اکسکوینو

آخرین اخبار مذاکرات وین / ایران از نتیجه مذاکرات ناامید شد؟

تجارت نیوز

ند پرایس سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا پیشرفت چشمگیری انجام شده است و ما به یک توافق احتمالی نزدیکیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، مذاکره کننده ارشد ایران گفت: ‏برای اتمام کار، تصمیم‌های مشخصی وجود دارد که طرف‌های غربی باید تصمیم بگیرند.

علی باقری صبح روز پنجشنبه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

« هر قدر هم که به خط پایان نزدیک باشیم، الزاما تضمینی برای عبور از آن وجود ندارد. این کار مستلزم هوشیاری، ثبات قدم قوی‌تر، خلاقیت بیشتر و رویکردی متوازن برای برداشتن گام پایانی است.

‏برای اتمام کار، تصمیم‌های مشخصی وجود دارد که طرف‌های غربی باید بگیرند.»

آمریکا: به یک توافق احتمالی نزدیکیم

ند پرایس سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک‌ کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان در چند روز آینده انتظار رسیدن به یک توافق در مذاکرات وین را داشت؟ گفت: پیشرفت چشمگیری انجام شده است و ما به یک توافق احتمالی نزدیکیم. اما در عین حال، برخی مسائل بسیار سخت هنوز حل نشده‌اند. ما می‌دانیم با توجه به سرعت پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، زمان بسیار کمی برای رسیدن به یک‌ توافق‌ و حل کردن این مسائل باقی مانده. در عین این که در حال کاستن از مسائلی هستیم که درباره‌شان بحث می‌کنیم، تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود.

پرایس با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، ادامه داد: اگر ایران جدیت نشان دهد، اگر در هدفش در وین جدیت نشان دهد، ما بر این عقیده‌ایم که “می‌توانیم” و باید بر سر بازگشت دوجانبه بالقوه به پایبندی به توافق در بازه‌ای کوتاه، احتمالا ظرف چند روز، به تفاهم برسیم. اما اگر این روند بیش از این طول بکشد، احتمال بازگشت به توافق را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان راجع به موضوع زندانیان آمریکایی در ایران، پیش از توافق انتظار چیزی را داشت؟ بیان کرد: این موضوعی است که بیشترین اهمیت را برای آمریکا دارد. ما در هر فرصتی، آزادسازی آمریکایی‌ها و زندانیان تبعه کشورهای طرف‌سوم را اولویت خود قرار می‌دهیم. ما به وضوح گفته‌ایم مذاکرات وین و تلاش‌های ما برای دیدن آزادی شهروندانمان که به ناحق زندانی شده‌اند، در مسیرهای جداگانه‌ای پیش می‌روند، دقیقا به این خاطر که بازگشت بالقوه به برجام همیشه در بهترین حالت، موضوعی نامعلوم بوده است و ما می‌خواهیم آزادی شهروندانمان موضوعی قطعی باشد.

اظهارات پرایس همزمان با برگزاری دور هشتم مذاکرات وین مطرح می‌شود.

طرفین مذاکرات اذعان دارند با توجه به پیش‌رفت‌هایی که در روند مذاکرات انجام شده، این دور از مذاکرات می‌تواند دور نهایی باشد.

امیرعبداللهیان: هیچ زمان تا این حد به توافق نزدیک نشده بودیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در گفت‌وگویی با شبکه یورو نیوز درباره احتمال حصول توافق در وین گفت: ما در وین صرفاً با هدف مذاکره برای مذاکره حضور پیدا نکردیم. بلکه با هدف مذاکره برای رسیدن به یک توافق خوب حضور پیدا کردیم. من باور دارم که هیچ زمان تا این حد به توافق نزدیک نشده‌ایم.

او در این راستا افزود: ما الان به توافق نزدیک شده‌ایم. چند موضوع وجود دارد که جزو خطوط قرمز ماست. تا اینجای کار ابتکارات زیادی داشته‌ایم. بر سر میز مذاکره در وین انعطاف‌های زیادی نشان دادیم و اگر امروز می‌گوییم که بیش از هر زمان دیگری به مذاکره نزدیک شده‌ایم، این را از طریق واسطه‌ها به آمریکایی‌ها و به سه کشور اروپایی گفته‌ایم. هم همکار من در وین هم خود من در تماس‌های تلفنی و دیدار با وزرای خارجهٔ این سه کشور به صراحت گفته‌ایم که اکنون نوبت ابتکار و انعطاف طرف غربی است. ما فکر می‌کنیم اگر امروز طرف غربی بخواهد به آنچه بر سر میز مذاکره در وین جریان دارد واقع‌بینانه برخورد کند در کمتر از چند ساعت می‌توانیم به مرحله توافق نهایی برسیم. لذا از نظر ما تعیین زمان در دست طرف غربی است و به واقع‌بینی و ابتکار عمل طرف غربی بستگی دارد. ما با جدیت در وین بر سر میز مذاکره می‌مانیم. علی‌رغم این‌که طرف‌های غربی چند بار در اثنای مذاکرات و در مراحل سخت اعلام کردند که ما شاید مجبور به ترک میز مذاکره بشویم، من در گفتگویی که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با آقای جوزپ بورل داشتم به ایشان گفتم که همکاران من با جدیت و انگیزه و با هدف رسیدن به یک توافق خوب و فوری در وین می‌مانند تا به این نقطه برسیم. اما اگر طرف مقابل انعطاف و ابتکار لازم را از خود نشان ندهد، بدون تردید مسئول شکست احتمالی مذاکرات خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در این گفت‌وگو درباره تبادل زندانیان آمریکایی و دو تابعیتی گفت: تعداد بسیار معدود و اندکی از ایرانیان دوتابعیتی هستند که متأسفانه عمدتا به دلیل جاسوسی، که به آن اعتراف هم کرده‌اند، زندانی شده‌اند و البته اقدام آن‌ها در حوزه جاسوسی باعث فجایع بزرگی شده. مثلا یکی از این افراد که تابعیت مضاعف دارد، نتیجه اقدامش در جاسوسی برای موساد آن شده که تعدادی از دانشمندان هسته‌ای ما ترور شده‌اند. لذا این موضوعی نیست که قوه قضاییه به‌سادگی بتواند از کنار آن عبور کند. اما با همه این‌ها،‌ آن افرادی که سال گذشته توافق شد که در قالب یک پکیج تبادل شوند،‌ شماری ایرانی،‌ آمریکایی، انگلیسی و افراد دارای تابعیت‌های دیگر بودند که تعداد آن‌ها و زمان تبادل‌شان مشخص شد. اما متاسفانه، طرف آمریکایی در دقیقه نود این مسئله را متوقف کرد.

امیر عبداللهیان افزود: ما از همان زمان اعلام کردیم که آمادگی اجرای توافقی را که انجام شده داریم و چه بدون مذاکرات وین، چه در کنار مذاکرات وین، هر زمان که طرف مقابل آماده باشد آماده تبادلیم. ما این موضوع را یک مسئله کاملا انسانی می‌دانیم و اساسا معتقدیم که هیچ ضرورتی ندارد این پرونده انسانی به مذاکرات وین گره بخورد.(ایسنا)

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند