دست پاک:

آخرین مهلت صادرکنندگان فرش برای بازگشت ارز

آخرین مهلت صادرکنندگان فرش برای بازگشت ارز

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه 80 درصد از تولیدات فرش دستبافت کشور صادر می‌شود، گفت: صادرکنندگان فرش دستبافت به مدت 7 ماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرشته دست پاک رئیس مرکز ملی فرش ایران امروز در نشست خبری برنامه‌های مرکز ملی فرش دستباف ایران در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف گفت: فرش کالایی ۱۰۰ درصد ایرانی است و از آنجا که امسال با عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری نام گذاری شده است بنابراین در طول برگزاری این نمایشگاه برنامه‌های ویژه‌ای داریم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: روز نخست این نمایشگاه که از سوم شهریور اغاز می شود با نام فرش دستباف و رونق تولید و روز دوم با عنوان فرش دستباف آینده و صلح جهانی و روز سوم یعنی پنجم شهریور با عنوان فرش دستباف و هویت تاریخی نام‌گذاری شده است.

وی با بیان اینکه افتتاح نمایشگاه با حضور رئیس جمهور یا معاون رئیس جمهور خواهد بود، افزود: روز چهارم نمایشگاه با عنوان فرش دستبافت هنر زنان سرزمین مادری و روز پنجم با عنوان فرش دستباف و تجارت جهانی و روز ششم با عنوان فرش دستباف توسعه پایدار و در نهایت هم روز هفتم با عنوان فرش دستبافت نگاره‌ای از بهشت نامگذاری شده است.

دست پاک بیان کرد: در هر رو برنامه‌های ویژه‌ای از جمله نشست‌های تخصصی در زمینه صادرات، کارآفرینی و همچنین برگزاری نشست‌هایی با موضوع استارتاپ‌ها با موضوع بهبود فناوری در فرایند تولید خواهیم داشت.

وی با اشاره به برگزاری یک نشست تخصصی در رابطه با اشتغال و توسعه کارآفرینی در روز پنجم نمایشگاه، گفت: ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف فعالیت می‌کنند و با کمترین سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توان ارزش افزوده ایجاد کرد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در رابطه با بودجه اختصاص یافته از سوی مجلس برای بیمه قالیبافان گفت: در بودجه امسال مبلغ 18888 میلیارد ریال از سوی مجلس برای بیمه قالیبافان در نظر گرفته شد که این رقم در مقایسه با سال گذشته حدود 3 برابر افزایش یافته است.

دست‌پاک گفت: مجلس شورای اسلامی بودجه اختصاص یافته برای بیمه قالیبافان را به دولت ابلاغ کرده است، اما هنوز با توجه به شرایط جنگ اقتصادی تخصیصی انجام نشده است.

وی افزود:‌ 80 درصد از تولیدات فرش دستبافت کشور صادر می‌شود و زمانی می‌توان بر روی توسعه صادرات کار کرد که بر روی برندسازی این صنعت کار شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در مورد صادرات فرش به آمریکا گفت: فرش دستبافت ایران بعد از نفت دومین کالای تحریمی است، به همین دلیل با توجه به تحریم شدن فرش دستبافت کشورمان صادرات 29 درصدی فرش به این کشور را از دست داده‌ایم.

دست‌پاک در رابطه با صادرات فرش به آلمان گفت:‌ 12 درصد از محصولات تولیدی فرش دستبافت کشورمان به آلمان صادر می‌شد که با توجه به فعال بودن اتحادیه فرش در این کشور و همچنین وجود انبارهای بزرگ فرش دستبافت در هامبورگ آلمان این میزان صادرات فرش به این کشور را حفظ کرده‌ایم.

وی افزود:‌البته مشکلات ارزی و مسائل ناشی از نقل و انتقالات مالی ناشی از تحریم‌ها بر صادرات فرش به سایر کشورها بی‌تاثیر نبوده اما به دنبال جایگزین کردن کشورهای دیگر مثل کشورهای آ س آن هستیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به این سؤال که سالانه چه میزان از صادرات فرش درآمد عاید کشور می‌شود، گفت: صادرات ما صرفا از طریق گمرکات کشور نیست و صادر کنندگان فرش دستبافت با توجه به اینکه سالهاست در این حوزه فعالیت می‌کنند از مبادی دیگر این صادرات را انجام می‌دهند.

دست‌پاک در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به صادرات فرش دستبافت از مبادی غیر از گمرکات موضوع پیمان سپاری ارزی چگونه انجام می‌شود، گفت: بحث پیمان سپاری ارزی در صادرات فرش آسیب جدی به این بخش وارد کرد. لذا ما به دنبال آن هستیم که مدت زمان پیمان سپاری ارزی را برای فرش دستبافت افزایش دهیم، به طوری که صادرکنندگان فرش دستبافت به مدت 7 ماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند البته رایزنی‌هایی انجام شده تا این مدت زمان به یک سال افزایش یابد.

وی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه صادرات زیر یک میلیون دلار معاف از موضوع پیمان سپاری است، گفت: البته صادرکنندگان می‌توانند از این مورد هم بهره بگیرند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به این سؤال که در صورتی که فرش دستبافت از مبادی قانونی صادر نشود، یعنی قاچاق می‌شود، گفت: خیر، از طرق دیگر مانند بحث صادرات مجدد این کار انجام می‌شود.

دست‌پاک همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه در مورد صادرات فرش از مبادی دیگر به جز گمرک با توضیحات بیشتر شفاف سازی بیشتری انجام دهید، گفت: از آنجا که صادر کنندگان ما در بخش صادرات فرش به روش‌های قدیمی در این زمینه فعالیت می‌کنند و با توجه به شرایط خاص کشور بهتر است در این زمینه توضیحات بیشتری ارائه نشود.

وی در ادامه اظهار کرد: 3 تا 3 و نیم میلیون متر مکعب فرش دستبافت در کشور تولید می‌شود که سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و مباحث ارزی تولید در این بخش دچار اختلال شد، اما هم اکنون این میزان فرش در کشور تولید می‌شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین به واردات ابریشم از چین و پشم از نیوزیلند برای تولید فرش اشاره کرد و گفت: بالا رفتن قیمت ارز در قیمت تمام شده این کالا بی‌تاثیر نبود، اما با اقداماتی از جمله جلوگیری از صادرات پشم و ساماندهی صادرات ابریشم تا حدودی قیمت مواد اولیه را کنترل کرده‌ایم.

براساس این گزارش، بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران از 3 تا 9 شهریور 98 در نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا می‌شود.

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند