موضوعات داغ:
روحانی در هرمزگان:

هیچ گاه آغازگر تجاوزی در منطقه نخواهیم بود

هیچ گاه آغازگر تجاوزی در منطقه نخواهیم بود

رییس جمهور با اعلام اینکه آنها که می‌خواهند با کمک رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه امنیت برقرار کنند خطا می‌کنند، گفت: امنیت منطقه در دست ما مسلمانان است؛ باید امنیت کل منطقه را حفظ و روابط دوستانه با یکدیگر داشته باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جریان سفر به استان هرمزگان در اجتماع مردم این استان در ورزشگاه تختی بندرلنگه سخنرانی کرد. صحبت‌‌های وی را در ادامه می‌خوانید.

*با توجه به حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان و شهادت جمعه از مرزبانان کشور و نقش برخی کشورهای منطقه در حمایت از عوامل این حادثه تروریستی باید بگویم که ما روابط برادرانه و صمیمی با همه منطقه می‌خواهیم و هیچگاه آغازگر تجاوزی در منطقه نخواهیم بود.

*در جریان جنگ ایران و عراق برخی کشورهای منطقه از صدام حسین حمایت می‌کردند و متأسفانه امروز نیز برخی کشورهای منطقه به دست آمریکا و صهیونیست‌ها در بحث امنیت چشم دوخته‌اند و فکر می‌کنند ایران مقتدر در منطقه چشم طمعی به آنها دارد در حالیکه این‌طور نیست و ایران فقط روابط دوستانه و صمیمی با آنها را می‌خواهد.

*ما اجازه نمی‌دهیم و نخواهیم گذاشت مزدوران جنایتکاری که سلاح و منابع مالی آنها را بیگانگان تامین می‌کنند، پاسداران عزیز و مرزداران غیور ما را به شهادت رساندند و بتوانند از دست انتقام الهی و مردم مؤمن ایران فرار کنند.

*آنهایی که سبوعانه به پاسداران و مرزبانان ما حمله کرده و آنها را به شهادت رساندند باید بدانند که این کار خصمانه و سبوعانه، ما را در مبارزه با تروریسم، بیشتر تشویق می‌کند و ما برای دستیابی به این هدف به تلاش خود خواهیم افزود و نخواهیم گذاشت تروریست‌هایی که سلاح و پولشان را از جاهای دیگر تأمین می‌کنند، در منطقه ما فعالیت کنند و دست به اقدامات تروریستی بزنند.

*در این منطقه روابط برادرانه و صمیمی با همه کشورها را می‌خواهیم و هیچ‌گاه ما آغازگر تجاوزی در منطقه نبوده‌ایم.

*کسانی که در منطقه فکر می‌کنند آمریکا و صهیونیست‌ها برایشان امنیت می‌آفرینند سخت در اشتباه هستند، روزی که صدام افلقی به ایران حمله کرد به کشورهای همسایه اعلام کردیم که ایران دشمن خود را شکست خواهد داد و بدانند که مزدوران برای آنها امنیت نخواهند آورد. برخی از آنها به صدام تکیه کرده بودند تا امنیت بگیرند در حالی که ایران در منطقه امنیت‌آفرین بود و بعداً دیدند که همان صدام افلقی به کویت حمله کرد و کسانی که فکر می‌کردند صدام مایه امنیت آنهاست به اشتباه خود پی بردند.

*امنیت منطقه به دست خود ما تأمین می‌شود و باید با اتحاد و همبستگی خودمان امنیت را تأمین کنیم، گفت: متأسفانه برخی همسایگان ما راه اشتباه را انتخاب کردند و به سراغ آمریکایی ها و صهیونیست ها رفتند. به اشتباه فکر می‌کنند که ایران چشم طمع به سمت آنها دارد در حالی که ایران خواهان روابط صمیمانه با همه کشورهای منطقه است.

*بیشتر کشورهای منطقه و همسایگان روابط خوب و صمیمی با ما دارند به جز یکی دو کشور که به دنبال دشمنی هستند که البته این دشمنی به ضرر خود آنها و کل منطقه است.

*انقلاب ما مردمی است و ۴۰ سال این واقعیت را نشان دادیم که به دنبال پیشرفت و امنیت کل منطقه هستیم، گفت: امروز هم رفتار، گفتار و عمل ما همین را می‌گوید.

*یکی از اقدامات و تلاش‌های قدرت‌های استکباری ایجاد اختلاف و تفرقه بین اقوام، مذاهب و ملت‌های منطقه است، دشمنان و قدرت‌های استکباری طی همه این سال‌ها این هدف را دنبال می‌کردند و گاهی کاملاً ناموفق بودند اما بعضی وقت‌ها متأسفانه به هدف خود رسیدند.

*دشمن برای ایجاد اختلاف بین اقوام در ایران به هدف شوم خود دست نیافته است، امروز اقوام ایرانی و شیعه و سنی در کنار هم هستند و در کنار یکدیگر دست به دست هم متحد هستند.

*یکی از تصمیمات دولت تقویت وحدت میان مذاهب و اقوام است و امروز در سراسر کشور مدیران مختلف از جمله بخشدار، مدیر کل، فرماندار، اعضای شورای شهر و روستا، زن و مرد از شیعه و سنی حضور دارند، یکی از اهداف ما این بود که به دنیا بگوییم ایران به دنبال شایسته‌سالاری است. مرد و زن، ‌شیعه و سنی و یا قومیت مهم نیست و آنچه مطرح است شایسته‌سالاری است.

*وظیفه فرمانداران، بخشداران و استانداران و مدیران سراسر کشور این است که برای واگذاری مدیریت‌ها و استخدام افراد، شایسته‌سالاری را اساس و پایه قرار دهند. در انتصابات فرقی نمی‌کند که این فرد از کجا و کدام منطقه و کدام قوم و یا دارای چه مذهبی است. هر کسی ایران، اسلام و قانون اساسی را قبول دارد زیر چتر قانون اساسی و اسلام دارای، حقوق برابر است.

*همه باید به قانون احترام بگذاریم و به فکر منافع کشور باشیم. آنچه برای ما مهم است، اسلام، قرآن و اهل بیت (ع) و ایران عزیز است. وجب به وجب این خاک برای ما ارزشمند است و برای آن خون و جان می‌دهیم و فداکاری می‌کنیم.

*ما برای توسعه کشورمان، همچنان به تلاش خود ادامه می‌دهیم، همانطوری که شما مردم در جای جای این کشور روز ۲۲ بهمن آمدید و اعلام کردید راه انقلاب، آزادی و استقلال و مسیر حاکمیت ملی را ادامه خواهیم داد همچنان راه توسعه کشور را در پیش می‌گیریم.

*شما روز ۲۲ بهمن آمدید و گفتید زیر پای استبداد و نوکری اجانب نخواهیم رفت، از فشار دشمنان نمی‌هراسیم و استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی که بزرگترین نعمت خدا به ما در این ۴۰ سال بوده را حفظ خواهیم کرد.

*آمریکا و صهیونیست‌ها به دنبال توطئه و فشار به ملت ایران هستند، گفت: هدف آنها این است که ما را خسته کنند. آنها به دنبال این هستند که بین حاکمیت و نظام، قوای سه‌گانه، رهبری معظم و ملت فاصله ایجاد کنند.

*هدف دشمنان ایجاد اختلاف و دو دستگی میان ماست. اما باید بدانند که ما امروز با وحدت، ایستادگی و اتحاد زیر یک پرچم و رهبری یک رهبر، یک دولت و یک قانون اساسی و حفظ منافع ملی ، برای عظمت ملت و ایران متحد ایستاده‌ایم.

*قرآن به صراحت می‌گوید که اگر اختلاف بین شما باشد، سستی خواهد آمد و دشمن قوی می‌شود و با اختلاف، قدرت و عظمت شما زیر سوال خواهد رفت. همه باید با هم متحد شویم و اجازه ندهیم دشمن به هدف خود برای ایجاد اختلاف دست یابد.

*امروز روز آزمایش برای همه ما در دولت، مردم و مدیران کشور است، به ظرفیت‌های استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: در این استان خدا به ما نعمت‌های فراوانی داده به مردم جنوب کشور آب‌های خلیج فارس را هدیه کرده که نعمت بزرگ منطقه است. سواحل زیبا در اختیار شماست که می‌تواند یک جاذبه گردشگری ارزشمند در منطقه باشد.

*با تقویت گردشگری در منطقه بیکاری ریشه‌کن خواهد شد و یکی از اهداف دولت تأمین آسایش مردم و رفع مشکلات آنان است.

*ایران از نظر گازرسانی بهترین شرایط را دارد، گفت: دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان در زمینه گازرسانی نیاز به کار ویژه دارند و همین جا به شما قول می‌دهم که تا پایان این دولت به شهرستان‌های این منطقه گاز خواهیم رساند.

*یکی از نیازمندی‌های مردم استان لوله‌کشی گاز و توسعه صنعت است و این موضوع را به عنوان هدف، در تصمیمات خود برای استان دنبال می‌کنیم.

*باید تلاش بیشتر برای تکمیل طرح ۱۳ هزار هکتاری پرورش میگو در هرمزگان انجام گیرد، تکمیل این طرح از اهداف این سفر است و پرورش ماهی و میگو می‌تواند بر درآمدزایی برای مردم استان بسیار مؤثر باشد.

*۵۵۰ میلیارد تومان برای توسعه غرب استان هرمزگان علاوه بر اعتبارات قبلی اختصاص یافته، توسعه بندر مهم و قدیمی لنگه از اهداف و موضوعاتی است که آن را دنبال می‌کنیم و تا پایان دولت به نتیجه خواهد رسید.

*مسأله صید و صیادی و مشکلات مربوط به آن از جمله مواردی است که در جلسه شورای اداری استان مطرح خواهد شد.

*تکمیل بزرگراه ساحلی منطقه از پارسیان تا بندر عباس و از بندرعباس تا سیستان و بلوچستان اولویت دارد، ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل این جاده اختصاص یافته است و این بزرگراه بعد از تکمیل می‌تواند اثر بزرگی در توسعه گردشگری منطقه و رونق استان داشته باشد.

*یکی از اهداف مهم ما در کشور بالا بردن تولید و اشتغال و ارتقاء اخلاق می‌باشد، بی‌تردید با همکاری، هماهنگی و اتحاد و حضور مردم، همه کار می‌توان انجام داد و هر موقع ملت و دولت با هم بودند، موفق شدیم.

*به حول و قوه الهی آمریکا و صهیونیسم را در منطقه دچار شکست حتمی کرده و از مشکلات عبور خواهیم کرد.

*می‌توانیم از منطقه خودمان حراست و حفاظت کنیم، گفت: همه ملت‌های منطقه را به برادری و حسن همجواری دعوت می‌کنیم و تأکید می‌کنم که ما نیاز به حضور آمریکا در منطقه نداریم، آنها هر چه زودتر منطقه را ترک کنند،ثبات و امنیت در منطقه بیشتر می‌شود و مردم خوشحال‌تر خواهند بود.

*تردید نداریم راه درستی را انتخاب کرده‌ایم و این راه درست را به حول و قوه الهی تا پیروزی نهایی ادامه خواهیم داد.

*همانطوری که در سفر قبلی قول دادم، در این سفر در جمع مردم خوب غرب استان هستم. تصمیمات مهمی در سفر قبلی برای شرق استان بویژه بندر جاسک اتخاذ شد که در حال اجرا شدن است و در این سفر برای توسعه غرب استان و شهرستان‌های خمیر، پارسیان و بستک و همینطور بندر لنگه تصمیمات خوبی خواهیم گرفت.

*استان هرمزگان را استانی مهم و استراتژیک برای کشور دانست که بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرزهای ساحلی دارد و دارای ۱۴ جزیره بسیار مهم است و جایگاه استراتژیکی همچون تنگه هرمز را در خود دارد.

گفتنی است، رئیس جمهور صبح امروز (یکشنبه) وارد بندرلنگه در استان هرمزگان شد، حضور در جلسه شورای اداری و جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان هرمزگان و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی، صنعتی و عمرانی این استان از جمله افتتاح فاز ۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس از دیگر برنامه‌های رئیس جمهور در این سفر است.

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند