آمریکایی ها بزرگ ترین عسل خواران جهان

آمریکایی ها بزرگ ترین عسل خواران جهان

مصرف عسل توسط انسان سابقه ای ۸هزار ساله دارد، به این معنا که بشر از دیرباز به اهمیت غذایی و دارویی این ماده طبیعی پی برده است. در دوران حاضر نیز عسل به عنوان یک منبع غذایی سالم و مفید توجه بسیاری از انسان ها را به خود جلب کرده و بسیاری از پزشکان، ارزش

مصرف عسل توسط انسان سابقه ای ۸هزار ساله دارد، به این معنا که بشر از دیرباز به اهمیت غذایی و دارویی این ماده طبیعی پی برده است.
در دوران حاضر نیز عسل به عنوان یک منبع غذایی سالم و مفید توجه بسیاری از انسان ها را به خود جلب کرده و بسیاری از پزشکان، ارزش دارویی زیادی را برای این ماده غذایی در نظر گرفته اند بنابراین تولید عسل در دنیای امروز، تجارتی پویا و اقتصادی مهم را فراهم آورده و در بسیاری از کشورهای جهان، تولید این ماده غذایی در دستور کار قرار گرفته است.
در این گزارش میزان صادرات و واردات جهانی عسل در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بررسی می شود. همان گونه که در ادامه خواهید دید، کشور چین به عنوان بزرگ ترین صادرکننده عسل در سطح جهان به شمار می رود و کشورهایی مانند مکزیک و آرژانتین رتبه های بعد را در زمینه صادرات این محصول از آن خود کرده اند. همچنین ایالات متحده آمریکا نیز به عنوان بزرگ ترین واردکننده عسل در جهان شناخته می شود و کشورهایی نظیر انگلستان، فرانسه، ژاپن و آلمان از دیگر واردکنندگان بزرگ عسل در جهان به شمار می روند.
روند صادرات عسل در سال ۲۰۰۹
روند تولید عسل در سال های اخیر در چند کشور عمده جهان متمرکز شده است که در این میان چین، مکزیک و آرژانتین در رتبه های نخست قرار دارند، به طوری که در سال ۲۰۰۹ کشور چین با فروش ۲۸۴میلیون دلار عسل به عنوان بزرگ ترین صادرکننده عسل در سطح جهان به شمار می رفت و ۱۲درصد از فروش جهانی عسل را از آن خود کرده بود. جالب است بدانید این روند تاکنون نیز ادامه داشته است.
همچنین در سال ۲۰۰۹ آلمان و مکزیک به عنوان دومین و سومین صادرکننده عسل در سطح جهان به شمار می رفتند، به طوری که عسل مکزیک ۷درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص داده بود. البته شایان ذکر است که کشور آلمان در سال مذکور از بزرگ ترین واردکنندگان عسل نیز به شمار می رفت.
بزرگ ترین واردکنندگان عسل در سال ۲۰۰۹
از طرفی کشور آلمان در سال ۲۰۰۹ به عنوان بزرگ ترین واردکننده عسل در سطح جهان نیز به شمار می رفت و ۲۴درصد از عسل مصرفی خود را وارد می کرد. ایالات متحده آمریکا نیز با داشتن ۱۶درصد از سهم واردات جهانی عسل به ارزش ۳۸۳میلیون دلار، دومین واردکننده عسل در سال مذکور به شمار می رفت.
انگلستان، فرانسه و ژاپن در سال مذکور به ترتیب سومین تا پنجمین واردکننده بزرگ جهانی عسل محسوب می شدند. آنچه در سال های مذکور جالب توجه است، روند صادرات و واردات عسل در کشور آلمان است، به این معنا که کشور مذکور توانست سهم واردات عسل خود را در سال های اخیر به شدت کاهش دهد.
چین بزرگ ترین صادرکننده کنونی عسل در جهان
طبق آماری که تحلیلگران حوزه اقتصاد ارائه کرده اند، در سال ۲۰۱۴ چین با داشتن ۲۱٫۷درصد از سهم صادرات جهانی عسل، بزرگ ترین تأمین کننده جهانی عسل در جهان به شمار می رفت و به دنبال آن آرژانتین با ۹٫۱درصد و مکزیک و با ۶٫۶درصد، در مقام های دوم و سوم قرار داشتند. همچنین در فاصله سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ اوکراین و هند سریع ترین رشد را در زمینه تولید عسل داشتند، به طوری که در هر سال اوکراین ۴۹٫۱درصد و هند ۳۷٫۷درصد رشد را ثبت کرده است.
اما به طور کلی چین با صادرات ۲۶٫۸درصد، در سال ۲۰۱۴ به عنوان بزرگ ترین تأمین کننده این ماده غذایی در جهان به شمار می رود. جالب است بدانید که حجم عظیمی از عسل تولید شده در چین، در کشور ژاپن به مصرف می رسد به طوری که ۶۴درصد از عسل مصرف شده در ژاپن، از کشور چین تأمین و ۲۰درصد از عسل تولیدی چین به کشور مذکور صادر می شود.
واردکنندگان بزرگ عسل در حال حاضر
بزرگ ترین واردکنندگان عسل در سطح جهان نیز به ترتیب کشورهای ایالات متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، ژاپن و فرانسه هستند، به طوری که طبق آمارهای ارائه شده در سال های اخیر، سهم واردات ایالات متحده آمریکا ۲۷٫۵درصد، آلمان ۱۳٫۶درصد، انگلستان ۶٫۵درصد، ژاپن ۶٫۳درصد و فرانسه ۵٫۷درصد بوده است.
پنج کشور مذکور در مجموع ۵۹٫۵درصد از سهم کل واردات عسل را به خود اختصاص داده اند. در این میان ایالات متحده آمریکا با افزایش ۲٫۳درصدی، حجم بیشتری از واردات را نشان می دهد و در مقابل، کشور آلمان با داشتن سهم منفی ۸٫۹درصد، روند وارداتی ضعیفی را در زمینه این ماده غذایی ثبت کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند