اکسکوینو

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقال گاز UF۶ به فردو را تأیید کرد

IAEA

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه پنج‌شنبه تأیید کرد که ایران کار انتقال گاز هگزافلوراید اورانیوم (UF۶) به فردو را به انجام رسانده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه پنج‌شنبه تأیید کرد که ایران یک سیلندر یا گاز هگزافلوراید اورانیوم را به سایت فردو انتقال داده و آن را به سانتریفیوژها در این سایت هسته‌ای متصل کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمتر از 24 ساعت پس از آغاز گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات فردو اعلام کرد که ایران اقدام به اتصال سیلندر به دو آبشار سانتریفیوژ برای انجام عملیات پسیواسیون (passivaition) کرده است.

بر اساس گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اختیار کشورهای عضو خود قرار داده و رویترز ادعا می‌کند که این گزارش را مشاهده کرده است، به جز دو آبشار سانتریفیوژی که سیلندر به آنها متصل شده، چهار آبشار سانتریفیوژ دیگر در تأسیسات فردو وجود دارد که هنوز تغییری در وضعیت آنها مشاهده نشده است،

به نوشته رویترز، آژانس در گزارش خود درباره آغاز غنی‌سازی در سایت هسته‌ای فردو اظهارنظر نکرده است.

ایران که طی ماههای گذشته در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده بود، روز سه‌شنبه 14 آبان اعلام کرد که در چارچوب گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای خود، گازدهی به سانتریفیوژ‌ها در تأسیسات هسته‌ای فردو را برای اولین بار بعد از توافق هسته‌ای سال 2015 از سر خواهد گرفت.

در نخستین ساعات بامداد روز پنج‌شنبه 16 آبان، سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد کار گازدهی به سانتریفیوژها در سایت هسته‌ای شهید علیمحمدی (فردو) آغاز شده است.

ایران تأکید کرده است که روند کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای خود را تا زمانی که طرف‌های اروپایی برجام تعهداتشان را اجرا نکنند، ادامه خواهد داد.

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند