موضوعات داغ:

آیا ثبت شرکت در کانادا از ایران میسر است؟

آیا ثبت شرکت در کانادا از ایران میسر است؟

مهاجرت به کانادا دارای روش‌های بسیاری است که در این بین، ثبت شرکت در کانادا یکی از پرمخاطب‌ترین روش‌های مهاجرت خصوصا برای صاحبین کسب‌وکار می باشد.

مهاجرت به کانادا دارای روش‌های بسیاری است که در این بین، ثبت شرکت در کانادا یکی از پرمخاطب‌ترین روش‌های مهاجرت خصوصا برای صاحبین کسب‌وکار می باشد. البته توجه داشته باشید که ثبت شرکت به تنهایی به دریافت اقامت دائم و یا پاسپورت برای افراد منجر نخواهد شد. بنابراین در این مطلب تلاش می‌نماییم تا اطلاعات مفیدی در این باب ارائه نماییم:

به طور کلی کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در جهان شناخته می‌شود. افراد بسیاری از سراسر دنیا این کشور را جهت تحصیل، کار، زندگی، ازدواج و … انتخاب می‌نمایند. روش های مهاجرتی افراد با توجه به هدف آنها از مهاجرت به کانادا متفاوت خواهد بود.

کشور کانادا یکی از پهناورترین کشورهای دنیا می‌باشد که دارای ده استان یا ایالت است. مرکز این کشور شهر اُتاوا است و از نظر اقتصادی و سیاسی بزرگترین شهر این کشور به شمار می‌آید. شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور نیز از پرجمعیت‌ترین شهرهای این کشور پهناور هستند.

کشور کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان نیز می‌باشد. این کشور با تولید ناخالص داخلی در حدود ۱/۷۹ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ رتبه یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان را به خود اختصاص داد.

این کشور دارای معادن و منابع معدنی غنی است. همچنین رشد صنعتی نیز در این کشور بسیار چشمگیر می‌باشد. کانادا در صنایعی مانند خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات در سطح جهان حضوری پررنگ دارد.

این کشور با مساحت ۹٬۹۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع دومین کشور پهناور دنیاست که تنها جمعیتی در حدود ۳۷ میلیون نفر را در خود جای داده است. پهناوری و ثروت این کشور نسبت به جمعیت اندک آن باعث شده است تا دولت این کشور همواره به دنبال جذب مهاجر و نیروهای متخصص به کانادا باشد.

از سویی شرایط و امکانات موجود در این کشور نیز توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به این کشور ثروتمند و پهناور جلب نموده است. ثبت شرکت در کانادا یکی از اصلی‌ترین روش‌های حضور سرمایه‌گذاران در این کشور می‌باشد. البته قوانین و چگونگی ثبت شرکت در کانادا در هر یک از ایالت‌های کانادا متفاوت است و قوانین خاص خود را دارد و افراد با توجه به نوع فعالیت و ایالت مورد نظر خود می‌توانند با توجه به قوانین موجود، شرکت خود را به ثبت برسانند.

ثبت شرکت در کانادا برای صاحبین کسب‌وکار دارای مزایای بسیاری است. البته هرچند مهاجرت به کانادا از این طریق میسر می‌باشد اما بهتر است از این روش صرفا جهت مهاجرت به کانادا استفاده نشود.

به عبارتی این روش برای صاحبین کسب‌وکار که در کشور خود سابقه مدیریت و اداره یک شرکت را داشته‌اند مناسب است. در صورتیکه افراد بدون دانش و تجربه کافی تنها برای دریافت اقامت، نسبت به ثبت شرکت در کانادا اقدام نمایند احتمال موفقیت شرکت ضعیف خواهد بود.

در پروسه ثبت شرکت در کشور کانادا یکی از مهمترین مراحل، تهیه بیزینس پلن و یا طرح توجیهی می‌باشد. این بیزینس پلن شامل اهداف ثبت شرکت و برنامه‌های کلی آن می باشد. لازم است متقاضیان در آماده‌سازی بیزینس پلن نهایت تلاش و دقت خود را معطوف دارند تا طرحی را آماده نمایند که دولت کانادا و مراجع ذی‌صلاح با مطالعه این طرح قانع شوند که این کسب‌وکار برای این کشور و مردم آن مفید و سودآور خواهد بود.

پس از ارائه این طرح و در صورت موافقت با انجام ثبت شرکت در کانادا، اقامت سه ساله برای متقاضی و خانواده وی صادر خواهد گردید و با گذشت این مدت، در صورتی که شرکت در مسیر طرح ارائه شده قرار داشته باشد، اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.

در کشور کانادا شرکت‌های مختلفی با قوانین متفاوت قابل ثبت است که با توجه به نوع فعالیت و امکانات موجود می‌توانید یکی از آنها انتخاب نمایید:

شرکت مسئولیت محدود در کانادا

شرکت مسئولیت محدود یکی از گران‌ترین شرکت‌ها در کانادا می‌باشد که بنا بر قوانین، در آن شرکا و مالکان شرکت مسئول پرداخت بدهی‌ها نیستند. با توجه به قوانین رایج بر این نوع شرکت علی‌رغم گران بودن آن افراد بسیاری این قالب را برای فعالیت خود انتخاب می‌نمایند. یکی از مهمترین مزایای ثبت شرکت در این سیستم جذب سرمایه آسان برای این شرکت می‌باشد.

شرکت تعاونی در کانادا

یکی دیگر از انواع شرکت‌های قابل ثبت در کشور کانادا شرکت تعاونی است. در این قالب، مسئولیت اعضا محدود است و مالکیت شرکت متعلق به همه اعضا آن می‌باشد. لکن با توجه به همین نکته امکان ایجاد اختلاف در میان شرکا وجود دارد.

شرکت مالکیت شخصی در کانادا

شرکت مالکیت شخصی آسان‌ترین و ساده‌ترین شرکت قابل ثبت در کانادا می‌باشد و گزارش مالیاتی آن نیز بسیار ساده است. اما مسئولیت مالک در این نوع شرکت نامحدود است و با توجه به قوانین موجود، بانک ها و موسسات اعتباری در کانادا تمایل چندانی به اعطای تسهیلات بانکی و وام به مالکین این نوع شرکت‌ها ندارند.

شرکت مشارکتی در کانادا

در شرکت مشارکتی، مسئولیت و خطرات ناشی از آن برای تمامی اعضاء به یک میزان است. لذا امکان ایجاد اختلاف میان شرکاء همواره وجود دارد چراکه با توجه به قوانین موجود، در صورت بروز مشکل و یا حتی ورشکستگی، هر یک از شرکاء حتی مسئول پرداخت بدهی دیگر شرکاء نیز می‌باشند. البته یکی از مزیت‌های ثبت شرکت مشارکتی در کانادا نیز گزارش مالیاتی بسیار ساده آن است.

مراحل ثبت شرکت در کانادا

چنانچه اشاره گردید، ثبت شرکت در کانادا به معنای دریافت اقامت طولانی مدت و یا پاسپورت این کشور نمی‌باشد بلکه می‌بایست به دولت کانادا ثابت گردد که این کسب‌وکار برای کشور کانادا سودآور است. بنابراین در ابتدای راه جهت بررسی‌های اولیه و ارائه توضیحات بیزینس پلن، ویزای تجاری به شما تعلق خواهد گرفت و از این طریق وارد این کشور خواهید شد.

در این مرحله جهت ارائه توضیحات و توجیح طرح ارائه شده، فرا خوانده می شوید. این مصاحبه که با سفیر کانادا و در سفارت این کشور انجام می‌گیرد بسیار مهم و تعیین کننده است. سپس در صورتی که با طرح ارائه شده از سوی دولت کانادا موافقت گردید می‌توانید امور مقدماتی ثبت شرکت را به انجام برسانند.

توجه داشته باشید که پیش از شروع به ثبت شرکت در کانادا باید نام شرکت خود را با توجه به قوانین، تعیین نموده باشید.

سپس اساسنامه اصلی شرکت را تعیین و ارائه نمایید و آدرس و محل اقامت شرکت را نیز معرفی کنید. در مرحله بعد نیز پرونده ثبت شرکت را تشکیل دهید و فرم‌های مربوطه را نیز تکمیل نمایید و نسبت به پرداخت هزینه‌های جانبی ثبت شرکت نیز اقدام فرمایید.

یکی دیگر از اقدامات لازم برای ثبت شرکت در کانادا، دریافت کد اقتصادی می‌باشد. جهت این موضوع می‌توانید از سایت CRA در بخش خدماتی BRO استفاده نمایید و کد اقتصادی خود را به صورت آنلاین دریافت نمایید.

توجه داشته باشید قوانین برخی از شرکت‌های قابل ثبت در کانادا به گونه‌ای طراحی شده است که جهت اداره آنها نیازی نیست که متقاضیان و سرمایه‌گذاران خارجی برای اداره شرکت خود در خاک کانادا حضور داشته باشند و می‌توانند بیزینس خود را از راه دور نیز کنترل نمایند. بنابراین کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند گزینه خوبی باشند چرا که بازاریابی آنها نیز به صورت اینترنتی به راحتی از راه دور امکان‌پذیر است.

در پایان این مطلب لازم است اشاره نماییم که ثبت شرکت، نخستین گام در راه اندازی یک کسب‌وکار داخل و یا خارج از کشور می‌باشد که لازم است جهت این امر، بسیاری از عوامل و امکانات بررسی گردد.

در رابطه با ثبت شرکت در کانادا نیز بسیاری از افراد صفر تا صد امور را به دست وکلا مهاجرتی می‌سپارند و بدون آگاهی و شناخت در این راه گام برمی‌دارند، لکن مناسب‌تر است تا علاوه بر استفاده از مشاوره کارشناسان، هر فرد متقاضی شخصا با مراجعه به کشور مورد نظر اطلاعات لازم را از فعالیت در این کشور کسب نماید و سپس با ارزیابی صحیح از محیط، اقدام به ثبت شرکت، فعالیت و دریافت اقامت نماید.

در پایان از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگذاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند