ابهام در زمان بازگشایی مدارس / دانش‌آموزان واکسینه می‌شوند؟

ابهام در زمان بازگشایی مدارس / دانش‌آموزان واکسینه می‌شوند؟

بر اساس آخرین تصمیمات اعلام شده در مورد بازگشایی مدارس، آموزش از اول مهر به صورت مجازی آغاز می‌شود و احتمال حضور دانش‌آموزان در کلاس از اول آبان یا آذر وجود دارد. این در حالی است که مشخص نیست آیا دانش‌آموزان نیز واکسینه می‌شوند یا خیر.

به گزارش تجارت‌نیوز، در ماه های گذشته گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره بازگشایی مدارس مطرح شده است. از یک سو، علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش بر بازگشایی مدارس به صورت آرام و تدریجی تاکید کرده است.

او گفته است که بازگشایی مدارس به صورت ترکیبی از آموزش مجازی و حضوری خواهد بود. اما از سوی دیگر، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا بر بازگشایی مدارس به صورت حضوری تاکید دارد.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور نیز شرط اصلی بازگشایی مدارس را واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان عنوان کرده است. در این میان به نظر می‌رسد که بازگشایی مدارس به روال هر سال از مهر انجام شود، اما احتمال برگزاری کلاس‌های حضوری از آبان وجود دارد.

احتمال بازگشایی از آبان یا آذر

در همین رابطه، مناف هاشمی، معاون شهردار تهران گفته است که آموزش و پرورش شروع سال تحصیلی جدید را از آبان اعلام کرده است، اما این به معنای آن نیست که بازگشایی مدارس از آبان خواهد بود، بلکه بازگشایی مدارس به روال هر سال از مهر خواهد بود، اما احتمال شروع کلاس های حضوری از آبان ماه وجود دارد.

شرط اصلی بازگشایی مدارس نیز واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان است و براساس اعلام علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در صورت عدم تامین مناسب واکسن کرونا برای انجام این امر و در صورتی که تا آذر معلمان و دانش‌آموزان حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت نکرده باشند، احتمال شروع برگزاری کلاس‌های حضوری از بعد از آذرماه نیز وجود دارد.

اما در هر صورت بازگشایی مدارس به روال هر سال از مهرم خواهد بود (رکنا).

مساله مبهم واکسیناسیون دانش‌آموزان

چندی پیش سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: موضوع واکسیناسیون دانش‌آموزان نباید اصل قرار گیرد اگر بخواهیم واکسن به دانش‌آموزان تزریق کنیم واکسیناسیون صرفا برای دانش‌آموزان دارای بیماری زمینه‌ای صورت خواهد گرفت و ما باید اطرافیان دانش‌آموزان را واکسینه کنیم هر چند باید توجه داشت این موضوع هنوز در مراحل ابتدایی است.

رئیسی گفت: مصوب شد تا اهتمام بر بازگشایی مدارس به صورت حضوری باشد و واکسیناسیون معلمان و والدین و سرویس مدارس و کادر مدارس انجام شود.

وی ادامه داد: ما ١١٢ هزار مدرسه در کشور داریم که ۶٢ هزار مدرسه زیر ١٠٠ نفر جمعیت دارند و اینها می‌توانند در کلاس کمتر از ١٠ تا ١۵ دانش‌آموز حضور داشته باشند.

شیوه‌نامه تدوین می‌شود

سخنگوى ستاد ملى مقابله با کرونا با بیان اینکه امسال ترکیب آموزش مجازی و حضوری در مدارس مدنظر است، گفت: حتی در برخی مدارس دانش‌آموز دو روز به مدرسه برود و دروس اصلی در این روزها تدریس شود و تعداد روزهای حضور در مدرسه بستگی به جمعیت دانش‌آموزان در مدرسه دارد و اگر بتوانند سقف ١۵ دانش‌آموز در کلاس را رعایت کنند مدرسه می‌تواند هر روز حضوری برگزار شود.

رئیسى درباره زمین بازگشایی حضوری مدارس گفت: پیش‌بینی من این است از اول آبان ماه همه مدارس و از اول مهر ماه ٣٠ تا ۴٠ درصد مدارس به صورت حضوری بازگشایی شوند.

او گفت: مقرر شد در خصوص بازگشایی مدارس دو تیم تشکیل شود، یک تیم وزارت بهداشت و دیگری وزارت آموزش و پرورش است تا شیوه‌نامه‌ها را درست تبیین و ابلاغ کنند،

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تامین واکسن دانش آموزان بیان کرد: امکان تامین واکسن برای دانش‌آموزان از ‌دو کشور کوبا و چین مدنظر قرار گرفته است و وزارت امور خارجه و سفرا در حال رایزنی هستند و در مکالمه رئیس‌جمهور با رئیس‌جمهور چین یکی از مذاکرات در زمینه تامین واکسن برای دانش‌آموزان بوده است (موج).

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند