اتصال نیروگاه کاسپین نوشهر به شبکه برق

اتصال نیروگاه کاسپین نوشهر به شبکه برق

واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین به ظرفیت ۳۱۰ مگاوات با حضور مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در نوشهر به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین به قدرت ۴۶۰ مگاوات و به صورت تک محوره، نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان نزدیک به ۶۰ درصد است که عملیات اجرایی آن در تیرماه ۹۵ آغاز و بخش اول آن یعنی واحد گازی با قدرت ۳۱۰ مگاوات با همکاری شرکت ماهتاب کاسپین به شبکه سراسری متصل شد.

به گزارش تجارت‌نیوز،اعتبار کل پروژه ۲۸۰ میلیون یورو است که ۲۳۶ میلیون یورو صرف خرید و مابقی صرف کارهای ساختمانی، مهندسی، نصب و خرید زمین شد. از کل اعتبار ۲۱۵ میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی و مابقی از طریق آورده شرکت ماهتاب گستر تامین شد.

واحد گازی این نیروگاه قابلیت تولید حدود ۳۱۰ مگاوات و واحد بخار آن نیز حدود ۱۵۰ مگاوات برق را دارد و بنا به اظهار نظر سرمایه‌گذار این طرح ملی، واحد بخار آن نیز قرار است در سال آینده وارد مدار شود.

محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در حاشیه این آئین در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ سرمایه گذاری این نیروگاه در دولت یازدهم شکل گرفت که در این دولت به ثمر نشست.

وی افزود :‌ برای هر هزار مگاوات تولید برق، حدود ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری پیش بینی شده است و تا پایان این دولت حدود ۵۰۰۰ مگاوات برق نیروگاهی وارد مدار می شود.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها در خرید تجهیزات و نیز روند پیشرفت پروژه ها تاثیر داشته است گفت: با همکاری بخش خصوصی حدود ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه برق در کشور در حال احداث است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور با بیان اینکه سال قبل ۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات از نیروگاه برق آبی استفاده شد تصریح کرد: امسال بیشتر از۴۵۰۰ مگاوات استفاده نشد و دلیل آن کاهش آب سدها بود.

رشد ۲ برابری میانگین مصرف برق در مازندران نسبت به کشور

حسین افضلی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان های مازندران و گلستان نیز در ادامه یادآور شد:‌ رشد میزان پیک مصرف برق در کشور ۵٫۷ درصد است درحالی که در مازندران این عدد حدود ۱۲ درصد بوده و این عدد نشان دهنده بالا بودن مصرف برق در مازندران است.

وی افزود: نیروگاه  ۵۰۰ مگاواتی سرخرود، نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی آمل و ۱۵۰ مگاواتی ساری نیز در مراحل دریافت مجوز و یا ساخت هستند.

افضلی یادآور شد: در کنار همه این نیروگاه‌های بزرگ برق منطقه‌ای تا سقف ۲۵ مگاوات  در چند نقطه استان از جمله تنکابن و چمستان به بهره برداری خواهد رسید.

کاسپین نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان نزدیک به ۶۰ درصد است

یاسر گلزاری، مجری ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی نوشهر (ماهتاب گستر) نیز گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی نوشهر دارای راندمان به میزان ۵۹ درصد نسبت به ۴۹ درصد نیروگاه های کلاس e مرسوم کشور و صرفه جویی ۱۰۰ میلیون مترمکعبی در مصرف سوخت گاز در سال است.

وی افزود: نیروگاه در زمینی به مساحت هشت هکتار در حال ساخت است و اولین نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان نزدیک به ۶۰ درصد است که ساخت آن در سال ۹۵ شروع شد و بخش اول واحد گازی آن با قدرت ۳۱۰ مگاوات به شبکه سراسری متصل شد.

مجری ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی نوشهر (ماهتاب گستر) اعتبار کل پروژه را ۲۸۰ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: ۲۳۶ میلیون یورو صرف خرید و مابقی صرف کارهای ساختمانی و مهندسی، نصب و خرید زمین است و هم اکنون حدود هزار نفر در این پروژه مشغول کار هستند.

 

منبع:ایسنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند