اتلاف ۲۳ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور

آرمان خالقی اظهار کرد: ۲۳ میلیون تُن محصول کشاورزی در ایران تلف می‌شود که اگر این مقدار به دو سوم کاهش یابد به صرفه‌جویی ۹ میلیون دلاری در سال می‌رسیم.

اتلاف ۲۳ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: ۲۳ میلیون تُن محصول کشاورزی در ایران تلف می‌شود که اگر این مقدار به دو سوم کاهش یابد به صرفه‌جویی ۹ میلیون دلاری در سال می‌رسیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، آرمان خالقی در مراسم تجلیل از برترین‌های صنعت غذای مازندران با بیان این‌که طرح انتزاع پنج سال به درستی اجرا نشده است، اظهار کرد: این طرح برخی از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌کرد اما پنج سال پس از تصویب آن در مجلس، هنوز به اجرا نرسیده است.

خالقی مدیریت دولت در صنعت غذا را دچار سردرگمی دانست و اظهار کرد: حوزه صنایع غذایی از بخش‌هایی است که به صورت تخصصی به وزارت صنعت و معدن مربوط می‌شود و انتظار داریم دولت این حوزه را مبرای از انتزاع بداند.

وی امنیت غذایی را مقوله مهمی برشمرد و خاطر نشان کرد: اگر در این زمینه سیاست واحد نداشته باشیم و جزیره‌ای کار کنیم یقینا در ادامه دچار مشکل خواهیم شد چون حوزه غذا نیازمند تبیین و تعیین نقشه راه است.

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، مدیریت آب و سرمایه‌گذاری در اراضی کشاورزی را از بخش‌های مهم توسعه تولید غذا دانست و تاکید کرد: اگر آمایش سرزمینی اتفاق نیفتد و آمار و اطلاعات دقیق از صنایع غذایی در استان‌ها وجود نداشته باشد یقینا سرمایه گذاری‌ها در این بخش، بدون اطلاع بوده و با شکست مواجه خواهد شد.

خالقی تاکید کرد: باید مشخص شود چه محصول کشاورزی باید داشته باشیم این مهم نیازمند راه اندازی شهرک‌های صنعتی کشاورزی است.

وی با بیان این‌که شهرک‌های صنعتی باعث رقابتی شدن قیمت محصولات کشاورزی در واحد سطح می‌شوند، تصریح کرد: نمی‌توان محصولی را بدون در نظر گرفتن قیمت رقابتی تولید کرد این‌گونه به مصرف‌کننده فشار مضاعف وارد می‌شود.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید