اجرای طرح حدنگاری در ۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی

اجرای طرح حدنگاری در ۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: سالیانه ۴ تا ۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی ایران به شکل مجاز یا غیرمجاز تغییر کاربری داده می‌شود.

علیرضا اورنگی رییس سازمان امور اراضی کشور اظهار کرد: سالیانه ۴ تا ۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی ایران به شکل مجاز یا غیرمجاز تغییر کاربری داده می‌شود که از این میزان حدود ۴۰ درصد غیرمجاز و سایر مجاز هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اورنگی افزود: تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ۲ شکل است که یکی شامل مجاز و بنا به موارد ضروری با مجوزهای لازم انجام می‌شود و دیگری غیرمجاز می‌باشد که توسط افراد ناآگاه و یا سودجو و بدون اطلاع و هماهنگی‌های لازم صورت می‌گیرد.

رییس سازمان امور اراضی گفت: با گسترش گشت زنی‌ها و فرهنگ‌سازی بین مردم روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی کشور به شکل غیرمجاز کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: امیدواریم روزی فرا برسد که دیگر شاهد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و نابودی این دست زمین‌ها که از اهمیت بالایی برای کشور برخوردار هستند نباشیم.

اورنگی در ادامه با اشاره به اینکه طرح حدنگاری (کاداستر) اراضی کشاورزی باید در سطح چهار میلیون هکتار انجام شود، افزود: تاکنون یک میلون هکتار از این رقم به طور کامل اجرایی شده و سایر در دست اقدام است.

وی یادآور شد: با اجرای طرح کاداستر نوع کاربری و مالکیت اراضی اعم از دولتی و شخصی مشخص شده و اطلاعات مربوطه برای صدور سند به اداره ثبت اسناد ارسال می شوند.

رییس سازمان امور اراضی کشور همچنین درخصوص زمین در نظر گرفته شده برای ساخت میدان جدید میوه‌وتره‌بار قزوین که در اراضی کشاورزی است،گفت: نظر ما در این خصوص همان نظر سازمان جهاد کشاورزی این استان می‌باشد.

وی عنوان کرد: با وجود آنکه قانون‌گذار در شرایط استثنایی و بنا بر ضرورت برای اجرای طرح‌های اقتصادی در اراضی کشاورزی اجازه داده اما تاکید و اصرار ما بر این است که این گونه طرح‌ها در زمین‌هایی که کمتر قابلیت کشت دارند، به اجرا درآورده شود.

 

منبع: ایلنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند