احتمال جنگ تجاری میان آمریکا و چین

احتمال جنگ تجاری میان آمریکا و چین

ایالات متحده آمریکا رسما به سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که مخالف پذیرفتن «اقتصاد بازار» چین است. درخواستی که اگر مورد تائید سازمان تجارت جهانی هم قرار گیرد، این اجازه را به واشنگتن می‌دهد تا تعرفه‌های سنگین ضد دامپینگ را بر روی کالاهای چینی لحاظ کند.

آمریکا رسما اعلام کرد که با «اقتصاد بازار» چین مخالف است و این موضع، حاکی از ورود دو کشور به فصل جدیدی از جنگ تجاری دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، ایالات متحده آمریکا رسما به سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که مخالف پذیرفتن «اقتصاد بازار» چین است. درخواستی که اگر مورد تائید سازمان تجارت جهانی هم قرار گیرد، این اجازه را به واشنگتن می‌دهد تا تعرفه‌های سنگین ضد دامپینگ را بر روی کالاهای چینی لحاظ کند.

«اقتصاد بازار» یک سیستم اقتصادی است که در آن، تولید و توزیع کالاها و خدمات با مکانیزم بازارهای آزاد و توسط سیستم قیمت آزاد هدایت می‌شود.

این بیانیه اعتراض‌آمیز آمریکا، می تواند در راستای سیاست‌های اخیر اقتصادی اتحادیه اروپا بر ضدپکن باشد که اعلام کرده بود: رویه فعلی تجاری چین پیامدهای جدی برای آینده تجاری این اتحادیه دربر دارد.

چین با اتحادیه اروپا برای بر سر رسمیت شناختن عنوان «اقتصاد بازار» مبارزه می کند؛ چراکه به موجب کسب این عنوان، مقایسه قیمت ها توسط کشور ثالث ممنوع می‌شود و این رویکرد، به طرز چشم‌گیری، عوارض ضددامپینگ بر روی کالاهای چینی را کاهش می‌دهد.

از سویی دیگر، ایالات متحده و اتحادیه اروپا معتقدند که نقش فراگیر دولت در اقتصاد چین، از جمله اعطای یارانه‌های هنگفت، به این معنی است که قیمت محصولات چینی در بازارهای داخلی آمریکا و اروپا کاملا تحریف شده و مورد تائید بازار نیستند.

پیش از این، نماینده تجاری آمریکا در ماه ژوئن در کنگره این کشور گفته بود که پرونده تجاری واشنگتن علیه چین در سازمان تجارت جهانی، به عنوان جدی‌ترین پرونده دادخواهی ما در این سازمان محسوب می‌شود و اعمال تصمیم به نفع چین، یک فاجعه برای سازمان تجارت جهانی است. وی بارها نسبت به اعضای حل‌وفصل مناقشه سازمان تجارت جهانی ابراز ناامیدی درباره کرده و خواستار تغییرات عمده در این سازمان شده بود.

همچنین در گزارشی وزارت بازرگانی آمریکا در ماه اکتبر اعلام کرده بود، آمده بود که چین، موفق به پشت سر گذاشتن تست‌های «اقتصاد بازار» نشده است.

این اقدام موضع جدید آمریکا علیه چین، تنش تجاری بین واشنگتن و پکن را افزایش می‌دهد و دولت ترامپ چند اقدام عمده تجاری را انجام خواهد داد که از جمله آن می‌توان، به وضع تعرفه‌های سنگین یا سهمیه‌بندی برای فولاد و آلومینیوم و همچنین انجام تحقیق در زمینه نقض حقوق مالکیت معنوی در چین اشاره کرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند