احتمال وقوع بارش‌های سنگین در اواخر فروردین

احتمال وقوع بارش‌های سنگین در اواخر فروردین

سازمان فضایی ایران پیش‌بینی کرد: بارش‌های سنگین در کشور در اواخر فروردین ماه جاری رخ خواهد داد. این پیش‌بینی با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای بدست آمده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنابر اعلام اقلیم شناسان، تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین بر اقلیم ایران اثر گذاشته و آن را بی‌نظم‌تر کرده است، به‌طوری‌که بررسی داده‌های آماری نشان می‌دهد شدت بارش‌ها و وقوع سیلاب‌ها در ایران، بیشتر و فواصل وقوع آن‌ها در سال‌های اخیر کمتر شده است.

برای مثال بارش‌های سراسری در فروردین ماه ۱۳۹۹ در ایران حتی در زمستان نیز رخ نداده است.

معاونت سنجش از دور سازمان فضایی ایران با استفاده از داده‌های ماهواره TRMM و سنجش میزان بارش‌های جهانی (GPM)، وضعیت بارش‌های تجمعی در چند روز اخیر را بررسی کرده است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که هفته آخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه بارش‌های سنگین همچنان در اغلب نقاط کشور ادامه یابد.

میزان بارش‌های تجمعی در اغلب نقاط کشور در تاریخ ۲۱ فروردین ۹۹

با استفاده از داده‌های هواشناسی ماهواره‌ای، پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده توده‌ هوای بسیار قوی از فراز دریای مازندران عبور کرده و سرمای هوای منطقه سیبری را وارد ایران کند و همزمان توده ‌هوای قوی مرطوب مدیترانه‌ای که رطوبت بسیار بالای دریای سرخ را همراه خود دارد، نیز وارد ایران شود که دمای هوا را به شدت کاهش داده و باعث بارش‌های برف سنگین در بخش‌هایی از ایران از جمله ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس می‌شود.

این سرما به استان‌های جنوبی کشور نیز نفوذ کرده و دمای هوا را به شدت کاهش خواهد داد. این کاهش دما می‌تواند در این مناطق باعث سرمازدگی شکوفه‌‌ها و بروز خسارات به محصولات کشاورزی شود.

در همین حال نقشه ماهواره‌ای بارش‌های روزانه فروردین نیز در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران منتشر شده است. با توجه به اطلاعات دریافتی از تصاویر ماهواره‌ای حداکثر نرخ بارش مربوط به استان‌های مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی است.

 

منبع: ایلنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند