موضوعات داغ:

اخبار جدید از سقوط هواپیمای اوکراینی

اخبار جدید از سقوط هواپیمای اوکراینی

خبرگزاری روسی به نقل از مقام‌های اوکراینی نوشت که رمزگشایی از جعبه‌های سیاه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) در اوکراین آغاز خواهد شد و همه متخصصان به همراه رئیس هواپیمایی کشوری ایران به اوکراین رفته‌اند و ۲۰ ژانویه رمزگشایی از این جعبه‌ها آغاز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، دادستانی کل اوکراین از ایران درخواست کرد جعبه‌های سیاه هواپیمای سقوط کرده بویینگ ۷۳۷ این کشور را تحویل دهد.

سازمان هواپیمایی ایران چندی پیش اعلام کرد که جعبه سیاه این هواپیما برای دانلود اطلاعات به فرانسه فرستاده می‌شود.

خبرگزاری اسپوتنیک در این‌باره به نقل از دفتر دادستانی کل اوکراین همچنین اعلام کرد که همه تمهیدات ممکن برای اطمینان یافتن از رمزگشایی درست جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری و محافظت از مدارک موجود در تحقیقات چگونگی وقوع حادثه را به کار خواهد بست.

خبرگزاری روسی «تاس» نیز به نقل از مقام‌های اوکراینی نوشت که رمزگشایی از جعبه‌های سیاه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) در اوکراین آغاز خواهد شد و همه متخصصان به همراه رئیس هواپیمایی کشوری ایران به اوکراین رفته‌اند و ۲۰ ژانویه رمزگشایی از این جعبه‌ها آغاز می‌شود.

«وادیم پریستایکو» وزیر امور خارجه اوکراین چندی پیش در نشست خبری در کی‌یف گفته بود که بازرسان این کشور در ایران به جعبه‌های سیاه هواپیما و مکالمات و ارتباطات ضبط شده خلبان هواپیما و برج مراقبت تهران دسترسی دارند. در همین رابطه خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام ارشد امنیتی اوکراین اعلام کرد که این هفته یک بازرس ارشد ایرانی قرار است به کی‌یف برود تا مشخص کند که آیا آزمایشگاه اوکراینی مربوطه برای کار روی جعبه‌های سیاه مناسب است یا خیر.

چرا جعبه سیاه به فرانسه می‌رود؟

براساس آخرین اخبار قرار بود این جعبه سیاه به همراه تیم‌های کارشناسی ایران و اوکراین به فرانسه ارسال و همه اطلاعات آن بازخوانی شود. مسوولان سازمان هواپیمایی نیز این موضوع را تاکید کرده‌اند و می‌گویند جعبه سیاه هواپیمای سانحه‌دیده برای دانلود به فرانسه می‌رود.

به گفته حسن رضایی‌فرد، مدیرکل دفتر سوانح سازمان هواپیمایی، ‌ایران همه امکانات خود را برای ارزیابی جعبه سیاه به کار برده، اما از آنجایی که هواپیمای سانحه‌دیده از مدل‌های مدرن و پیشرفته بویینگ است، ایران فناوری دانلود اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما را ندارد و ممکن است با شروع بازسازی جعبه سیاه به آن لطمه ‌زده شود.

او افزود: از کشورهای کانادا، فرانسه و امریکا درخواست کردیم که تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود را برای دانلود اطلاعات جعبه سیاه به ایران بیاورند اما این کشورها پیشنهاد ایران را قبول نکردند.

بر این اساس از پنج کشور دنیا ازجمله اوکراین، سوئد، انگلیس، کانادا و امریکا درخواست کردیم در لابراتوری معتبر و بی‌طرف در دنیا جعبه سیاه دانلود شود و پیشنهاد نهایی این بود که این کشور فرانسه باشد و هر پنج کشور بر سر اینکه جعبه سیاه در فرانسه رمزگشایی شود موافقت کردند.

به گفته رضایی‌فر، ایران با کشور فرانسه توافقنامه همکاری دانلود جعبه‌های سیاه هواپیما را دارد و از طرفی کشورهای مرتبط نیز فرانسه را به عنوان کشوری که فناوری دانلود جعبه‌های سیاه را دارد، قبول دارند. هواپیمای بویینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین صبح چهارشنبه ۱۸ دی و در حالی که تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران به دلیل شلیک اشتباهی پدافند هوایی سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.

یک سال زمان برای تکمیل اطلاعات

این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی عنوان کرده که تکمیل و اعلام گزارش سانحه بویینگ ۷۳۷ احتمالا یک سال زمان می‌برد؛ چراکه به گفته او «باید بدانیم در جریان وقوع این سانحه چه بخشی کمبود داشته و کجا مورد دستکاری‌ قرار گرفته‌ است.

این اقدامات کارشناسانه زمان می‌برد و در این‌باره عجله نمی‌کنیم.» رضایی‌فر همچنین درمورد احتمال سانسور و عدم اطلاع‌رسانی درباره دلایل این سانحه نیز گفت: در هیچ یک از گزارش‌های سوانح قبلی سانسور نداشتیم. در بررسی سانحه بویینگ ۷۳۷ هم نمایندگان اوکراین، کانادا و بازپرسان ویژه حضور دارند و از تمام موضوعات مستند برداری می‌کنند.

منبع: روزنامه اعتماد 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند