اختصاص ۱۶۰ هواپیما به سفرهای عید

اختصاص ۱۶۰ هواپیما به سفرهای عید

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: پیش‌بینی شده در ایام نوروز ۱۶۰ فروند هواپیمای فعال داشته باشیم که روزانه به‌طور میانگین ۹۰۰ پرواز انجام می‌دهند.

مقصود اسعدی سامانی درباره سفرهای هوایی نوروز اظهار کرد: دیروز آخرین جلسه هماهنگی سفرهای نوروزی هوایی در سازمان هواپیمایی کشوری با حضور مدیران شرکت‌های هواپیمایی، مسئولان پلیس فرودگاه‌ها، سپاه حفاظت هواپیمایی، آمبولانس، آتش نشانی، سوخت گیری هواپیماها، مدیران شرکت فرودگاه‌ها، فرودگاه امام خمینی (ره) و سایر دست اندرکاران صنعت هوانوردی برگزار و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمایی، شرکت فرودگاه‌ها و فرودگاه‌های مبدا و مقصد بابت مدیریت پروازهای نوروزی و پروازهای فوق‌العاده اخذ کرده‌اند. همچنین ایرلاین‌ها در حال انجام اقدامات لازم برای انواع چک و تعمیرات اساسی هواپیماهای خود برای ایام نوروز ۹۷ هستند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با تاکید بر اینکه همه ظرفیت‌های ناوگان هوایی که در اختیار شرکت‌های هواپیمایی است، در ایام نوروز به کار گرفته خواهد شد، گفت: در حال حاضر ۱۶۰ فروند هواپیمای فعال در کشور داریم که برای برقراری سفرهای نوروزی آماده هستند. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود سال ۹۷ شاهد افزایش و رشد ۱۵ درصدی در سفرهای هوایی نوروز نسبت به نوروز ۹۶ باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در نوروز ۹۶ (از ۲۵ اسفند ۹۵ تا ۱۵ فروردین ۹۶) روزانه ۷۵۶ پرواز داشتیم که پیش‌بینی می‌شود امسال به ۹۰۰ پرواز در روز در مجموع پروازهای داخلی و خارجی برسد.

به گفته اسعدی سامانی، در حوزه اختیاردار کردن مسئولان ایستگاه‌ها و دفاتر آنها واقع در فرودگاه ها نیز هماهنگی‌های لازم با سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها انجام شده تا در مواقع ضروری و تاخیرات پروازی بتوانند راسا تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

درج لینک راستی‌آزمایی بلیت‌های خریداری شده از فضای مجازی در سایت انجمن

وی ادامه داد: شرکت‌های هواپیمایی از دیگر اقداماتی که برای سفرهای نوروزی انجام داده‌اند، این است که هم نرخ کلاس‌های پروازی مختلف و هم لینک راستی‌آزمایی بلیت‌های خریداری شده را در سایت شرکت‌های خود و سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی قرار داده‌اند.

اسعدی سامانی افزود: بنابراین افرادی که از جاهایی غیر از آژانس های مسافرت هوایی بلیت خریداری می‌کنند، می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت هواپیمایی مذکور یا سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی از صحت و سقم بلیت ها مطمئن شوند.

در ایام نوروز تاخیر خواهیم داشت

اسعدی سامانی در ارتباط با تاخیرات پروازی در ایام نوروز گفت: متاسفانه به دلیل بالا بودن سن ناوگان هوایی، تاخیر در پروازها خواهیم داشت. اما برخی از تاخیرها به مسائل برون سازمانی شرکت‌های هواپیمایی مرتبط می شود که رفع این نوع اشکالات نیازمند بررسی دستگاه‌های حاکمیتی در صنعت هوانوردی و ارائه دهنده سرویس‌های مورد نیاز و همچنین ایجاد هماهنگی‌های بین این دستگاه‌ها است.

وی ادامه داد: شرکت های هواپیمایی برای مدیریت تاخیرات مرتبط با مشکلات درون سازمانی ایرلاین‌ها نیز مسئولانی را برای کنترل تاخیرها در داخل این شرکت‌ها منصوب کرده‌اند تا مواردی که ایجاد می شود را مدیریت کنند. همچنین قرار شد که سازمان هواپیمایی کشوری موارد مرتبط به مسائل برون سازمانی شرکت‌های هواپیمایی را مدیریت و برطرف کند.

تاخیر پروازهای داخلی اسکان ندارد

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره اجرای آیین‌نامه حقوق مسافر از سوی شرکت های هواپیمایی در خصوص تاخیرهای پروازی اظهار کرد: موضوع اسکان مسافران داخلی در آیین‌نامه حقوق مسافران نیامده است. ضمن اینکه شرایط فرودگاه های ما امکان اسکان دادن ندارد. اگر در فرودگاه مهرآباد، پروازی تاخیر داشته باشد، ما اصلا هتل فرودگاهی نداریم که بخواهیم مسافران را اسکان بدهیم.

وی افزود: به همین دلیل در آیین نامه حقوق مسافران، اگر تاخیرها با مسائل و کمبودهای فنی ناوگان مرتبط باشد، شرکت هواپیمایی مالک آن پرواز موظف به استرداد هزینه بلیت و پرداخت جریمه به مسافر است و اگر تاخیر پرواز در پی شرایط آب و هوایی رخ دهد، پرداخت جریمه از دوش شرکت هواپیمایی برداشته شده و شرکت صرفا موظف به استرداد هزینه بلیت خواهد بود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند