ایران بروکر
در بودجه سال 98 محقق می‌شود:

اختصاص 14 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی

تجارت نیوز

بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۸ نشان می‌دهد، سال آینده حدود ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی به نرخ دولتی در نظر گرفته شده است.

بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۸ نشان می‌دهد، سال آینده حدود ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی به نرخ دولتی در نظر گرفته شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کل پیشین بانک مرکزی در ابتدای سال جاری از تامین 18 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی با نرخ دلار 4200 تومان در سال 97 خبر داده بود. این درحالی بود که مسئولان بر تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به نرخ دولتی برای سال 98 نیز تاکید کرده بودند.

بر همین اساس بررسی جزئیات لایحه بودجه 98 نشان می‌دهد، تا این لحظه حدود 14 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی به نرخ دولتی در لایحه مذکور گنجانده شده است. این اقلام شامل تجهیزات پزشکی، مواد دارویی و کشاورزی و همچنین برخی قطعات منفصله می‌باشد.

به عبارت دیگر دولت تا این لحظه برای تامین ارز وارداتی کالاهای گروه 1 پافشاری کرده و به نظر می‌رسد در صورت ارائه لایحه به همین شکل به مجلس شورای اسلامی، در سال آینده نیز شاهد تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به نرخ دولتی باشیم.

گفتنی است، حقوق ورودی کالاهای اساسی با نرخ میانگین 5 درصد محاسبه می‌شود و بنابراین در سال 98 از محل واردات کالای اساسی تامین ارز شده به وسیله دولت، بین 2 تا 3 هزار میلیارد تومان درآمد (مالیات بر واردات) به خزانه کشور واریز شود.

 

منبع: تسنیم

نظرات