خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش بینی قیمت طلا و سکه در نیمه دوم سال/ طلا و سکه بخریم؟

ارائه تسهیلات بانک توسعه‌صادرات به شرکت‌های دانش بنیان

نشست تخصصی آشنایی با روش‌های تامین مالی صادراتی با حضور مدیران بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه صادرات به منظور تبادل فناوری با محوریت تسهیلات اعتبار خریدار و فروشنده، قبل و بعد از حمل، ضمانت‌های ارزی و ریالی برگزار شد.

رئیس اداره صادرات کالا و سرمایه‌گذاری داخل کشور بانک توسعه صادرات ایران در این نشست که در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: تمرکز بانک توسعه صادرات بر حمایت از صادرات و پوشش ریسک‌های صادراتی است و اولین بانکی است که در داخل کشور شرکت های دانش بنیان را تامین مالی می‌کند.

به گارش تجارت‌نیوز، حسین حسینیان در ادامه تشریح تسهیلات بانک توسعه صادرات ایران، افزود: در ادامه فراهم کردن بسترهای لازم برای تامین مالی پروژه های فناورانه و با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش ارزش افزوده تولیدات داخلی، حمایت و توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان، صندوق پژوهش و نوآوری شریف، با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف، به منظور تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، راه اندازی شد؛ در این راستا درخواستهای شرکت های دانش بنیان پس از بررسی و کارشناسی های لازم در مسیر دریافت تسهیلات قرار می گیرند.

حسینیان گفت: خدمات بانک در قالب خدمات ارزی و ریالی، اعطای تسهیلات اعتباری به صادرکنندگان، اعطای تسهیلات ریالی و ارزی از محل منابع صندوق توسعه ملی ارائه می شود در این میان اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان بر اساس تفاهم نامه های منعقده ادامه دارد؛ همچنین بانک توسعه صادرات عاملیت اعطای یارانه سود تسهیلات صادراتی و تخفیف کارمزد صدور ضمانت نامه خدمات فنی و مهندسی را بر عهده دارد.

وی در ادامه گفت: خدمات ریالی بانک توسعه صادرات مشابه سایر بانکهاست و در بخش خدمات ارزی افتتاح حساب جاری و پس انداز، افتتاح سپرده مدت دار ارزی، انجام حواله های وارده و صادره ارزی، گشایش اعتبار اسنادی وارداتی و کلیه خدمات مرتبط با اعتبارات اسنادی صادراتی،نقل و انتقالات ارزی داخلی و خارجی و نیز صدور انواع ضمانت نامه های ارزی را ارائه می دهد.

رئیس اداره صادرات کالا و سرمایه گذاری داخل کشور بانک توسعه صادرات ایران خاطرنشان کرد: تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات در سال 95، بالغ بر 518میلیارد ریال، در سال 96، مبلغ 940میلیارد ریال و تا پایان مرداد سال جاری به رقم 423میلیارد ریال رسیده که با نرخ 12 درصد از محل منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شده است.

وی اذعان داشت تسهیلات اعطایی با تلفیق با منابع بانک با نرخ 14درصد در اختیار فعالین عرصه دانش‌بنیان قرار می‌گیرد.

حسینیان به خط اعتباری 200میلیون دلاری بانک مرکزی به صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور عراق اشاره کرد و گفت: این تسهیلات با نرخ سود 5درصد و مدت پرداخت تسهیلات یکساله به پیمانکاران واجدالشرایط که از سوی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق پرداخت شده است.

وی دوره تسهیلات بانک توسعه صادرات را برای کالا و خدمات مصرفی یک ماه تا سه سال، کالای واسطه ای یک تا سه سال، کالای سرمایه ای سه تا پنج سال، خدمات فنی و مهندسی یک تا سه سال و برای سرمایه گذاری سه سال و بیشتر اعلام کرد و در ادامه گفت: وثائق لازم برای دریافت تسهیلات بانک توسعه صادرات شامل وثائق غیر منقول، اوراق مشارکت، تضامین دولتی، ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات، سهام، سپرده، ضمانت نامه بانکی، سفته و قرارداردهای لازم الاجرا می باشد.

حسینیان تسهیلات بانک را در سه بخش میان مدت، بلند مدت و کوتاه مدت تعریف کرد و افزود: هر بخش از تسهیلات یاد شده متناسب با نیاز شرکت های دانش بنیان در بخش های مختلف فرایند صادراتی آنها ارائه می شود.

وی گفت با اهتمام جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشبرد و توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی، صادرکنندگان این حوزه توانسته اند با صدور تکنولوژی های بومی به بازارهای جهانی حضور موثری در عرصه فناوری های بین المللی داشته و طرح های بسیاری را به اجرا می‌رسانند.

حسینیان اذعان داشت: در این میان بانک توسعه صادرات در جهت رسالت خود گام های مهمی را را در زمینه حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به کشورهایی چون ونزوئلا، سوریه، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان، ارمنستان، امارات و سودان برداشته است.

نشست از سلسله نشست های کسب و کار دانش بنیان است که به همت معاونت نهاد ریاست جمهوری برگزار می شود.

 

منبع: روابط عمومی بانک توسعه صادرات

نظرات