تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ارزانی قیمت خودرو و کوپن‌هایی که در راهند

ارزانی قیمت خودرو و کوپن‌هایی که در راهند

قیمت‌های متفاوت خودرو طی چند روز اخیر خبرساز و موجب شد با دستور مقام قضایی سایت‌های اینترنتی برای حذف قیمت‌ها وارد عمل شود، روزنامه‌ها با اشاره به سخنان رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران از نزولی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو خبر می‌دهند. کوپنی شدن برخی از کالاها نیز به تیتر یک برخی از روزنامه‌ها تبدیل شد.

«قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد» تیتری است که با توجه به ممنوعیت درج قیمت خودرو در سایت‌های تبلیغاتی به سخنان رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران از کاهش قیمت خودرو خبر داد. اظهارات اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور در خصوص کوپنی شدن برخی از کالاها منجر شد تا برخی از روزنامه‌ها از این خبر به عنوان تیتر مهم خود استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دو روزنامه «جمهوری اسلامی» و «مردم‌سالاری» به اخبار حوزه خودرو پرداخته‌اند و هر دو با تیتر یکسان «قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد» به این بازار اشاره کردند.

این دو روزنامه با استناد به گزارش ایسنا نوشتند: در چند هفته اخیر بازار خودرو به یک‌باره با التهاب شدیدی روبه‌رو شد، به‌گونه‌ای که به‌صورت روزانه قیمت‌ها در این بازار افزایش می‌یافت.

در این گزارش کارشناسان علت التهابات بازار خودرو را به انتشار آگهی فروش خودرو با قیمت‌های بالا برای قیمت‌سازی در سایت‌های فروش خودرو دانستند.

سایت‌های تبلیغاتی قیمت را از آگهی‌های خود حذف کردند

این دو روزنامه در ادامه نوشتند: به دنبال بالا گرفتن این انتقادات سرانجام مسئولان قضایی وارد عمل شده و سرپرست دادسرای ناحیه 31 تهران دستور حذف قیمت‌های بازار خودرو و مسکن را از آگهی‌های خریدوفروش اینترنتی به مدیران سایت‌های واسط ابلاغ کرد. به دنبال آن رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان‌یافته پلیس فتا ناجا نیز هشدار داد که این سازمان رصد دائمی بر فعالیت این‌گونه سایت‌ها بر فضای مجازی خواهد داشت.

به دنبال این اقدامات سرانجام سایت «دیوار» روز پنج‌شنبه از حذف نمایش قیمت‌ها از آگهی‌های خریدوفروش خودرو خبر داد.

در این گزارش آمده، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران از نزولی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو خبر داد.

روزنامه خراسان نیز برای اشاره به سخنان معاون اول رییس‌جمهور از تیتر «جهانگیری: شاید مجبور شویم به سمت کوپنی شدن برخی کالاها برویم»  استفاده کرده است.

این روزنامه در توضیح این خبر نوشت: اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب گفت: الان با توجه به شرایط جدید اقتصادی دو بحث ایجاد شده است و به سمت محدودیت‌های بیشتری داریم پیش می‌رویم، پس احتمالا نقش دولت پررنگ‌تر می‌شود.

طبق این گزارش، معاون اول رییس‌جمهور به این موضوع اشاره کرده است که شاید مجبور شویم در برخی کالاها به سمت سهمیه‌بندی و کوپنی شدن پیش برویم.
وی همچنین در پایان به موضوع پرداخته که ما باید به‌زودی تصمیمی بگیریم که آینده کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اما روزنامه دنیای اقتصاد به جز ذکر صحبت‌های اسحاق جهانگیری درباره کوپنی شدن کالاهای اساسی، به‌طور مبسوط‌‌‌تری به اظهارات معاون اول رییس‌جمهور پرداخته است.

دنیای اقتصاد در بخش‌ها دیگر با عنوان «دو سیاست دولت درباره کالاهای اساسی» به دیگر صحبت‌های جهانگیری پرداخته است.

این روزنامه در توضیح این دو سیاست از زبان معاون اول رییس‌جمهور چنین آورده است: یکی آنکه آن بخش از کالاهای اساسی که بخش عمده آن در داخل کشور تامین می‌شود و فقط بخش کمی از آن از بیرون می‌آید را از ارز ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی ببریم و مابه‌التفاوت آن به کسانی که استفاده‌کننده هستند، پرداخت شود.

جهانگیری همچنین گفت: در همین هفته یا هفته آینده با وزیر محترم یا کسانی که نمایندگان مسئولان و مطبوعات هستند، جلساتی خواهیم داشت یا با فرمول ارز نیمایی عمل خواهیم کرد یا [بر اساس] همان نرخ ارز سال گذشته سیاست‌گذاری خواهیم کرد.

دنیای اقتصاد در بخش دیگری با عنوان «انتقاد از برخی واردکنندگان کاغذ» از نقد معاون اول رییس‌جمهور به برخی واردکنندگان کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت.

در این گزارش آمده که جهانگیری از پیگیری موضوع عده‌ای که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده، کاغذ وارد کردند اما در آن شبکه‌ای که وزارت ارشاد در نظر داشت، آن را توزیع نکرده‌اند، خبر داده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند