اکسکوینو

بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه امسال چه بودند؟ / عرضه‌های اولیه 14 هزار میلیارد تومان جذب بورس کردند

تجارت نیوز

از ابتدای سال 99 تا نیمه مرداد، 14 عرضه اولیه در بازار سهام کشور انجام شده که مجموع ارزش این عرضه‌اولیه‌ها به عموم حدود 14 هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، چهارشنبه اخیر تخصیص سهام عرضه اولیه شاروم و امین انجام شد. این دو نماد که به ترتیب سیزدهمین و چهاردهمین عرضه اولیه‌های سال 99 بودند، روی هم رفته حدود 180 هزار تومان به سبد هر نفر اضافه کرد. اما آیا این شرکت‌ها واقعا شرکت‌های کوچکتری نسبت به عرضه اولیه‌های گذشته هستند؟ مشخص است که افزایش مشارکت در عرضه‌های اولیه دلیل اصلی کاهش تعداد سهام اختصاص داده شده به هر نفر است اما در مقایسه با عرضه‌های شستا و صبا ارزش سهام عرضه شده به عموم برخی نمادهای اخیر نیز به شدت کمتر بوده است.

با مروری به عرضه‌های اولیه امسال مشخص می‌شود که در مجموع 14 شرکت امسال وارد بازار سهام شده‌اند که اولین آنها نماد «صبا» بوده است. هر کدام از این شرکت‌ها بین 5 تا 15 درصد از سهام خود را به صورت عرضه اولیه وارد بورس کرده‌اند که البته بخشی از آن نیز در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار گرفته است. در مجموع 12 میلیارد و 282 میلیون و 553 هزار و 600 سهم در 145 روز نخست سال به عموم عرضه شده که مجموع ارزش این سهام در روز عرضه اولیه حدود 14 هزار میلیارد تومان ( 13 هزار و 992 میلیارد تومان) بوده است. از آنجایی که معمولا سهامداران خرد پول عرضه اولیه را جدا از سرمایه‌گذاری خود وارد بورس می‌کنند می‌توان گفت که این عرضه‌ها حدود 14 هزار میلیارد تومان سرمایه خرد را وارد بورس کرده است. رقمی که بیش از میانگین ارزش روزانه معاملات سال 99 بوده است. البته با در نظر گرفتن عرضه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزش کل عرضه اولیه‌های سال 99 به حدود 17 هزار میلیارد تومان نیز خواهد رسید.

Arze avalie

بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه

در این میان نماد شستا با ارزش عرضه اولیه‌ای معادل 5 هزار و 762 میلیارد تومان بزرگترین عرضه اولیه سال 99 بوده که بیش از 41 درصد از کل ارزش عرضه‌های اولیه امسال را به خود اختصاص داده است. بعد از شستا، سیتا، و صبا به ترتیب با 2 هزار و 79 و یکهزار و 800 میلیارد تومان با ارزش‌ترین عرضه‌ اولیه‌های سال 99 بوده‌اند.

از سوی دیگر، غگیلا، شاروم و رافزا نیز به ترتیب با 42.5، 52.9 و 65 میلیارد تومان کوچکترین عرضه اولیه‌های سال 99 بودند.

با توجه به ادامه روند 2 عرضه اولیه در هفته، باید دید آیا کیفیت شرکت‌های تازه‌وارد به بورس نیز تغییری می‌کند و آیا در ادامه نیز شاهد ورود شرکت‌های بزرگی چون شستا، صبا و حتی سیتا به بورس خواهیم بود یا خیر. در صورتی که ارزش عرضه‌های اولیه نیز به همین شکل باشد تا پایان سال ورود نقدینگی به بورس حدود 50 هزار میلیارد تومان خواهد بود که معادل درآمد پیش‌بینی‌شده حاصل از فروش نفت در سال 99 خواهد بود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند