رئیس کل اسبق بانک مرکزی:

کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کنند، با ارز آزاد می‌فروشند

کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کنند، با ارز آزاد می‌فروشند

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: متأسفانه کالاها را با ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می‌‌کنند و آنها را با ارز آزاد به مردم می‌فروشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمود بهمنی بیان کرد: برای کنترل قیمت‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری در جهت توسعه اقتصادی، نیاز به ثبات اقتصادی داریم.

وی ادامه داد: برای ایجاد این ثبات، باید در بازار ارز ثبات لازم به وجود آید که ناشی از مدیریت ارزی است.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: برای ایجاد مدیریت ارزی باید صادرات و واردات ارز کنترل شود، یعنی زمانی که صادرات انجام می‌شود ارز حاصل از صادرات حتما به کشور برگردد تا قیمت ارز ثابت بماند.

بهمنی با اشاره به این که مدیریت ارزی می‌تواند ثبات ایجاد کند، افزود: با ارائه مشوق‌های صادراتی و جلوگیری از واردات غیر قانونی، می‌توانیم بازار ارز را کنترل کنیم.

وی گفت: متأسفانه برخی افراد کالاها را با ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می‌‌کنند و آنها را با ارز آزاد، به مردم می‌فروشند.

بهمنی افزود: در صورتی که دولت آینده از افراد متخصص و باتجربه استفاده کند می‌توانیم امیدوار باشیم که این ثبات در شرایط اقتصادی کشور به وجود بیاید.

وی با انتقاد از رشد نقدینگی طی چند سال اخیر گفت: یکی از عوامل این رشد نقدینگی، تزریق پول بوده که به دلیل کسری بودجه دولت انجام شده است.

بهمنی ادامه داد: متأسفانه به دلیل برآورد نادرست دولت از میزان صادرات نفت، دولت دچار کسری بودجه شده و برای جبران این کسری بودجه از چاپ پول استفاده کرد که مشکلات فراوانی را به وجود آورد.

وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد ثبات در بازار پول و ارز، مدیریت صحیح، رکن اصلی این بازار است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار حوزه ارز را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند