اروپا برای معوقات بانکی ایران برنامه دارد

اروپا برای معوقات بانکی ایران برنامه دارد

رئیس پژوهشکده پولی از حضور بانکداران اروپایی در ایران برای ارزیابی استانداردهای بانکی خبر داد وگفت:یکی از موضوعات مهمی که ایران با آن درگیر است،معوقات بانکی است که اروپا برای آن برنامه دارد.

علی دیواندری در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: نظام بانکی ایران اکنون نیاز به روزآمدی دارد و البته در مورد موسسات پولی و مالی آسیایی نیازمند ارتباط بیشتر هستیم و باید رخدادهایی را تنظیم کرد که ارتباطات بیشتر باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بسیاری از فعالان عرصه بانکی اکنون از اروپا با ایران ارتباط برقرار کرده اند، این درحالی است که نظام بانکی باید در رابطه با سیستم‌های جدید تطبیق و مبارزه با پولشویی اقداماتی را بعمل آورد.

وی افزود: یکی از منابع قابل اتکا برای روزآمد شدن بانک‌ها جمع‌های تخصصی است که مدیران شرکت‌های حسابرسی از اروپا است و البته مذاکراتی نیز بین طرف‌های ایرانی و اروپایی شکل می‌گیرد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: مدیران شرکت‌های اروپایی در ایران حضور می‌یابند تا در مورد روابط بانکی ایران و اروپا دو سال بعد از برجام اظهارنظر کرده و در مورد مدیریت تطبیق مدرن نیز مباحثی مطرح خواهد شد. بر این اساس یکی از موضوعات مهمی که ایران با آن درگیر است، معوقات بانکی است که اروپا برای آن برنامه و نمونه دارد.

دیواندری از برگزاری همایش بانکی ایران و اروپا در هفته آینده خبر داد و در خصوص IFRS نیز ادامه داد: این استاندارد، بانک‌های ایران را در حد استانداردهای جهانی ارزیابی می‌کند؛ البته ترازنامه‌های ایران شبیه ترازنامه‌های اروپایی نیست؛ چراکه ما پیرو بانکداری بدون ربا هستیم و البته استانداردهای گزارشگری بین‌المللی مالی را با ادبیات این نظام بانکداری تدوین شده که نظام بانکی باید خود را با آن تطبیق دهند تا بتوانند استانداردهای IFRS را پیاده‌سازی کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از بانک‌های ایران ریسک ندارند، اما چون صورت‌های مالی خود را شفاف نمی‌کنند، بانک‌های بین‌المللی با آن‌ها وارد عمل نمی‌شوند.

دیواندری در خصوص ارز گزارشگری (ارز مبنای معاملات رسمی دولت) گفت: معاملات ایران با دلار محدود است و ما در مورد این ارز مشکلاتی داریم ولی اکنون ارزی مثل یورو سهم بالایی در مبادلات ایران دارد و ایران در اتاق مبادلات بین‌المللی با ارز یورو و در سیستم تارگت دو عمل می‌کند؛ البته دلار هم در مبادلات ارزی ایران جایگاه داشته ولی در اثر تحریم، دلار به لحاظ عملکرد بانک مرکزی و فعالان اقتصادی کمرنگ شده است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: اروپا از جمله شرکای بزرگ ایران است و در حوزه بانکی مراودات زیادی با ایران دارد و این تغییر ارز گزارشگری نیز برای ایران مهم است؛ البته وقتی که با دلار تبادلی نداریم باید اجازه ندهیم دلار اینقدر در بازار اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: در نهایت تغییر ارز گزارشگری به نفع کشور است و به نظر می‌رسد این کار مثبت است.

دیواندری با بیان اینکه مبادلات بانکی ایران با آسیا و اروپا بعد از برجام بهتر شده است، گفت: اکنون با خیلی از بانک‌های خوب دنیا ارتباطات برقرار شده البته دشواری‌هایی نیز وجود دارد و عده‌ای سعی کردند ایران را از بهره‌برداری از برجام عقب برانند، ولی به اعتقاد من بعنوان کارشناس بانکی وضعیت را مثبت ارزیابی می‌شود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی از تلاش پژوهشکده پولی و بانکی برای شفاف‌سازی نظام بانکی در فضای بین‌المللی خبر داد و گفت: اغلب شرکت‌های حسابرسی در ایران بررسی‌هایی حضور دارند و علاقمندی بانک‌های ایرانی برای شفافیت را دیده‌اند؛ البته در دوره تحریم هم بانک‌های ایران مشکل اقتصادی نداشته اند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند