شرایط اسکان نوروزی در شهرهای زرد و آبی + لیست ۴۰ شهر ممنوعه

شرایط اسکان نوروزی در شهرهای زرد و آبی + لیست ۴۰ شهر ممنوعه

از هفته آینده ایام نوروز آغاز می‌شود و ایرانیان برای دومین سال به دلیل شیوع ویروس کرونا در دیدوبازدیدهای نوروزی با محدودیت‌هایی مواجه هستند. تردد به کدام شهرها ممنوع است و شرایط اسکان نوروزی در شهرهای مجاز چگونه می‌تواند باشد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، از هفته آینده ایام نوروز آغاز می‌شود و ایرانیان برای دومین سال به دلیل شیوع ویروس کرونا در دیدوبازدیدهای نوروزی با محدودیت‌هایی مواجه هستند. تردد به کدام شهرها ممنوع است و شرایط اسکان نوروزی در شهرهای مجاز چگونه می‌تواند باشد؟

بر اساس آخرین اعلام لیست شهرهای ممنوعه یا همان نارنجی و قرمز به شرح زیر است:

استانشهرستانوضعیت
آذربایجان شرقیسرابنارنجی
آذربایجان شرقیعجب شیرنارنجی
آذربایجان غربیارومیهنارنجی
آذربایجان غربیچایپارهنارنجی
آذربایجان غربیماکونارنجی
آذربایجان غربینقدهنارنجی
اصفهانگلپایگاننارنجی
ایلامدهلراننارنجی
بوشهردیلمنارنجی
بوشهرکنگاننارنجی
بوشهرگناوهنارنجی
چهارمحال و بختیاریساماننارنجی
خوزستانابادانقرمز
خوزستانامیدیهنارنجی
خوزستاناندیمشکنارنجی
خوزستاناهوازقرمز
خوزستانایذهنارنجی
خوزستانباغ ملکنارنجی
خوزستانباوینارنجی
خوزستانبندرماهشهرقرمز
خوزستانبهبهاننارنجی
خوزستانخرمشهرنارنجی
خوزستاندزفولقرمز
خوزستاندشت آزادگاننارنجی
خوزستانرامهرمزقرمز
خوزستانشادگاننارنجی
خوزستانشوشقرمز
خوزستانشوشترقرمز
خوزستانکارونقرمز
خوزستانمسجد سلیماننارنجی
فارسارسنجاننارنجی
فارسزرین دشتنارنجی
کردستاندیواندرهنارنجی
کهگیلویه و بویر احمدگچسارانقرمز
لرستانپل دخترنارنجی
لرستاندرودنارنجی
مرکزیخمیننارنجی
هرمزگانخمیرنارنجی
همداننهاوندنارنجی
یزدخاتمنارنجی

پس از اعلام اسامی ۴۰ شهر ممنوعه برای تردد، برای برخی سوال است که جریمه تردد در این شهرها چقدر است؟ طبق آخرین اعلام، جریمه تردد در شهر‌های قرمز یک میلیون تومان و جریمه تردد در شهر‌های نارنجی ۵۰۰ هزار تومان است.

اما در شهرهای مجاز وضعیت اسکان به چه شکل است؟

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی شرایط اسکان مسافران در شهرهای زرد و آبی را تشریح کرده است.

طبق گزارش همشهری، ولی تیموری، از ابلاغ دستورالعمل اجرایی مدیریت سفرها در بستری ایمن و مسئولانه خبر داد و گفت: سفر به طیف گسترده‌ای از شهرها و روستاهای زرد، آبی و سفید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر است. او گفت: سفر «به» و «از» حدود ۴۰شهر نارنجی و قرمز محدودیت دارد.

با این حال در این شهرها مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فعال هستند و سفرهای ضروری و کاری به این شهرها از طریق وسایل حمل‌ونقل عمومی قابل انجام است. معاون گردشگری گفت: ستادهای هماهنگی خدمات سفر در سطوح ملی و استانی فعال شده‌اند و در طول تعطیلات نوروز به‌صورت شبانه‌روزی بر اجرای درست دستورالعمل‌ها و خدمات‌رسانی مطلوب و ایمن به مسافران و گردشگران نظارت خواهند داشت.

تیموری با انتشار ویدئویی در فضای مجازی، با اشاره به اظهارات ضدونقیض درباره سفرهای نوروزی که به‌گفته او سبب اذیت فعالان گردشگری شد، اعلام کرد: نزدیک به دو‌ماه موضوع سفرها در کمیته‌های داخلی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد پیگیری قرار گرفت. به‌شدت تلاش می‌کنیم در مقابل موضوع حفظ سلامت هموطنان، معیشت فعالان گردشگری فراموش نشود. همین که وزیر بهداشت می‌گوید در دولت تنها این وزارتخانه درباره سفر تصمیم نمی‌گیرد، بیانگر این است که ما توانستیم اعضای ستاد را متقاعد کنیم معیشت فعالان گردشگری و نشاط مردم باید مورد توجه قرار بگیرد. مصوبه‌ای تصویب شد که قرار بود دستورالعمل اجرایی آن در روزهای پایانی سال که وضعیت کرونا در کشور شفاف‌تر می‌شود، ابلاغ و اجرایی شود.

آخرین اخبار مربوط به کرونا را در صفحه اختصاصی کرونا دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند