اعضای حزب حاکم انگلیس خواستار کنار گذاشتن وزیر خارجه شدند

اعضای حزب حاکم انگلیس خواستار کنار گذاشتن وزیر خارجه شدند

بعد از یادداشت وزیر خارجه انگلیس و نظر متفاوت وی با نخست‌وزیر درباره مذاکرات برگزیت، جمعی از اعضای حزب حاکم از نخست وزیر انگلیس خواستند وزیر خارجه را برکنار کند.

جمعی از اعضای حزب حاکم انگلیس از ترزا می نخست‌وزیر این کشور خواستند تا بوریس جانسون وزیر خارجه را برکنار کند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نوشته روزنامه تلگراف، بعد از آنکه جانسون یادداشتی منتشر کرد و ترزا می را در مسئله برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) به چالش کشاند، محافظه‌کاران خواستار برکناری وزیر خارجه شدند.

چند روز دیگر خانم می در شهر فلورانس درباره آینده روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا سخنرانی خواهد کرد و انتظار می‌رود برای پیشبرد مذاکرات برگزیت، لندن با بروکسل در برخی موارد سازش کند.

خانم ترزا می قبول کرده است در دوره انتقال بعد از پایان مذاکارت برگزیت که سال 2019 است، مبلغ 50 میلیارد پوند به بروکسل برای دسترسی به بازار واحد اروپا، پرداخت کند. این اقدام در راستای شکستن بن‌بست مذاکراتی است که بیش از 6 ماه از آغاز آن گذشته و تنها تا مارس 2019 زمان دارد تا به نتیجه برسد.

بوریس جانسون در یادداشت خود برای روزنامه تلگراف، خاطر نشان کرد که دولت بریتانیا نباید مبلغی به اتحادیه اروپا پرداخت کند. برخی اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس در گفت‌وگو با گاردین این یادداشت جانسون را شروعی برای کمپین رهبری حزب و جانشینی ترزا می‌ انگاشتند و تاکید دارند نوشتن چنین یادداشتی بدون مشورت با نخست‌وزیر، اقدامی شرم آور است.

بعد از درخواست برکناری جانسون، دفتر نخست وزیری انگلیس گفت که همچنان به وزیر خارجه اعتماد دارد و همین مسئله به انتقادی علیه دولت ترزا می تبدیل شده است. سران ارشد حزب محافظه‌کار با انتقاد از ترزا می، گفتند او برای اتحاد در کابینه و اداره دولتی تاثیرگذار، خیلی ضعیف است.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند