اعلام شرط ترخیص خودروهای وارداتی

وزارت صنعت طی بخشنامه‌ای اعلام کرد آن دسته از خودروهایی که تا پایان روز ۱۶ دی‌ماه سال‌ جاری، قبض انبار از گمرکات سراسر کشور دریافت کرده‌اند و انتقال ارز آنها به وسیله گشایش ال‌سی انجام گرفته است، می‌توانند از گمرک ترخیص شوند.
اعلام شرط ترخیص خودروهای وارداتی

وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه‌ای اعلام کرد آن دسته از خودروهایی که تا پایان روز ۱۶ دی‌ماه سال‌ جاری، قبض انبار از گمرکات سراسر کشور دریافت کرده‌اند و انتقال ارز آنها به وسیله گشایش ال‌سی انجام گرفته است، می‌توانند از گمرک ترخیص شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس این بخشنامه، همچنین ترخیص خودروهایی که تا تاریخ مذکور قبض انبار دریافت کرده‌اند؛ اما منشا انتقال ارز آنها مشخص نیست و به اصطلاح بدون انتقال ارز وارد شده‌اند، ممنوع است.

به این ترتیب براساس این بخشنامه خودروهای متوقف در گمرک به دو دسته خودروهایی که با انتقال ارز و گشایش ال‌سی وارد شده‌اند و خودروهایی که بدون انتقال ارز وارد شده‌اند، تقسیم شده‌اند.

طبق تصمیم وزارت صنعت خودروهای دسته اول (وارد شده با انتقال ارز) در صورتی که تا شانزدهم دی‌ماه قبض انبار دریافت کرده باشند، اجازه ترخیص از گمرک را خواهند داشت. اما در خودروهای دست دوم (وارد شده بدون انتقال ارز) تنها آنهایی مجاز به ترخیص هستند که قبض انبار آنها تا شانزدهم مرداد ماه صادر شده باشد.

پیش از این هیات دولت به گمرک اجازه داده بود تا خودروهایی را که در گمرک به دلیل ممنوعیت واردات به کشور، تا تاریخ ۱۶ دی‌ماه قبض انبار دارند، ترخیص کند. چندی بعد بانک مرکزی با اشاره به سیاست‌های جدید این بانک مبنی بر اینکه منشا انتقال ارز باید مشخص باشد، ورود آن دسته از کالاها از جمله خودرو بدون مشخص بودن منشا ارز را ممنوع کرد.

این اظهار نظر بانک مرکزی سبب ایجاد دست‌اندازی در بحث ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک شد. حال به‌نظر می‌رسد این اقدام وزارت صمت به‌نوعی تلاش برای ترخیص هرچه بیشتر خودروهای مانده در گمرک است؛ در‌حالی‌که وزارت صمت به‌دنبال تسریع روند ترخیص خودروها از گمرک است، اما براساس آمارهای ارائه‌شده از سوی گمرک تا کنون تنها ۲۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات سراسر کشور ترخیص شده است.

 

منبع: دنیای اقتصاد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز