اعلام نرخ بیکاری در تابستان ۹۶

از نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان 1396 که از سوی مرکز آمای ایران انتشار یافته است، نرخ بیکاری امسال به 11.7 درصد رسید.

اعلام نرخ بیکاری در تابستان ۹۶

اطلاعات گردآوری شده درباره افراد ۱۰ ساله و بیشتر نشان می‌دهد نرخ بیکاری تابستان امسال به ۱۱٫۷ درصد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، از نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان ۱۳۹۶ که از سوی مرکز آمای ایران انتشار یافته است، بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال پیش (تابستان ۱۳۹۵)، ۱٫۰ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶) ۰٫۹ درصد کاهش داشته است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۵)، ۱٫۰ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶) ۰٫۹ درصد کاهش داشته است.

در تابستان ۱۳۹۶، ۴۱٫۰ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۵)، ۰٫۶ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶)، ۰٫۴ درصد افزایش داشته است.

نرخ بیکاری جوانان ۲۹ – ۱۵ ساله نیز حاکی از آن است که ۲۴٫۴ درصد از جمعیت فعال ۲۹- ۱۵ ساله بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری جوانان ۲۹-۱۵ ساله نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۲٫۳ درصد و نسبت به فصل قبل ۲٫۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۶، ۹٫۲ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۰٫۵ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که بخش خدمات با ۴۹٫۵ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش­های صنعت با ۳۱٫۴ و کشاورزی با ۱۹٫۱ درصد قرار دارند.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید