کد خبر: 157504

افت کیفیت باعث از دست رفتن بازار عراق شد

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید، افت کیفی کالا و قیمت تمام‌شده بالا سبب شده است به مرور بازار کالاهای ایرانی در عراق از دست برود.

افت کیفیت باعث از دست رفتن بازار عراق شد
سرویس کسب‌وکار -

سیدمصطفی موسوی امروز (یکشنبه) افزود: عراقی‌ها اگر به کالای باکیفیت ایرانی دسترسی داشته باشند، به سمت کالاهای تولیدی ترکیه نمی‌روند و این مسئله به ویژه در میان اهالی و مردم جنوب عراق مشهود است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته وی، این موضوع به قرابت مذهبی و فرهنگی بسیار نزدیک مردم دو کشور باز می‌گردد و علاوه بر آن مرزنشینان ایرانی و عراقی در طول خط مرزی قرابت خویشاوندی با یکدیگر دارند.

موسوی یادآوری کرد: امروز تازه به فکر بسته‌بندی محصولاتمان در سطح جهانی و حمایت از این صنعت افتاده‌ایم، اما در عمل تاکنون اتفاق خاصی را در این زمینه شاهد نبوده‌ایم.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر بیان داشت: در صورت بسته‌بندی مناسب کالاهای ایرانی، هزینه تمام‌شده با محصولات تولیدی سایر کشورها از جمله سوریه و ترکیه قابل مقایسه نخواهد بود؛ زیرا دولت این کشورها بابت صنایع بسته‌بندی یارانه پرداخت می‌کنند.

به گفته این فعال اقتصادی، سوریه با وجود درگیر بودن در جنگ، هنوز صادرات محصولات کشاورزی به عراق دارد و این کار را با کامیون‌ها و وسایل نقلیه یخچال‌دار انجام می‌دهد، در حالی که هنوز سیستم حمل‌ونقل کشورمان سنتی و با خودروهای روباز انجام می‌شود.

وی با اشاره به گرمای ۴۰ تا ۵۵ درجه جنوب خوزستان و ایلام که محصولات فاسدشدنی را با مخاطره مواجه می‌کند، اظهار داشت: محصولات در این مناطق نباید بیش از چهار ساعت توقف داشته باشد، در حالی که گاهی اوقات این توقف به ۲۴ ساعت هم می‌رسد؛ همه این مسائل به کاهش کیفیت محصولات ایرانی خواهد انجامید.

موسوی خاطرنشان کرد: پس از درگیری عراق در جنگ خلیج فارس، مردم این کشور حتی به سیستم بانکی خود اطمینان ندارند و از آن استفاده نمی‌کنند، چه برسد به سیستم بانکی ایران.

وی ادامه داد: بر این اساس عراقی ها عملیات مالی خود را صورت سنتی انجام می‌دهند، یعنی از طریق صرافی‌ها به ارسال حواله پرداخته یا در مرزها دادوستد می‌کنند و این موضوع برای بازرگانان و تجار ایرانی بسیار گران تمام می‌شود.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: هرکس که بتواند برای تاجران عراقی تسهیل بیشتری در کار ایجاد کند، می‌تواند در امر تجارت موفق‌تر باشد.

وی خاطرنشان کرد: امروز بسیاری کالاها و محصولات ایرانی به صورت حق‌العمل‌کاری به عراق وارد می‌شود، یعنی با هدف فروش در اختیار تجار این کشور قرار می‌گیرد تا بفروشند و پس از کسر سود قطعی خود، باقیمانده پول را برای طرف ایرانی خود می‌فرستند که ممکن است ضرر و زیان نیز در آن باشد.

موسوی ادامه داد: از آنجایی که سیستم معاملاتی مناسبی با عراق نداریم، در کمتر مواردی است که عراقی‌ها کالا یا محصولی را به صورت تضمینی از ایرانی‌ها بخرند؛ همین مسئله جذابیت بازار عراق را برای تجار ایرانی کم کرده و به مرور این بازارها در حال از دست رفتن است.

تفاوت نرخ‌های گمرکی در استان‌های مختلف عراق

وی در ادامه با بیان اینکه واردات به عراق مطابق ثبت سفارشات انجام شده در همه جای این کشور یکسان است، تصریح کرد: برخی استانداران عراقی از نفوذ خود برای مسائل حزبی استفاده کرده و به ارائه تخفیفات گمرکی می پردازند؛ به طور نمونه سرامیک در استان «العماره» (هم‌مرز با بستان) نزدیک به ۲۰ درصد نسبت به شلمچه از حق گمرکی پایین‌تری برخوردار است.

نایب‌رئیس اتاق خرمشهر تاکید کرد: عدم یکسان‌سازی نرخ‌ها در مرزهای مختلف این کشور سبب به وجود آمدن رقابتی ناسالم بین آنها شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا صادرات برخی محصولات تنها از مرزی خاص می‌تواند به کاهش این مشکل منجر شود، یادآور شد: راه‌های طولانی به کالاها آسیب می‌رساند و قیمت تمام‌شده را در برخی استان‌ها بالا خواهد برد؛ همچنین به دلیل عدم برخورداری سیستم حمل‌ونقل این کشور از بیمه، در صورت مخدوش شدن کالاها پس گرفتن پول میسر نیست؛ بنابراین ارسال کالاها از مرزهایی که برای تجار نزدیک تر است، بهتر است.

چندی پیش دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: توسعه روابط تجاری ما با عراق از حضور شرکت‌های بزرگ و افراد باتجربه خالی مانده و بیشتر بر تجارت اقوام، عشایر، مرزنشینان و پیله‌وران مبتنی بوده است.

سیدحمید حسینی افزود: بر این اساس بغدادنشینان و ذینفعان شناخته شده و بزرگ از توسعه تجارت با ایران نفعی نداشته‌اند، در صورتی که وقتی با ترکیه، اردن، عربستان و… تجارت می‌کنند حتما از طریق افراد صاحب نفوذ مستقر در بغداد حمایت می‌شود.

همچنین مدیرعامل شرکت صادرات تجهیزات و خدمات آب و برق ایران (صانیر) نیز پیش از این گفت: عراقی‌ها آن‌طور که با بازرگانان و فعالان اقتصادی سایر کشورها از جمله آمریکا، چین، ترکیه، کره جنوبی و… رفتار می‌کنند، با ایرانیان رفتار نمی‌کنند و برخورد آنان بسیار طلبکارانه است.

بهمن صالح افزود: عراق بازار مستعدی است و شرایط بسیار خوبی دارد اما ضعف دیپلماسی سبب شده است این عرصه به خارجی‌ها واگذار شود.

صالحی گفت: با وجود اینکه عراقی‌ها در حوزه نفوذ سیاسی ایران قرار دارند اما طرح‌ها به راحتی به شرکت‌های غیرایرانی واگذار می‌شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز ارزش روابط اقتصادی و تجاری ایران و عراق را هشت میلیارد دلار اعلام کرد.

ایرج مسجدی نهادینه و محکم کردن روابط سیاسی با زیرساخت‌های اقتصادی را رمز موفقیت در بازار بزرگ این کشور برشمرد و افزود: اگر بتوانیم جای پای خود را در عراق محکم کنیم، می‌توانیم در عرصه‌های مختلف اقتصادی این کشور به فعالیت بپردازیم.

مسجدی، عراق را میدان رقابت بزرگی دانست که هر کس درآن موفق‌تر عمل کند، قادر است صحنه را به دست بگیرد اما رقابت به ویژه در میدان اقتصادی دشوار شده است.

وی تصریح کرد: ایران قادر است با وجود مسائل و مشکلات مختلف، در عرصه اقتصاد عراق حرف‌های جدی برای گفتن داشته باشد.

 

منبع: ایرنا

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.1)
1329.8
1.27
مثقال طلا (%0.71)
608100
43,000
سکه امامی (%0.83)
1502500
125,000
دلار (%0.82)
4434
360
یورو (%0.81)
5572
450
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.