افزایش امنیت در نظام پولی، بانکی کشور

افزایش امنیت در نظام پولی، بانکی کشور

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بانکداری الکترونیک، از افزایش ضریب ایمنی و امنیت در سامانه‌های تسویه حساب ساتنا و پایا خبر داد.

ولی‌الله سیف امنیت در حوزه بانکداری الکترونیک را مرهون تلاش مجموعه‌هایی همچون گروه ملی انفورماتیک دانست و اظهارداشت: اقدامات انجام شده در حوزه بانکداری الکترونیک و اقبال و اعتماد مردم به آن موجب افزایش امنیت در نظام پولی، بانکی و تمام کشور است و در حال حاضر اطمینان مطلوبی به این نوع فعالیت در کشور وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی که در دیدار با مدیران گروه ملی انفورماتیک ضمن قدردانی از فعالیت‌های این مجموعه سخن می‌گفت، با بیان این مطلب افزود: هنگامی که یک مجموعه روان و راحت و بدون کم و کاست فعالیت می‌کند؛ بدین معناست که آن سیستم از نظم مطلوبی برخوردار است و با صلابت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

سیف پایبندی به استاندارهای بین المللی را از مهم‌ترین معیارها برای پیشرفت بانکداری الکترونیک کشور خواند و اظهارداشت: همگامی با فناوری‌های روز دنیا و رعایت الزامات و استاندارهای آن از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آنها توجه کرد. به عنوان مثال در بسیاری از کشورها برای افزایش ضریب امنیت، محدودیت‌هایی بر روی عملیات تسویه حساب‌های بانکداری الکترونیک اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: از اینرو اقدام اخیر بانک مرکزی که به منظور افزایش ضریب ایمنی و امنیت در خصوص تسویه حساب در سامانه‌های ساتنا و پایا انجام شد؛ هر چند در ابتدا با واکنش برخی اقشار جامعه روبرو شد، اما با گذشت زمان و دریافت چرایی این اقدام مورد پذیرش قرار گرفت. تصمیماتی از این دست تنها با نگاه فنی صرف نیستند و در طولانی مدت بر روی نظم بازار پولی کشور نیز اثر قابل ملاحظه دارند.

رییس کل بانک مرکزی اقدامات انجام شده در حوزه بانکداری الکترونیک را موجب افزایش ارائه خدمت به مردم در مبادلات روزمره ایشان و امنیت در نظام بانکی و تمام کشور خواند و گفت: انجام مناسب و مطلوب عملیات بانکداری الکترونیک موجب اطمینان بخشی به مردم و نشانه امنیت این حوزه در کشور است و قطعا این مهم مرهون فعالیت مجموعه‌هایی همچون گروه ملی انفورماتیک است.

وی نیروی انسانی را سرمایه اصلی گروه ملی انفورماتیک خواند و گفت: نیروی انسانی مجرب، سرمایه‌ای است که باید در حفظ و به کارگیری تجربیات ارزشمند آنها کوشید.

به ویژه اینکه مجموعه‌هایی همچون گروه ملی انفورماتیک که کار آن‌ها ارائه خدمات مهم و تاثیرگذار به عموم مردم است؛ باید ارتقای انگیزه نیروهای انسانی ماهر خود را دنبال کرده و در جلب و جذب نیروهای کارآمد و نخبه تلاش کند.

رییس شورای پول و اعتبار فعالیت گروهی، منسجم، همسو و رو به جلو را از خصیصه‌های یک مجموعه پیشرو دانست و گفت: فعالیت گروهی موفق در هر نظامی هم افزایی و پیشرفت روزافزون را سبب شده و و بر کیفیت انجام امور اثر بسیار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اهمیت امر اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به عموم در حوزه بانکداری الکترونیک افزود: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به آحاد جامعه امری ارزشمند و راهکاری موثر برای پیشگیری از خطرات احتمالی است، لذا اقتضا دارد با تهیه پیام‌های هشدارآمیز در زمینه بانکداری الکترونیک و پخش آن از رسانه‌های ارتباط جمعی افزایش سطح آگاهی مردم در برخورد با خطرات و مشکلات احتمالی در حوزه بانکداری الکترونیک را افزایش داد.

همچنین در این جلسه ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ضمن تشکر از فعالیت‌های دلگرم کننده گروه ملی انفورماتیک، در خصوص وضعیت سامانه‌های پرداخت عنوان کرد: روز گذشته و تنها در یک روز، ۸۳ میلیون درخواست از سوی مشتریان به سامانه شاپرک و نزدیک به ۶۵ میلیون درخواست به شبکه شتاب ارسال شده است.

در مجموع حدود ۳۰۰ میلیون تراکنش پردازش شده که اینها همه نشان از خدمات گسترده در حال ارائه به مردم و مطلوبیت و قوت سامانه‌ها دارد.

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند