افزایش تعداد گرسنگان در جهان

افزایش تعداد گرسنگان در جهان

جدیدترین گزارش سازمان ملل حاکی از این است که نرخ گرسنگی پس از یک دهه کاهش بار دیگر روند صعودی طی کرده و در سال۲۰۱۶حدود۸۱۵میلیون نفر،معادل۱۱درصدجمعیتجهان، دچار گرسنگی و سوتغذیه بوده‌اند.

سازمان ملل در گزارش سالیانه خود با عنوان وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان (۲۰۱۷) با اشاره به اینکه انواع مختلف سوءتغذیه سلامتی میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تهدید می‌کند، اعلام کرده افزایش ۳۸ میلیونی در تعداد افراد گرسنه نسبت به سال گذشته میلادی ناشی از گسترش مناقشات خشونت‌آمیز و بحران‌های اقلیمی بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، بنا بر این گزارش، ۱۵۵ میلیون کودک زیر ۵ سال دچار کوتاهی قد نسبت به سن‌ بوده و ۵۲ میلیون کودک نیز از وزن پایین نسبت به قدشان رنج می‌برند. برآوردها حاکی از این است که ۴۱ میلیون کودک نیز دچار اضافه وزن هستند. کم‌خونی در میان زنان و چاقی بزرگسالان نیز از عوامل نگرانی اعلام شده‌اند. علاوه بر مناقشات و تغییرات اقلیمی می‌توان تغییرات گسترده در عادات رژیم غذایی و نیز بحران‌های اقتصادی را از عوامل وضعیت جاری بر شمرد.

این گزارش اولین ارزیابی جهانی سازمان ملل درباره امنیت غذایی و سوءتغذیه است که پس از تصویب برنامه ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار، ارائه می‌شود. پایان دادن به تمام اشکال گرسنگی و سوءتغذیه یکی از اولویت‌های اصلی بین‌المللی برنامه توسعه پایدار است.

روسای سازمان‌های فائو، صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان بهداشت جهانی در کنفرانس مشترک رونمایی از این گزارش اعلام کردند: در یک دهه گذشته، تعداد مناقشات افزایش چشمگیری داشته، پیچیده‌تر شده و کنترل آنها نیز سخت‌تر گشته است. روسای کارگزاری‌های سازمان ملل تاکید کردند که بخش اعظمی از کودکان دچار ناامنی غذایی و سوءتغذیه در مناطق جنگ‌زده زندگی می‌کنند.

یافته‌های گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد، هم‌اکنون ۸۱۵ میلیون نفر دچار گرسنگی هستند که از این تعداد ۵۲۰ میلیون نفر در آسیا، ۲۴۳ میلیون نفر در آفریقا و ۴۲ میلیون نفر در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب زندگی می‌کنند. بر همین اساس، ۱۱ درصد از مجموع جمعیت جهان از گرسنگی رنج می‌برند که سهم آسیا از این رقم ۱۱.۷ درصد، آفریقا ۲۰ درصد (در شرق آفریقا ۳۳.۹ درصد) و آمریکای لاتین و منطقه کارائیب ۶.۶ درصد است.

آمار ارائه‌شده در گزارش وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان (۲۰۱۷) حاکی از این است که قد ۱۵۵ میلیون کودک زیر پنج سال نسبت به سن‌شان پایین مانده است. ۱۲۲ میلیون نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که دچار سطوح مختلفی از مناقشات هستند. ۵۲ میلیون کودک نیز از وزن پایین نسبت به قدشان رنج می‌برند در حالیکه ۴۱ میلیون کودک زیر ۵ سال اضافه وزن دارند. تعداد بزرگسالان دچار اضافه‌وزن بالغ بر ۶۴۱ میلیون نفر (۱۳ درصد کل بزرگسالان جهان) است. همچنین تعداد زنانی که در سن باروری بوده و از کم‌خونی رنج می‌برند ۶۱۳ میلیون نفر (در حدود ۳۳ درصد مجموع زنان جهان) قید شده است.

براساس این گزارش ۴۸۹ میلیون نفر از مجموع ۸۱۵ میلیون جمعیت گرسنه جهان در کشورهای دچار جنگ زندگی می‌کنند. شیوع گرسنگی در کشورهای متاثر از مناقشات ۱.۴ الی ۴.۴ درصد بیشتر از دیگر کشورها است. در مناطقی که جنگ توام با از بین رفتن محیط زیست و نهادهای دولتی است شیوع گرسنگی ۱۱ الی ۱۸ درصد بیشتر از سایر مناطق است. مردمی که در کشورهای جنگ‌زده زندگی می‌کنند ۲.۵ برابر بیش از مردم سایر نقاط در معرض سوءتغذیه قرار دارند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند