کد خبر: 163384

افزایش تولید هلو و شلیل در سال جاری

تولید هلو و شلیل را در سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۱۵۳ هزار تُن اعلام شد، که این میزان تولید در مقایسه با پارسال ۶.۸ درصد افزایش داشته است.

سرویس کسب‌وکار -

مدیرکل امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، تولید هلو و شلیل را در سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۱۵۳ هزار تُن اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صدا و سیما، شکراله حاجیوند اظهار داشت: این میزان تولید در مقایسه با پارسال ۶.۸ درصد افزایش داشته است.

وی شرایط اقلیمی مناسب و نبود یخبندان و سرمازدگی بهاره و همچنین تجهیز باغ‌ها به سیستم‌های نوین آبیاری‌ای را از عومل افزایش تولید محصول هلو و شلیل در استان‌های مختلف بیان کرد.

حاجیوند افزود: استان‌های البرز، مازندران، فارس، گلستان، همدان، آذربایجان غربی، مرکزی، قزوین، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه، ۱۰ استان برتر تولیدکننده هلو و شلیل در کشور هستند و استان اصفهان با تولید ۲۵ هزار تن هلو و شلیل در رتبه سیزدهم قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: گزارش اتحادیه باغ‌داران کشور حاکی است که در مناطق عمده تولید هلو و شلیل از جمله استان‌های مازندران، البرز و گلستان قیمت فروش محصول با توجه به کیفیت و زمان عرضه متفاوت بوده و محصول با کیفیت مناسب، از ۲۵۰۰۰ ریال تا ۶۰۰۰۰ ریال به فروش رسیده است.

مدیرکل امور میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی، جایگزینی باغ‌های قدیمی با پایه‌های رویشی مقاوم در برابر تنش‌ها، اصلاح باغ‌های غیراقتصادی (درجه ۲) و کشت ارقام متنوع تجاری با زمان رسیدن متفاوت برای عرضه محصول در مواقع مختلف سال را از سیاست‌های معاونت امور باغبانی در زمینه باغ‌های هلو و شلیل اعلام کرد.

حاجیوند افزود: ترویج به‌کارگیری سردخانه برای ذخیره بخشی از محصول و عرضه آن در زمان مناسب، توسعه کشت هلو و شلیل در زیر پوشش (کشت گلخانه‌ای) به منظور تولد محصول خارج از فصل در برنامه است. همچنین توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و همچنین سامان‌دهی بازار میادین میوه و تره‌بار داخل کشور و شناسایی بازارهای هدف صادراتی با تقویت و تکمیل زنجیره تولید تا عرضه نیز از سیاست‌های معاونت امور باغبانی در تولید محصولات هلو و شلیل است.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%1.45)
1329.3
18.9
مثقال طلا (%0.62)
668750
4150
سکه امامی (%0.42)
1621100
6800
دلار (%0)
4773
یورو (%0)
5836
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.