افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی با آغاز سفرهای تابستانی

افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی با آغاز سفرهای تابستانی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از افزایش ساعات کاری مراکز معاینه فنی خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سیدنواب حسینی منش با اشاره به آغاز سفرهای تابستانی اظهار داشت: از آنجایی که کنترل وضعیت ایمنی خودرو قبل از سفر می‌تواند در کاهش ریسک تصادف و امنیت سفر بسیار موثر باشد، به شهروندان توصیه می‌شود حتما قبل از سفر جهت اطمینان از سلامت خودرو خود به یکی از مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نمایند. در مراکز معاینه فنی، خودرو از لحاظ داشتن ایمنی مورد کنترل و بازبینی قرار می‌گیرد. در سفرهای جاده‌ای به علت سرعت بالای خودرو ملاحظات مربوط به ایمنی خودرو، نظیر عملکرد صحیح چراغ‌های اخطار و سیستم ترمز بسیار حائز اهمیت بوده و یک نقص جزئی در این موارد می‌تواند موجب خسارت و حادثه غیر قابل جبرانی شود.

وی در ادامه گفت: بر اساس آمار اتحادیه اروپا 11 درصد از تصادفات جاده‌ای منجر به فوت به علت نقص فنی در خودروها حادث می‌شود. سالانه در ایران 16 هزار نفر در تصادفات جاده‌ای فوت می‌کنند که بدون تردید عامل نقص فنی در تصادفات به علت پایین بودن استانداردهای کیفی خودرو در ایران در مقایسه با اروپا بیش از این درصد است. با لحاظ این درصد به عنوان مبنا انجام معاینه فنی در برطرف کردن نقص فنی می‌تواند از کشته شدن حداقل 1760 نفر جلوگیری کند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص اهمیت انجام معاینه فنی در ارتقای سطح ایمنی خودروها افزود: بر اساس گزارشات استخراج شده از سامانه معاینه فنی (سیمفا) 11 درصد خودروهای مراجعه‌کننده به علت نقص فنی در سیستم ترمز مردود می‌شوند. در سال 95 از 800 هزار دستگاه خودرو مراجعه کرده به مراکز، 88 هزار دستگاه خودرو دارای نقص فنی ترمز بوده است. نقصی که در صورت عدم رفع ایراد می‌تواند عامل بالقوه در ایجاد یک حادثه منجر به تلفات جانی شود.

وی در خصوص سهل‌انگاری و عدم همکاری برخی از رانندگان در مراجعه به هنگام به مراکز معاینه فنی خودرو گفت: براساس تحقیقات دانشگاهی و میدانی تاثیر انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا و ارتقای سطح ایمنی مشخص است و این نحوه کنترل بر خودروهای در حال تردد در سایر کشورهای پیشرفته و دارای صنعت پس از گذشت دو یا سه سال به طور جد در حال انجام است. کشور ایران نیز از این مسئله مستثنی نیست. حدود 17 سال از عمر اجرای معاینه فنی در ایران می‌گذرد، در این چند سال کارهای بسیار خوبی در زمینه قوانین دستورالعمل‌ها و وظایف دستگاه‌های مرتبط انجام شده ولی آن چیزی که مسلم است اجرای صحیح و اثربخش معاینه فنی چیزی فراتر از برخوردهای قانونی با خودروهای فاقد معاینه فنی است و آن نیازمند همکاری شهروندان در این زمینه است. هر شهروند در رعایت قانون بایستی از خود شروع کند و خود را مکلف به رعایت حقوق سایر شهروندان بداند. شهروند بایستی این مسئولیت اجتماعی را بپذیرد که نسبت به آلودگی هوای شهر و سلامت سایرین مسئول است.

حسینی منش با توجه به افزایش مراجعات در مهر ماه به شهروندان توصیه کرد در حال حاضر توزیع مراجعات در مراکز مناسب و شهروندان در کمتر از یک ساعت می‌توانند نسبت به انجام معاینه فنی خود اقدام کنند. ضمنا جهت آگاهی از طول صف و مدت انتظار در هر مرکز می‌توانند با مراجعه به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و یا ارسال عدد 1 به سامانه پیامکی 2000112 از آخرین وضعیت آن مطلع و خلوت‌ترین مرکز را جهت انجام معاینه فنی انتخاب کنند.

بنا بر اعلام روابط عمومی ستاد معاینه فنی شهرداری تهران، وی در پایان خاطرنشان کرد: جهت رفاه حال شهروندان تعدادی از مراکز به صورت ویژه تا ساعات 9 و 10 شب و روزهای جمعه فعال است. جهت اطلاع از آدرس و زمان کاری هر مرکز شهروندان می‌توانند به سایت ستاد معاینه فنی inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند