معاون وزیر جهاد کشاورزی:

افزایش قیمت شیر خام موقتی است

افزایش قیمت شیر خام موقتی است

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، با بیان اینکه افزایش قیمت شیر خام موقتی است، گفت: همچنان در حال مذاکره با وزارت صنعت برای لغو ممنوعیت صادرات شیر خشک هستیم.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، با بیان اینکه افزایش قیمت شیر خام موقتی است، گفت: همچنان در حال مذاکره با وزارت صنعت برای لغو ممنوعیت صادرات شیر خشک هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین شیرزاد، در حاشیه همایش روز ملی تعاون، در جمع خبرنگاران درباره مباحث مطرح شده مبنی بر افزایش قیمت شیر خام به ۲۱۰۰ تومان در بازار گفت: قیمت شیر، سیر فصلی را طی می‌کند و معمولا در این فصل به پیک قیمتی خود نزدیک می‌شود؛ چرا که در این فصل با عدم تعادل در عرضه مواجه هستیم و به گونه‌ای که عرضه کاهش پیدا می‌کند؛ اما تقاضا ثابت می‌ماند.

وی با بیان اینکه در اواخر فصل تابستان معمولا با چنین مساله‌ای مواجه می‌شویم، گفت: مکانیزم نژاد گاوهای هولشتاین که تقریبا نژاد بومی ایران شده به این صورت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اینکه صنایع لبنی اعلام می‌کنند قیمت شیر خام افزایش یافته تا حدودی صحیح است اما این افزایش قیمت موقتی است. ضمن اینکه بعد از این فصل مدام با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود و در سال‌های گذشته نیز با این مسئله مواجه بوده‌ایم.

شیرزاد درباره اینکه آیا احتیاجی به واردات شیر در این فصل داریم؟ گفت: میزان کمبود به قدری نیست که بخواهیم نیازمان را با واردات تامین کنیم، ما در زمینه اصلاح نژاد دام و صنایع لبنی پیشرفت کرده‌ایم ضمن اینکه نژادهای دومنظوره نیز وارد بازار شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی با اشاره به اینکه مداخله سازمان مرکزی تعاون روستایی در بازار شیر به حداقل رسیده است، گفت: در ۲۵ روز گذشته ما حتی یک لیتر شیر نیز خرید نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ۹۷ درصد بازار شیر در دست بخش خصوصی است، تصریح کرد: تنها زمانی‌که با مازاد محصول مواجه می‌شویم و قیمت افت می‌کند برای حمایت از تولیدکنندگان ما به بازار ورود می‌کنیم.

برای لغو ممنوعیت صادرات شیر خشک همچنان با وزارت صنعت در حال مذاکره‌ایم

شیرزاد درباره سرانجام پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی برای لغو ممنوعیت صادرات شیر خشک گفت: ما همچنان در حال مذاکره با وزارت صنعت برای لغو این ممنوعیت هستیم.

وی با بیان اینکه دفاع وزیر جهاد از صادرات شیر خشک برای حفظ دستاوردهای چندساله صنعت دامپروری است، افزود: ما معتقدیم منع صادرات آسیب جدی به توسعه صنعت دامپروری و صنایع لبنی وارد می‌کند.

شیرزاد تصریح کرد: کمبود شیر خشک در بازار آنچنان که اعلام می‌کنند حاد نیست و چنین مشکلی به این شدت وجود ندارد.

وی افزود: در زمینه تولید باید به سمت افزایش کیفیت برویم و وزارت جهاد کشاورزی در طول ۳ ماه گذشته تلاش زیادی کرده تا نهاده‌ها با قیمت بسیار مناسب به دست تولیدکنندگان برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خرید تضمینی خرما کار منطقی نیست، گفت: ما خرید توافقی این محصول را در دستور کار داریم. وزیر جهاد کشاورزی با این مسئله موافقت کرده و دستورالعمل‌های آن نیز نوشته شده و قرار است طی دو روز آینده به امضای وزیر برسد.

شیرزاد با اشاره به اجرای این طرح در شهرهای خرمشهر و آبادان، اظهار کرد: ۵ مرکز خرید راه‌اندازی شده و بعد از امضای وزیر، خرید این محصول آغاز می‌شود.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود ۶ تا ۷ هزار تن خرما خریداری شود و با این خرید، قیمت محصول تا حدود ۲۹۰۰ تومان افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان تعاون روستایی خرما را ۲۹۰۰ تومان از تولیدکنندگان خریداری می‌کند، گفت: قیمت خرمای درجه ۲ میزان ۱۵ درصد کمتر از این میزان و درجه ۳ نیز ۳۰ درصد کمتر از آن است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتقادات صورت گرفته از اقدام این سازمان در زمینه خرید زعفران گفت: ما سال گذشته ۶۸.۵ تن زعفران خرید کردیم که ۴۲ تن آن در بورس با عالی ترین شیوه و کاملا شفاف با ارائه ضمانتنامه‌های بانکی به فروش رفته است.

شیرزاد با اشاره به اینکه قیمت زعفران هم‌اکنون به ۶۰۵ یورو معادل ۸ میلیون و ۱۵ تا ۸ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسیده است، گفت: هرچه قیمت زعفران به بهای منطقی آن نزدیک‌تر شود به نفع تولیدکنندگانی است که در مناطق کمتر برخوردار زندگی می‌کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: نظر اعضای شورای ملی زعفران در جای خود محترم است اما آنها باید بدانند که عصر مزیت‌های نسبی به پایان رسیده و عصر مزیت‌های رقابتی است. بازار باید شفاف باشد و مکانیزم‌های بورس باعث بهبود و تقویت بازار زعفران می‌شود.

وی تاکید کرد: این اقدام باعث تعادل بازار و فراهم سازی بستری برای برندسازی می‌شود و تجار سنتی باید این امر را بپذیرند و خود را مدرن کنند.

شیرزاد با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود سال آینده تولید زعفران به ۴۰۰ تن برسد، افزود: با این وضعیت قیمت‌ها دچار نوسان شدید می‌شود و حضور تعاون روستایی در بازار این نوسانات را کنترل می‌کند. ضمن اینکه اگر نوسان وجود داشته باشد، تولیدکننده و صادرکننده دچار مشکل خواهد شد.

وی افزود: ما در ورود بعدی خود به بازار از نظرات انجمن‌های تخصصی و شورای ملی زعفران استفاده خواهیم کرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند