افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

با تعطیل شدن میدان نفتی الفیل در لیبی و اظهارات امیدبخش عربستان سعودی، مبنی بر این که توافق کاهش تولیدات به رهبری اوپک عملکرد خوبی دارد، قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه بالا رفت.

با تعطیل شدن میدان نفتی الفیل در لیبی و اظهارات امیدبخش عربستان سعودی، مبنی بر این که توافق کاهش تولیدات به رهبری اوپک عملکرد خوبی دارد، قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه بالا رفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ با تعطیل شدن میدان نفتی الفیل در لیبی و اظهارات امیدبخش عربستان سعودی، مبنی بر این که توافق کاهش تولیدات به رهبری اوپک عملکرد خوبی دارد، قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه به بالاترین میزان خود در بیش از ۲ هفته اخیر رسید.

میدان نفتی الفیل روزانه ۷۰۰۰۰ بشکه نفت تولید می‌کند. این درحالی‌ست که کل تولید لیبی که از اعضای اوپک است درحال حاضر حدود ۱ میلیون بشکه در روز است و به‌علت ناآرامی‌ها همچنان با نوسان همراه است.

جان کیلداف، از شرکای شرکت مدیریت سرمایه اگین‌کپیتال در نیویورک، می‌گوید: بازار نفت در چند ماه گذشته از خط‌ لوله‌ها و میادین نفتی سود برده است. یک زمان افزایش قیمت‌ها ناشی از تعطیلی خط‌ لوله کی‌استون و بعدا فورتیز بود و حالا این اتفاق که در لیبی افتاد، قیمت‌ها را بالا برده است.

نفت خام برنت ۹۲ سنت بالا رفت و در ۶۷.۳۱ دلار به کار خود پایان داد که یک جهش ۱.۴ درصدی است. قیمت این شاخص نفتی دیروز رکورد ۶۷.۳۷ را هم ثبت کرد که این بالاترین قیمت آن از ۷ فوریه تا کنون است.

قیمت هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، با ۷۸ سنت افزایش در ۶۳.۵۵ دلار به کار خود پایان داد. قیمت این شاخص نفتی در طول معاملات دیروز بین ۶۲.۳۳ تا ۶۳.۷۳ دلار در نوسان بود.

هر دو شاخص نفت، دومین هفته متوالی سود خود را ثبت کردند. برنت این هفته ۳.۷ درصد بالاتر آمد که بیشترین سود هفتگی این شاخص از پایان اکتبر تا کنون است. شاخص دابلیوتی‌آی هم این هفته حدود ۳ درصد رشد کرد.

قیمت‌ها همچنین با اظهارات وزیر نفت عربستان، خالد الفالح، که گفت انتظار دارد ذخایر انبارهای نفت به کاهش خود ادامه دهند، تقویت شد.

کشورهای عضو اوپک به همراه روسیه و سایر تولیدکنندگان متحد آن‌ها، برای تقویت قیمت‌ها میزان تولید خود را کاش داده‌اند. آن‌ها امیدوارند میزان ذخایر انبارهای نفتی کشورهای صنعتی به کمتر از میانگین ۵ ساله آن‌ها کاهش یابد.

عصر دیروز وقتی شرکت خدمات انرژی بیکر هیوگز، وابسته به جنرال‌الکتریک، اعلام کرد تعداد چاه‌های فعال آمریکا برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافته و به ۷۹۹ حلقه رسیده است، قیمت‌ها روند رو به رشد خود را از دست دادند.

روز پنج‌شنبه داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که میزان ذخایر نفت خام آمریکا به‌طور غیرمنتظره‌ای، ۱.۶ میلیون بشکه کاهش یافته است.

صادرات نفت خام آمریکا هم با افزایش تولید این کشور، بالا رفته است. داده‌های روز پنج‌شنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد صادرات نفت خام آمریکا به کمی بیشتر از ۲ میلیون بشکه در روز جهش کرده است و به رکورد ۲.۱ میلیون بشکه در روز ماه اکتبر نزدیک شده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند