افزایش نقش یوان در مبادلات جهانی

افزایش نقش یوان در مبادلات جهانی

چین با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین ذخایر ارزی جهان و اجرای پروژه‌های زیرساختی عظیم در کشورهای مختلف، در تلاش برای جهانی شدن واحد پول خود است.

بیشترین سهم یوان از مبادلات جهانی مربوط به ۳ سال قبل است که در آن ۲.۸ درصد از مبادلات جهانی به یوان صورت گرفته بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این میزان تا ماه آوریل سال گذشته به ۱.۷ درصد کاهش یافت اما پس از آن مجددا روند صعودی خود را از سر گرفته است.

پس از اعلام این که ذخایر ارزی چین به عنوان دارنده بزرگ ترین ذخایر ارزی در جهان بیش از پیش تقویت شده است، یوان بیشترین افزایش در ارزش خود طی ۱۰ سال اخیر را شاهد بوده است.

جی تین ها ئه- استراتژیست نرخ بهره و ارز چین در بانک «بی ان پی پاری باس» گفت: امسال قطعا میزان استفاده از یوان در مبادلات فرامرزی افزایش خواه یافت و نرخ ارز بیش از پیش تحت تاثیر تحولات بازارهای بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

برنامه «ابتکار جاده و کمربندچین» که از آن به عنوان جاده ابریشم جدید یاد می‌شود نیز به نوبه خود باعث تقویت جایگاه یوان خواهد شد.

به گفته بن یو ئن- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه «بوچک است منیجمنت» این طرح و همچنین سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه چین در کشورهای دیگر باعث افزایش جریان یوان بین چین و سایر کشورها خواهد شد.

چین سهم یوان از مبادلات تجاری با شرکای تجاری کلیدی خود از جمله ایران و روسیه را افزایش داده است.

چین و روسیه یک صندوق سرمایه‌گذای مشترک به ارزش ۱۰ میلیارد دلار تاسیس کرده‌اند که ارز مورد استفاده ان یوان است. معرفی قراردادهای نفتی مبتنی بر یوان نیز از دیگر اقدامات چین برای تقویت ارز خود بود.

 

منبع: آر تی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند