افزایش کم‌سابقه قیمت ارز در بازار ترکیه

افزایش کم‌سابقه قیمت ارز در بازار ترکیه

افزایش نرخ انواع ارز در بازار ترکیه همچنان ادامه دارد؛ به طوری‌که لیر ترکیه در برابر ارزهای خارجی در سال جاری میلادی حدود 10 درصد ارزش خود را از دست داده است.

افزایش نرخ انواع ارز در بازار ترکیه همچنان ادامه دارد؛ به طوری‌که لیر ترکیه در برابر ارزهای خارجی در سال جاری میلادی حدود 10 درصد ارزش خود را از دست داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهای هر دلار آمریکا در اوایل سال جاری میلادی 3.7 لیر و قیمت هر یورو نیز 4.5 لیر بود ولی در معاملات سه روز اخیر هر دلار آمریکا به قیمت 4.04 لیر و هر یورو نیز به نرخ 4.97 لیر فروخته می‌شود.

افزایش نرخ ارزهای خارجی در برابر لیر موجب نگرانی در جامعه ترکیه شده و مردم برای حفظ ارزش پول خود به خرید سهام و افتتاح حساب‌های ارزی روی آورده‌اند.

ثبات در بازار ارز و جلوگیری از نوسان نرخ ارز در ترکیه از زمان روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002 از جمله دستاوردهای دولت و حزب کنونی ترکیه بوده ولی در یک سال گذشته با افزایش نرخ ارز، این دستاورد به چالش کشیده شده است.

برخی از کارشناسان اقتصادی ترکیه نیز افزایش تقاضای خرید با هدف خروج ارز از این کشور را در پی نگرانی از به مخاطره افتادن سرمایه صاحبان اموال و املاک منقول و غیرمنقول، علت افزایش نرخ ارز در ترکیه اعلام می‌کنند.

برخی از کارشناسان رسانه‌ای ترکیه نیز افزایش کنترل شده نرخ ارز را از جمله راهکارهای دولت ترکیه برای تشویق صادرات و رونق دادن به تولید و اشتغال داخلی عنوان می‌کنند.

با این حال بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه چند روز پیش در واکنش به این نگرانی‌ها اعلام کرد که اقتصاد ترکیه دوران شکوفایی خود را طی می‌کند و رشد اقتصادی بالای هفت درصد موید این امر است.

وی نوسان نرخ ارز را ساختگی و ناشی از التهابات عادی بازار عنوان کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز هفته گذشته در واکنش به التهابات در بازار ارز ترکیه، ذخایر ارزی خارجی بانک مرکزی کشورش را بالغ بر 27.5 میلیارد دلار و مجموع ذخایر ارزی ترکیه را 120 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: برخی‌ها با اظهار این که ارزش لیر در برابر ارز خارجی چنین و چنان شده است، می‌خواهند روند رشد اقتصادی ترکیه را به چالش بکشند ولی ما به راه خود ادامه می‌دهیم.

وی با بیان اینکه امنیت سرمایه‌گذاری در ترکیه برقرار است، افزود: رشد اقتصادی 7.4 درصدی، ترکیه را در صدر کشورهای گروه 20 قرار داده اما برخی دوباره می‌گویند که «اقتصاد این‌گونه و آن‌گونه است، باید مواظب بود».

به رغم افزایش نرخ ارزهای خارجی در ترکیه، بورس در این کشور رونق مناسبی داشته و طی یک سال گذشته شاخص بورس استانبول به عنوان یکی از بورس‌های معتبر جهانی بیش از 50 درصد رشد داشته است.

شاخص بورس استانبول در هفته‌های اخیر به رغم کاهش ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی، نوسان کمی داشته و در حوالی 115 هزار واحد قرار گرفته است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند