گزارش تجارت‌نیوز از افزایش یارانه‌ها

جزئیات جدید از یارانه خانوار در سال ۱۴۰۰ / یارانه سال آینده ۲ برابر می‌شود؟

طبق اعلام کمیسیون تلفیق مجلس، در سال آینده یارانه پرداختی به خانوارها افزایش می‌یابد. بر این اساس برای ۷۸ میلیون نفر بین ۹۰ تا ۲۶۷ هزار تومان واریز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی لایحه بودجه سال آینده است. این کمیسیون در خصوص یارانه، تصمیمات جدیدی گرفته که براساس آن مبلغ  یارانه و ترکیب جمعیتی یارانه‌ها تغییر می‌کند.

در سال جاری دولت دو یارانه معیشتی و نقدی را به ترتیب در روزهای دهم و بیستم هر ماه به طور منظم واریز کرد. در حال حاضر تعداد یارانه‌بگیران معیشتی ۶۰ میلیون نفر و تعداد یارانه بگیران نقدی ۷۸ میلیون نفر است.

در خصوص مبلغ این دو یارانه نیز یارانه نقدی به‌ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بدون سقف تعداد اعضای خانوار است. یارانه معیشتی نهایتا تا سقف پنج نفر از اعضای خانواده پرداخت می‌شود و مبلغ آن بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان است.

در خصوص یارانه سال آینده اعلام مجتبی توانگر عضو کمیسیون تلفیق اعلام کرده که برای ۱۰ میلیون نفر از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، مبلغ ۲۶۷ هزار تومان؛ برای ۲۵ میلیون نفر از اقشار ضعیف و دریافت‌کنندگان یارانه معیشتی، مبلغ ۱۸۸ هزار تومان؛ ۲۳ میلیون نفر، مبلغ ۱۳۶ هزار تومان یارانه بنزین و به ۲۰ میلیون نفر دیگر مبلغ ۹۱ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت می‌شود.

در مجموع ۷۸ میلیون نفر یارانه دریافت می‌کنند. در بیشترین مقدار یک خانوار چهار نفره تحت پوشش نهادهای حمایتی ماهانه مبلغ یک میلیون و ۶۸ هزار تومان و در کمترین مقدار مبلغ ۳۶۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

در لایجه بودجه امسال آمده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه دارد سه دهک بالای درآمدی را از لیست یارانه‌بگیران شناسایی و حذف کند. بنابراین اگر این کار انجام شود حدود ۲۰ میلیون نفر حذف می‌شوند اما طبق یارانه پرداختی که کمیسیون مجلس اعلام کرده، یارانه کسی حذف نمی‌شود.

در حالی که مجلس برای پرداخت این یارانه‌ها مبلغ ۱۴۷ هزار و ۵۷۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته، دولت در لایحه بودجه مبلغ ۷۳ هزار و ۵۸۸ میلیارد تومان منابع را برای واریز یارانه نقدی و معیشتی بنزین اعلام کرده، در واقع مجلس بودجه پرداخت یارانه را دو برابر کرده است.

دو برابر کردن یارانه در حالی در کمیسیون تلفیق تصویب شده که دولت نتوانست مصوبه مجلس در خصوص پرداخت شش نوبت یارانه کرونا به ۶۰ میلیون را اجرا کند و در نهایت اعلام کرد که به ۳۴ میلیون نفر در چهار نوبت یارانه می‌دهد.

باید دید با توجه به محدودیت منابع دولت و کسری بودجه این مصوبه در صحن مجلس نیز رای می‌آورد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند