کد خبر: 128114

افزایش ۱۵ درصدی قیمت سیمان

قیمت سیمان در کشور ۱۵ درصد افزایش یافت که به گفته دبیر انجمن سیمان، این افزایش قیمت با هماهنگی دولت است. طبق مصوبه جدید انجمن سیمان، قیمت سیمان در کشور افزایش یافت به طوری که نسبت به نرخ‌های مصوب قبلی که مربوط به سال ۹۳ است،‌ ۱۵ درصد رشد داشته است. مصوبه قبلی تعیین قیمت

سرویس گزیده‌ها -

قیمت سیمان در کشور ۱۵ درصد افزایش یافت که به گفته دبیر انجمن سیمان، این افزایش قیمت با هماهنگی دولت است.
طبق مصوبه جدید انجمن سیمان، قیمت سیمان در کشور افزایش یافت به طوری که نسبت به نرخ‌های مصوب قبلی که مربوط به سال ۹۳ است،‌ ۱۵ درصد رشد داشته است. مصوبه قبلی تعیین قیمت سیمان مربوط به ۳۱ خرداد ۹۳ بود که البته بعد از آن، به دلیل رکود در ساخت و ساز این افزایش قیمت چندان لحاظ نشد و کارخانه‌ها محصول خود را با تخفیف به مشتریان عرضه می‌کردند. حال پس از گذشت حدود سه سال، تصمیم جدیدی برای تعیین قیمت سیمان گرفته و بر این مبنا قیمت این محصول ۱۵ درصد افزایش یافته است.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن سیمان در این مورد اظهار داشت: در سال‌های ۹۴ و ۹۵ به دلیل رکود ساخت و ساز، سیمان با تخفیف عرضه می‌شد زیرا توان تولید داخل حدود ۸۰ میلیون تن بود اما نیاز کشور کمتر از این رقم بود و در نتیجه کارخانه‌های داخلی برای صادرات سیمان و همچنین عرضه این محصول با تخفیف در داخل اقدام کردند.

وی تصریح کرد: در سال ۹۵ تخفیف‌های فروش سیمان به مرور حذف شد و در عین حال افزایش قیمتی نیز نداشتیم و در اواسط سال گذشته نیز برای کاهش منافع واسطه‌ها، قیمت تحویل در مقصد بر اساس نرخ پایه ۹۳ و کرایه حمل اعلام شد.

شیخان ادامه داد: اواخر سال ۹۵ با توجه به اینکه قیمت عرضه سیمان در کارخانه مورد قبول سازمان حمایت نبود، این مسئله مورد بازنگری قرار گرفت و با مهندسی معکوس، حداکثر قیمت فروش درب کارخانه مشخص شد که این نرخ به صورت یک نرخ مشورتی به کارخانه‌ها اعلام شده اما در اجرای آن مختار هستند.

وی تصریح کرد: به این ترتیب قیمت فعلی سیمان در مقایسه با قیمت شهریور ۹۵ که بر مبنای هزینه حمل تعیین شده بود، ۴ تا ۵ درصد افزایش داشته است.

شیخان در پاسخ به این سؤال که قیمت‌های فعلی نسبت به نرخ مصوب سال ۹۳ چه میزان افزایش یافته است؟ گفت: نسبت به آن زمان، افزایش ۱۵ درصدی را داریم.

دبیر انجمن سیمان با تأکید بر لزوم حمایت از کارخانه‌های تولید سیمان، گفت:‌ با تعطیل شدن هر کارخانه ۳۰۰ شغل مستقیم و هزار شغل غیرمستقیم را از دست می‌دهیم، به همین دلیل باید از تولیدات داخل حمایت شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبه جدید قیمت‌گذاری سیمان با تأیید وزارت صنعت یا سازمان حمایت صادر شده است؟ گفت: طبق تصمیمی که در سال ۹۴ گرفته شد، سیمان از قیمت‌گذاری دولتی خارج شد و تعیین قیمت این محصول بر اساس عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد.

به گزارش فارس،شیخان در پاسخ به این سؤال که در نهایت باید برای اعمال نرخ مصوب با سازمان حمایت و وزارت صنعت هماهنگ باشید، آیا این هماهنگی صورت گرفته است؟ گفت: ما با همه جا هماهنگ کرده‌ایم، هم وزارت صنعت و هم سازمان حمایت. همه را از این مسئله مطلع کرده‌ایم.

به گفته وی، در حال حاضر صنعت سیمان با بیش از ۷۵ درصد ظرفیت خود فعال است.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.51)
1333.6
6.82
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.