افزایش 20 درصدی سطح زیرکشت پنبه در سال 98

افزایش 20 درصدی سطح زیرکشت پنبه در سال 98

معاون وزیر جهاد گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۸۰ تا ۸۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت پنبه اختصاص یابد که نسبت به سال زراعی گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش سطح زیرکشت دارد.

معاون وزیر جهاد گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۸۰ تا ۸۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت پنبه اختصاص یابد که نسبت به سال زراعی گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش سطح زیرکشت دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور؛ حسین شیرزاد اظهار داشت: پنبه گیاهی منحصر به فرد است که در تامین دو نیاز اساسی بشر یعنی غذا و پوشاک نقش مهم و قابل توجهی ایفا می‌نماید.

این گیاه، اصلی‌ترین محصول لیفی جهان است که علاوه بر استحصال روغن و کنجاله برای خوراک دام و ده‌ها فرآورده با ارزش صنعتی دیگر، در بیش از یکصد کشور جهان از ایران برای صدها میلیون نفر ایجاد اشتغال مولد کرده که در این ارتباط باید گفت توان اشتغالزایی پنبه در بخش کشاورزی معادل ۵.۲ برابر سویا، ۴ برابر ذرت، ۴ برابر کلزا و ۶ برابر گندم است ضمن اینکه به ازای ایجاد هر یک مورد اشتغال در زراعت پنبه، حدود ۵ شغل در بخش‌های صنعت و خدمات جانبی آن ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به ویژگی‌های زیست محیطی مناسب و تمایل جهانی برای استفاده از فرآورده‌های محصول پنبه در مقایسه با مواد سنتتیک مشابه، پیرامون ارزش افزوده زنجیره تولید و صنایع فرآوری پنبه خاطرنشان کرد: ارزش افزوده پارچه خام نسبت به پنبه حدود ۵۰ درصد، پارچه رنگ شده نسبت به پنبه تقریبا ۲۵۰ درصد و ارزش افزوده لباس دوخته شده نسبت به پنبه ۴۵۰ درصد برآورد می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۸۰ تا ۸۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشورمان به کشت پنبه اختصاص یابد که نسبت به سال زراعی گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش سطح زیر کشت وجود خواهد داشت، تصریح کرد: در این راستا و به منظور افزایش عملکرد و تنوع بخشی به بذور پنبه مورد کشت در کشور، یک شرکت وابسته به اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی پنبه و دانه‌های روغنی کشور طی هماهنگی انجام شده با وزارت جهاد کشاورزی، در سال جاری برنامه واردات مقدار ۴۶۰ تن بذر ارقام اصلاح شده پنبه را در دستور کار خود دارد.

معاون وزیر جهاد ادامه داد: این ارقام به نام‌های لیدر(LIDER)، ماکسا (MAXA)، سپهر(SEPEHR) و فجر(FAJR) از طبقه بذر گواهی شده و نیز بذر رقم ماکسا از طبقه الیت (مادری)، جهت تولید و تکثیر با مشارکت یک شرکت یونانی بوده و کشت آن به‌زودی در کشور آغاز خواهد شد.

شیرزاد در ارتباط با وضعیت کنونی تولید و تکثیر بذر پنبه در کشور یادآور شد: در حال حاضر اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی پنبه و دانه‌های روغنی به اتفاق شرکت وابسته به این اتحادیه، که انحصار تولید و تکثیر دو رقم بذر پنبه بنام‌های ارمغان و ساجدی را در اختیار دارد، به امر تولید و تکثیر دو رقم مذکور از طبقات نوکلئوس ۲، سوپر الیت و الیت در ۱۲ مرکز تولید در استان‌های فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و گلستان اقدام می‌نمایند که پیش‌بینی می‌شود در شرایط متعارف امکان تامین نیاز بذری کشور جهت کشت پنبه در سال ۱۳۹۹ از دو رقم ارمغان و ساجدی میسر گشته و کشاورزان پنبه کار با کشت این دو رقم از مزایای زراعی آنها بهره‌مند شوند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند