الگوبرداری سریلانکا از هند برای ادامه واردات نفت ایران

الگوبرداری سریلانکا از هند برای ادامه واردات نفت ایران

سریلانکا به دنبال بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران، درصدد دریافت راهنمایی از هند درخصوص استراتژی خود برای خرید نفت از ایران برآمده است.

براساس بیانیه‌ای که از سوی دفتر آنیل ویکرم سینگ، نخست وزیر سریلانکا، انتشار یافته است، آرجونا راناتونگا، وزیر نفت این کشور به دنبال دریافت اطلاعات از سوشما سوآرج، وزیر امور خارجه هند درباره نحوه عملکرد دهلی‌نو در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سوآرج استراتژی هند در مورد ایران را توضیح داده و اظهار کرده است که سریلانکا می‌تواند این فرآیند را دنبال کند و قول اطلاعات بیشتر را داده است.

پالایشگاه دولتی قدیمی سریلانکا که توسط اتحادیه جماهیر شوروی ساخته شد، با نفت سبک ایران به خوبی کار می‌کند و با نفت‌های سنگین دیگر نمی‌تواند  به حد کافی میعانات سبک تولید کند.

هند در ماه‌های اخیر واردات نفت ایران را کاهش داده اما قصد دارد در نوامبر که تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران آغاز می‌شود، همچنان از تهران نفت خریداری کند. با وجود خرید کمتر پالایشگاه‌های هندی، ایران در اوت همچنان سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند ماند. هند خواستار معافیت از تحریم‌های آمریکا بوده و مذاکرات رده‌بالایی در دهلی نو در سپتامبر میان وزرای خارجه و دفاع هر دو کشور انجام گرفت.

 

منبع: نیو ایندین اکسپرس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند