تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اعلام نامناسب‌ترین استان‌ها برای سرمایه‌گذاری / افت سرمایه اجتماعی در پاییز و زمستان سال ۹۷

اعلام نامناسب‌ترین استان‌ها برای سرمایه‌گذاری / افت سرمایه اجتماعی در پاییز و زمستان سال ۹۷

سه استان کهگیلویه و بویراحمد، تهران و قزوین نسبت به دیگر استان‌های کشور نامناسب‌ترین وضعیت را از نظر مولفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری اقتصادی دارند؛ از سوی دیگر نیز دو مولفه عمل مسئولان ملی به وعده‌های داده شده و اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی در دو فصل پاییز و زمستان جزو نامناسب‌ترین مولفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری از سوی فعالان اقتصادی ارزیابی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در زمستان سال گذشته نسبت به فصل قبل (پاییز سال ۹۷) وضعیت بهتری داشته است.

براساس جدیدترین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تحت عنوان «پایش امنیت سرمایه‌گذاری به تفکیک استان‌ها و حوزه‌های کاری در زمستان ۹۷»، شاخص کل امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در زمستان ۹۷ معادل ۱۸/۶ از ۱۰( ۱۰ بدترین حالت) ارزیابی شده است، این شاخص در پاییز سال گذشته معادل ۶٫۴۳ بوده است.

این شاخص به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن متغیرهای اقتصاد کلان باثبات یا قابل پیش‌بینی باشد، حاکمیت قانون برقرار باشد و اِعمال شود، قوانین و مقررات، تصمیم‌های مسئولان و رویه‌های اجرایی کشور، باثبات باشند و به طور سهل و مؤثری اجرا شوند و در صورت ضرورت داشتن تغییر در هریک از آنها، تغییرات قبلا به اطلاع ذیی‌نفعان برسد.

براساس داده‌های این گزارش سه مؤلفه‌ نامناسب‌ترین امنیت سرمایه‌گذاری در زمستان سال گذشته به ترتیب عبارتند از عمل مسئولان ملی به وعده‌های داده شده، اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی و عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌های اقتصادی داده شده، که دو مورد اول در پاییز سال ۹۷ نیز جزو نامناسب‌ترین مولفه‌های سرمایه‌گذاری بوده‌اند؛ این نتایج نشان می‌دهد اعتماد عمومی نسبت به وعده‌ها و عملکرد مسئولان در وضعیت خوبی قرار ندارد و در نهایت می‌شود این طور استنباط کرد سرمایه اجتماعی در حال افول است.

همچنین مناسبترین مؤلفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری در فصل مذکور عبارتند از رواج توزیع کالای قاچاق، استفاده غیرمجاز از نام و علائم تجاری یا مالکیت معنوی و میزان اختلال در اثر تحریم‌های خارجی ایجاد شده .

در این پژوهش که همه‌ استان‌های کشور مورد بررسی قرار گرفته‌ است، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، تهران و قزوین نامناسب‌ترین و استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و همدان مناسب‌ترین وضعیت را از نظر شاخص امنیت سرمایه‌گذاری نسبت به سایر استان‌ها در زمستان ۹۷ کسب کرده‌اند.

این درحالی است که در فصل پاییز ۹۷ به ترتیب سه استان مرکزی، سمنان و یزد جزء مناسب‌ترین‌ها ارزیابی شده بودند و سه استان ایلام، خوزستان و البرز به ترتیب جزء نامناسبترین استان‌ها ارزیابی شده بودند.

از دیگر موضوعاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس در این گزارش خود آن را مورد بررسی قرار داده حوزه‌های فعالیت اقتصادی است که براساس آن در زمستان ۹۷، از بین ۹ حوزه فعالیت اقتصادی، فعالان اقتصادی در حوزه‌های ارتباطات، توزیع و … که شامل حمل‌ونقل، انبارداری، عمده فروشی و خرده فروشی بهترین ارزیابی را داشته و فعالان اقتصادی در حوزه‌های معدن به جز نفت و گاز بهترین ارزیابی را از وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری ارائه کرده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند