کد خبر: 217146

امنیت غذایی کشور هدف بیگانگان قرار گرفته است

وزیر جهاد کشاوزی با بیان اینکه رسانه‌های بیگانه مدام مشکلات آب کشور را به تولید غذا توسط کشاورزی نسبت می‌دهند گفت: بیگانگان امنیت غذایی کشور را هدف قرار داده‌اند و متاسفانه عده‌ای در داخل هم با مقصود و نظر یا ندانسته بر همان طبل می‌کوبند.

سرویس کسب‌وکار -

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در گردهمایی معاونین بهبود تولیدات دامی سراسر کشور اظهار کرد: زیربخش دامپروری، فعالیتی اقتصادی و با ارزش افزوده بسیار بالاست؛ این زیربخش، علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز کشور، در صادرات هم سهم موثری دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: نقش و اهمیت تولیدات دامی داخلی در اقتصاد ملی، امنیت غذایی و روانی و معیشت خانوارها در زمان‌های کمبود برای جامعه ملموس می‌شود.

وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: وقتی اعلام می‌شود یک میلیون تن تخم مرغ در کشور توسط مرغدران تولید و به مصرف مردم می‌رسد و بخشی هم صادر می‌شود، شاید برای آحاد جامعه تمام ابعاد این دستاورد مشخص نباشد؛ ولی زمانی که با کسری ۱۰ هزار تنی آن مواجه می‌شویم، (مثل شرایط اخیر که به دلیل آنفولانزا حادث شد)، تازه متوجه می‌شویم تولید داخلی چه اهمیتی دارد.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی با تعرفه ۵ درصدی تخم مرغ وارد می‌کند و با قیمت ۱۲۶۰۰ می‌فروشند و باز اعلام می‌کنند که صرفه ندارد، این در حالی است که تخم مرغ داخلی پیش از این به ۹۶۰۰ عرضه می‌شد و همان موقع عده‌ای اعلام می‌کردند که قیمت به دلیل هزینه تولید داخلی بالاست و اجحاف به مصرف کننده می‌شود.

حجتی گفت: حالا تخم مرغ ۹۶۰۰ تومانی به مصرف‌کننده فشار وارد می‌کرد یا تخم مرغ ۱۲۶۰۰ تومانی وارداتی؟ که البته در این شرایط اگر تولید داخلی نباشد، وضع به مراتب بدتر می‌شود.

حجتی اظهار داشت: متوسط قیمت گوشت مرغ در تجارت جهانی ۲ دلار و در سطح خرده فروشی حدود ۴ دلار است، کسانی که منادی واردات هستند، مرغ ۲ دلاریِ وارداتی برای مصرف کننده ایرانی مقرون به صرفه است یا مرغ تولید داخلی با خوراک وارداتی فعلی به نفع مصرف کننده است؟

وی گفت: یک و نیم میلیارد دلار صرف وارداتِ ذرت برای صنعت دامپروری شده که علاوه بر تامین پروتئین مردم، یک میلیارد دلار از ارزِ یک و نیم میلیاردی فقط از طریق صادرات لبنیات دوباره به کشور برگردانده شده است. فعالیت‌های کشاورزی در همه زیربخش ها اینچنین فرصت ساز و مقاوم ساز اقتصاد ملی هستند.

وزیر جهاد کشاوزی با بیان اینکه رسانه‌های بیگانه مدام مشکلات آب کشور را به تولید غذا توسط کشاورزی نسبت می‌دهند گفت: بیگانگان امنیت غذایی کشور را هدف قرار داده‌اند و متاسفانه عده‌ای در داخل هم با مقصود و نظر یا ندانسته بر همان طبل می‌کوبند.

حجتی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی با اتخاذ راهبرد بهره وری، توانسته است کشور را در تولید محصولات اساسی به تولید داخلی متکی نماید و امنیت غذایی کشور را با اتکا به تولید داخلی تامین کند.

 

منبع: تسنیم

۱ دیدگاه

  1. ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا    0    0

    این کلمه دشمن چقدر بار اینهایی که نام مسئول دارند را کم کرده اگر این کلمه نبود نا کار امدی ونباریدن باران را به چه کسی نسبت میدادند ؟

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.