امکان حیات دوباره آرتمیا با بهبود نسبی وضع دریاچه ارومیه وجود دارد

امکان حیات دوباره آرتمیا با بهبود نسبی وضع دریاچه ارومیه وجود دارد

مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: آرتمیا موجودی از رسته سخت پوستان بوده و تا چند سال می‌تواند خود را زنده نگه دارد بنابراین با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه امکان احیا این موجود نیز وجود دارد.

فرهاد سرخوش با تشریح آخرین آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه اظهار داشت: هر چقدر میزان شوری آب افزایش می‌یابد آرتمیا خود را به ورودی‌های آب به دریاچه می‌کشاند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی خاطرنشان کرد: نابودی آرتمیا موضوعی امکان‌پذیر است چراکه موجودی از رسته سخت پوستان بوده و تا چند سال می‌تواند خود را زنده نگه دارد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: از این میان می‌توان به کاهش وسعت دریاچه ارومیه به 500 کیلومتر در سال‌های 93 و 94 اشاره کرد که در طول این دو سال به نوعی آب دریاچه از بین رفته بود ولی این موجود خود را توانسته بود حفظ کند.

وی با اشاره به اعلام نظر کارشناسان خارجی در مورد زندگی آرتمیا تصریح کرد: در فصل آبی 94 و 95 که وسعت دریاچه ارومیه به 2 هزار و 500 کیلومتر افزایش یافت با رشد سریع آرتمیا روبرو بودیم بنابراین موضوعاتی که امروز پیش می‌آید را در گذشته تجربه کرده‌ایم.

مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه تصریح کرد: تراز سطح آب دریاچه نسبت به سال 96 یک سانتی متر افزایش یافته و به عدد 1270.51 رسیده است.

 

منبع:‌ تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند