رئیس کنفدراسیون صادرات مطرح کرد:

انتخاب صادرکنندگان نمونه برای نخستین بار توسط اتاق بازرگانی

انتخاب صادرکنندگان نمونه برای نخستین بار توسط اتاق بازرگانی

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: برای نخستین بار انتخاب صادرکنندگان به اتاق بازرگانی واگذار شد.

محمد لاهوتی در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران اظهار کرد: برای نخستین بار انتخاب صادرکنندگان به اتاق بازرگانی واگذار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه افزود: ۵۴ پرونده صادراتی تحویل اتاق شد که از میان آنها ۶ شرکت به دلیل انتخاب در فرآیند ملی بررسی نشدند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: از ۴۸ شرکت باقیمانده در ۱۶ گروه کالایی، ۱۷ شرکت به عنوان صادرکننده نمونه انتخاب شدند.

لاهوتی با بیان اینکه عدم وجود شرکت‌های بزرگ صادراتی به نقطه ضعف تبدیل شده است، تصریح کرد: یکسری از قوانین با توجه به شرایط جدید باید اصلاح شوند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: در مورد فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه استعلام از گمرک و بانک مرکزی در آیین‌نامه اجرایی وجود داشت و با رایزنی با ریاست گمرک و بانک مرکزی این استعلام‌ها را به موقع دریافت کردیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما باید برای توسعه صادرات به سمت بازار‌های جدید در حرکت باشیم و حضور در نمایشگاه در این راستا بسیار مهم است، اما از صادرکنندگان برای حضور در این نمایشگاه حمایت نمی‌شود.

لاهوتی گفت: بابت بسته حمایتی صادرات سال گذشته و امسال مبلغی پرداخت نشده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه هزینه حمل‌ونقل در کشور 3 برابر سایر کشورها است، افزود: این مسئله بر روی قیمت تمام‌شده کالاهای صادراتی تاثیر می‌گذارد.

لاهوتی با اشاره به خدمات فنی و مهندسی اظهار کرد: این خدمات می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد اما با قطع مشوق‌های صادراتی نه تنها افزایشی در صادرات نداشتیم بلکه صادرات به کمتر از 2 میلیارد دلار رسیده است.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند