ایران دارنده بالاترین سطح سیستم ملی مراقبت از خون

ایران دارنده بالاترین سطح سیستم ملی مراقبت از خون

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ایران بالاترین سطح سیستم ملی مراقبت از خون (هموویژیلانس) در منطقه مدیترانه شرقی را دارد.

همو به معنای ‘خون’ و ویژیلانس به معنای ‘مراقبت’ است، در واقع هموویژیلانس به معنای مراقبت از دریافت‌کنندگان خون و فرآورده‌های خونی در مقابل عوارض ناخواسته ناشی از انتقال خون است، به طوری‌که یک سیستم نظارت کشوری بر سلامت خون و فرآورده‌های آن در تمام مراحل زنجیره انتقال خون از زمان خونگیری از اهداکنندگان تا پیگیری دریافت کنندگان خون و فرآورده‌ها را شامل می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بطورکلی مبحث هموویژیلانس یا سیستم مراقبت از خون شامل اطلاعات مربوط به تعریف واژه هموویژیلانس، اهمیت آن، اهداف اجراء هموویژیلانس و آشنایی با فرآورده‌های خونی و مهم تزریق فرآورده‌ها و همچنین نحوه تزریق خون و آماده سازی بیمار و فرآورده‌های خونی را بیان می‌کند.

بشیر حاجی‌بیگی  افزود: مطابق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تنها 39 درصد از کشورها در جهان دارای سیستم ملی هموویژلانس هستند که بیشترین میزان مربوط به منطقه اروپا با 77 درصد و کمترین میزان در منطقه آفریقا شامل 14 درصد است.

وی خاطر نشان کرد: در منطقه مدیترانه شرقی (امرو) فقط هشت کشور از 25 کشور (از جمله ایران)، وجود چنین سیستمی را گزارش کرده‌اند.

حاجی‌بیگی با بیان اینکه تفاوت چشمگیری میان میانگین سنی دریافت کنندگان خون در سطح دنیا وجود دارد، تصریح کرد: در کشورهای با درآمد بالا بیماران بالاتر از 60 سال 79 درصد از کل انتقال‌های خون را به خود اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: در حالیکه در کشورهای با درآمد متوسط و پایین 67 درصد از موارد انتقال خون مربوط به کودکان زیر پنج سال است و دومین رتبه این شاخص، متعلق به خانم‌های بین 15 تا 45 سال است.

سخنگوی سازمان انقال خون باتاکید بر اینکه در کشورهای با درآمد بالا، خون کامل به ندرت به بیمار تزریق می‌شود، گفت: اما این نرخ در کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا، کشورهای با درآمد متوسط رو به پایین و کشورهای با درآمد پایین به ترتیب یک،24 و 85 درصد است.

حاجی‌بیگی افزود: طبق آخرین گزارش منتشر شده در سال 2017 از سوی ستاد مرکزی سازمان جهانی بهداشت، سالانه در جهان 112 میلیون و 500 هزار واحد خون اهدا می‌شود.

وی ادامه داد: از این مقدار سهم کشورهای عضو مدیترانه شرقی در حدود 9 میلیون و 900 هزار واحد است که از این میزان سهم ایران بیش از 2 میلیون اهدا بوده است. (یعنی در حدود 21 درصد از کل خون‌های اهدایی در کشورعضو منطقه مدیترانه است.)

وی تاکید کرد: هنوز 70 کشور در جهان به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته‌اند، متوسط اهدای خون داوطلبانه در منطقه مدیترانه شرقی 51 درصد است. این در حالی است که ایران در سال 2007 به اهدای 100 درصد داوطلبانه و بدون چشم‌داشت دست پیدا کرد.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: در سطح جهان، بیش از 30 درصد از اهدای خون توسط بانوان صورت می‌پذیرد. اما در 18 کشور میزان اهدای خون بانوان کمتر از 10 درصد است و در میان مناطق طبقه بندی شده توسط سازمان جهانی بهداشت، منطقه مدیترانه شرقی دارای کمترین نرخ اهدای خون توسط بانوان با 7 درصد است.

در حال حاضر در ایران سالانه بیش 2 میلیون و یک‌صد هزار نفر خون اهدا می‌کنند و اهدای خون در ایران کاملا داوطلبانه است و شاخص اهدای خون نیز در کشورمان 27 نفر به ازای هر یکهزار نفر جمعیت است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند