ایرلاین ایرانی چرا در فرودگاه هند ننشست؟

ایرلاین ایرانی چرا در فرودگاه هند ننشست؟

ایندیا تایمز در باره پرواز بمبئی‌_تهران نوشت، خلبان این هواپیما با شرایط آب‌و‌هوایی که دیگر خلبانان مشکلی نداشتند نتوانست به زمین بنشیند و پس از چرخش‌های طولانی در آسمان بمبئی به زاهدان تغییر مسیر داد، گفت‌و‌گو با یکی از این مسافران حاکی از معطلی ۲۶ ساعته آنها در این پرواز است.

رسانه‌های هندی از مشکل پروازی بمبئی _ تهران نوشته که ایران ایر A306 ایران در حالی که هواپیماهای دیگر هیچ مشکلی در تیک آف و لندینگ نداشتند،‌ نتوانسته به زمین بنشیند. مسئولان پروازی هندی این اقدام هواپیمای ایرانی را عجیب دانسته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رسانه‌های هندی هم با طعنه نوشته است خلبان ایرانی از چند تا ابر ترسیده و نتوانسته فرود کند.

رسانه هندی تایمز آو ایندیا اتفاقات پرواز IR-810 را کامل بازگو کرده است در ادامه خبرنگار فارس گفت‌وگو با یکی از مسافران این پرواز انجام داده که زوایای دیگری را آشکار می‌کند که یکی از آنها معطلی ۲۶ ساعته مسافران است.

رسانه هندی «تایمز آو ایندیا» نوشت:‌ هواپیمای ایران ایر A306 که در آسمان هند پرواز می‌کرد حوالی ظهر پس از چرخیدن‌های بی‌هدف به شرق و غرب که حدود یک ساعت ادامه داشت نهایتاً تسلیم شرایط بد آب و هوایی شد و مسیر خود را به سمت زاهدان کج کرد تا در فرودگاه این شهر به زمین بنشیند.

شهباز بوشهری مدیر ایستگاه فرودگاه ایران ایر گفت: پرواز IR-810 پس از سوخت گیری از زاهدان به سمت تهران حرکت کرد و انتظار می‌رود حوالی ۲ صبح یکشنبه در تهران به زمین بنشیند. این هواپیمای پرواز بمبئی- تهران ۱۴۰ مسافر داشت.

در این زمینه کنترل کننده ترافیک هوایی گفت: وی و همکارانش این مسئله را که هواپیمای ایرانی باید مسیر پروازش را تغییر دهد عجیب می‌دانند.

بخش فرماندهی هم اعلام کرد ما نمی‌دانیم پس از یک ساعت وقفه در برد پرواز IR-810 چه اتفاقی پس از یک ساعت وقفه افتاده است که آنها اقدام به تغییر مسیر کرده‌اند.

یک مقام ارشد کنترل هوایی هم گفت: تراکم زیاد ابرها در طول این مسیر باعث این تغیبر شده اما دیگر هواپیماها مدیریت می‌کردند تا این هواپیما مسیر خود را تغییر ندهد و به زمین بنشیند.

کنترل کننده ترافیک هوایی همچنین گفت: دقیقا قبل از اینکه هواپیمای ایران ایر A306 پرواز کند بوئینگ ۷۷۷ هواپیمای بریتیش ایرویز به سلامت به زمین نشست. همچنین بوئینگ ۷۷۷ جت ایرویز هم کامل فرود آمد و همچنین بوئینگ ۷۷۷ ایرلاین سنگاپور هم چند ساعت قبل پرواز کرده بود.

یک مقام ارشد فرماندهی گفت: سیاست ایرلاین‌ها در شرایط بد آب و هوایی معمولا آنها را مجبور می‌کند تا مسیرشان را تغییر دهند.

بر اساس این گزارش تماس با سخنگوی ایران‌ایر مقدور نشد اما منابع اعلام کردند که این پرواز حدود ۲۰۰ مسافر داشت.

بر اساس این گزارش این اتفاقات در ساعت ۱۱ و نیم صبح با پرواز A306 در فراز دریای عرب اتفاق افتاد.

بر فراز این دریا هواپیما دو بار دور این دریا چرخید و سپس در انتهایی‌ترین بخش جنوبی شهر ایسلند به سمت شرق شهر به طرف شهر لوناوالا حرکت کرد. همانجا هم ۷ هزار پا در حدود نیم ساعت هواپیما حرکت کرد و پس از آن اوج گرفت و به سمت ایران مسیر را تغییر داد.

هواپیما ساعت ۳ بعداز ظهر در فرودگاه زاهدان به زمین نشست.

کنترل کننده ترافیک هوایی اعلام کرد زمانی که پروازهای خارجی نتوانند در مقاصد خودشان به زمین بنشینند معمولاً به سمت شهرای احمدآباد، حیدرآباد یا بنگولا تغییر مسیر می‌دهند اما با این وجود پرواز IR-810 فرودگاه زاهدان را به عنوان فرودگاه جایگزین انتخاب کرده بود.

یکی از مسافران ایرانی هواپیمای A360 به خبرنگار فارس،‌ گفت: پرواز بمبئی- تهران باعث معطلی ۲۶ ساعته مسافران شد، این پرواز که قرار بود در ساعت ۱٫۵ صبح روز شنبه انجام شود ۴٫۳۰ صبح انجام شد،‌هواپیما روی فرودگاه بمبئی ۱٫۵ ساعت چرخید و نتوانست دو باره به زمین بنشیند و به دلیل تمام شدن سوخت مسیرش را به سمت زاهدان ایران تغییر داد.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: دوباره مسافران در فرودگاه زاهدان معطل شدند، انتظارهای طولانی، و قول‌های بی‌عمل مکرر پروازی که از سوی مسئولان فرودگاه داده می‌شد، مسافران را به شدت از نظر روحی آزار داد، آن‌ها حتی اعلام نکردند که پرواز لغو شده تا به مسافران حق هتل ندهند، خدمه‌ها تنها ۲ ساندویچ به مسافران دادند و مسافران در شرایط بسیار بدی قرار داشتند که بسیاری از آنها حالشان بد شد و دعوا و بگو مگوهایی هم بین آنها ایجاد شد.

آزاده مهرپویان گفت: بالاخر پرواز از زاهدان به مقصد تهران ۲۴ ساعت بعد در ساعت ۴٫۳۰ صبح انجام شد و مسافران پس از ۲۶ ساعت معطلی ۷٫۳۰ صبح در فرودگاه تهران پیاده شدند.

این استاد دانشگاه که از هند به سمت ایران عازم بود،‌ گفت: وضعیت آب و هوایی چندان حاد نبود که این هواپیما نتواند فرود بیاید زیرا همه ایرلاین‌ها دیگر حتی سطح پایین همه می‌نشستند.

به هر حال اگرچه تاخیرهای چندساعته در پرواز ایرلاین‌های ایرانی به روال معمول تبدیل شده اما معطلی ۲۶ ساعته در یک پرواز خارجی در نوع خود بی‌نظیر است، تا جایی که رسانه‌های خارجی هم تلویحاً از این وضعیت انتقاد کرده‌اند.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند