روحانی عنوان کرد:

بار اصلی امنیت کشور بر دوش کشاورز قرار دارد/ واردات مواد غذایی با ارز دولتی و قاچاق آن خیانت به ملت است

بار اصلی امنیت کشور بر دوش کشاورز قرار دارد/ واردات مواد غذایی با ارز دولتی و قاچاق آن خیانت به ملت است

رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت حفظ همزمان قدرت خرید مردم و صرفه تولیدات کشاورزی گفت: کشاورزان امنیت آفرین هستند و وظیفه دولت تامین امنیت برای آنهاست.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،‌ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز دوشنبه با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی دیدار کرد. وی در این نشست سخنرانی کرد که در ادامه صحبت‎های وی را در ادامه می‌خوانید.

*دانشگاه و بخش کشاورزی باید با اولویت دادن به نیازهای مردم متصل باشند، حرکت به سمت خودکفایی در نهاده‌های کشاورزی و دامی ضروری است.

*در برابر دست‌های پینه بسته کشاورزان تعظیم می‌کنیم و قدردان تلاش‌های آنها هستیم، کشاورز باید قادر به تامین زندگی خود باشد و وزیر جهاد کشاورزی، دلسوز، پیگیر و متعهد به حقوق کشاورزان است.

*بار اصلی امنیت کشور بر دوش کشاورز قرار دارد، وقتی کلمه امنیت بکار برده می‌شود، معمولاً نیروهای نظامی و انتظامی به اذهان عمومی متبادر می‌گردد و این در حالیست که بخش بزرگی از تأمین امنیت به دست کشاورزان عزیز است. بی‌تردید اگر مردم برای تأمین خوراک و غذای خود دغدغه خاطر داشته باشند، امنیتی نیز وجود نخواهد داشت.

*بخش بزرگی از آرامش و امنیت خاطر مردم در سایه تأمین مواد غذایی مورد نیاز حاصل می‌شود و در گذشته چنین بود که هر کسی مواد مورد نیاز سالیانه خود را ذخیره می‌کرد و در تأمین امنیت خود نقش اساسی داشت، اما امروز مسئولیت تأمین امنیت به واسطه تغییر شرایط زندگی در مرکزیتی به نام دولت و وزارت جهاد کشاورزی متمرکز شده است که مسئولیت بسیار سخت و سنگینی محسوب می‌شود.

*دولت و وزیر جهاد کشاورزی باید از زمان کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی مراقب باشند که این محصولات به اندازه کافی تولید شده باشد و نسبت به نحوه خرید و توزیع آن برنامه‌ریزی لازم را به عمل آورده باشد.

*کشاورزان و همه کسانی که مواد غذایی نیازمندی‌های ضروری زندگی و حیات و کالری مورد نیاز مردم را تأمین می‌کنند، بزرگترین امنیت را برای کشور می‌آفرینند و در کشورمان هر کدام از وزارتخانه‌ها بخشی از تأمین آرامش و آسودگی خاطر مردم را بر عهده دارند که اگر خللی در کار آنها وجود داشته باشد زنجیره تولید و آرامش خاطر مردم بهم می‌ریزد.

*دولت در مقابل کشاورزی که مسئولیت تأمین امنیت غذایی مردم را بر عهده دارد، وظیفه دارد که امنیت خود کشاورز را تأمین نماید و بدون تردید اگر کشاورز برای تولید و فروش محصول خود امنیت خاطر نداشته باشد، نمی‌تواند برای جامعه و مردم امنیت بیافریند.

*کشاورزان با مشکلاتی ناشی از بارش شدید و یا کم‌آبی، آفت‌ها، گرمازدگی و سرمازدگی شدید مواجه هستند که باید در همه این حوزه‌ها برنامه‌ریزی کرد تا امنیت کشاورزان تأمین شود.

*بسیاری از مردم و حتی تحصیلکرده‌ها تصور می‌کنند که کشورمان در تأمین تکنولوژی‌های بزرگ و های‌تک، با مشکل مواجه است در حالی که بعضاً در بخش علوفه، ذرت و نهاده‌های دامی دچار گرفتاری و مشکل هستیم و سالانه حجم زیادی از این محصولات را وارد می‌کنیم.

*باید در حوزه غذا و تأمین مواد غذایی روی پای خود بایستیم و نیازمندی‌های خود در این حوزه را از سفره و مزرعه ایران تولید کنیم.

*وزیر جهاد کشاورزی، کاملاً دلسوزانه، متعهدانه و با احساس وظیفه دینی و ملی عمل می‌کند و در رفع مشکل کشاورزان اهتمام جدی دارد.

*دولت غیر از تأمین مواد و محصولات کشاورزی و غذایی باید به فکر قدرت خرید مردم هم باشد، اگر بهترین مواد غذایی در کشورمان تولید شود، اما مردم قدرت خرید نداشته باشند، بی‌تردید به مرور در تولید مواد غذایی نیز دچار مشکل خواهیم بود، لذا باید هر دو بخش را مورد توجه جدی قرار داده و تعادل ایجاد کنیم، به نحوی که هم مردم قدرت خرید داشته باشند و هم تولیدات بخش کشاورزی و دامی نیز به صرفه باشد.

*دولت یکی از وظایف خود را تأمین امنیت برای بخش کشاورزی و کشاورزان عزیز می‌داند، چرا که آنها تأمین‌کننده بخش بزرگی از امنیت کشور هستند.

*دانشگاه باید کاملاً به بخش کشاورزی متصل باشد و با توجه به اینکه در بخش زمین کشاورزی و آب با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، بتوانیم با ابتکارات علمی و استفاده از فناوری‌های نو بهره‌وری را افزایش دهیم.

*امروز در بعضی از حوزه‌ها بویژه حوزه آب، با مواردی مواجه هستیم که از قبل، پیش‌خور شده است و با مجوزهای نادرستی که صادر شده آب‌های زیرزمینی با افت شدیدی مواجه شدند به نحوی که اگر در جایی با 30 متر به آب دسترسی پیدا می‌شد امروز در همان مکان باید چاه 300 متری حفر شود.

*متأسفانه با برخی اقدامات بی‌رویه و نابجا به طبیعت ظلم شده است، بی‌تردید هر کس به طبیعت ظلم کند، طبیعت واکنش نشان داده و نسبت به آن گذشت نمی‌کند و بخشی از قهر و غضبی که از آن نام برده می‌شود، مربوط به برخورد نادرست با طبیعت است.

*باید شرایط مساعد را برای کشورمان مهیا سازیم، اگرچه در زمین کشاورزی و آب محدودیت داریم اما توانمندی فکری ایرانیان و علم و طراحی‌های جوانان عزیزمان، نامحدود است که با این توانمندی می‌توانیم آثار دو محدودیت قبلی را کاهش دهیم.

*زراعت چوب از زراعت‌های مهم در کشور است که می‌تواند در برخی مناطق کشور مورد توجه قرار گیرد و درآمد حاصل از زراعت چوب برخی مواقع می‌تواند حتی از درآمد محصولات کشاورزی همچون برنج هم بیشتر باشد.

*زراعت چوب برای بخش‌های صنعت کاغذ، صنایع تولید لوازم خانگی و برخی صنایع دیگر مهم است، پس باید تلاش کنیم در زراعت چوب بیشتر فعال شویم.

*می‌توان با توسعه کشت دیم مانند برخی کشورهای اروپایی، همچون اسپانیا به کشت زیتون اقدام کرد و زیتون تولید کنیم که برای سلامت ما بسیار مهم است.

*در بخش گیاهان دارویی نیز می‌توان با افزایش تولید هم به سلامت جامعه کمک کرد و هم با صادرات آن، درآمدزایی ایجاد نمود.

*در زمینه افزایش قیمت لبنیات و گوشت در هفته‌های اخیر، در دولت با حضور وزیران کشاورزی، صنعت، و تجارت بحث‌های زیادی صورت گرفت. مردم نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

*در بحث دام و طیور با مشکل قاچاق مواجه هستیم، باید با جدیت با بحث قاچاق دام در کشور مقابله کرده و این مشکل را حل کنیم.

*گوشت سفید و محصولات دریایی می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای گوشت قرمز در سبد مصرفی مردم باشد و امروز وقت آن است که با تولید با کیفیت آبزیان از جمله ماهی و میگو، مقداری از بار گوشت مورد نیاز مردم از دریا تأمین شود.

*مدیران جهاد کشاورزی و دست‌اندرکاران فکر کنند که باید چه کار کنیم که مردم به وفور مواد غذایی لازم را در اختیار داشته باشند، در داخل کشور باید امنیت لازم برای تولید محصولات کشاورزی را فراهم کنیم.

*قاچاق کالاهای اساسی که با ارز 4200 تومانی تأمین می‌شود رانت‌خواری، سوء استفاده و خیانت به کشور است که متأسفانه دلالان با سوء استفاده از شرایط، این کالاها را به آن سوی مرزها قاچاق می‌کنند که باید با آن مقابله شود و نهادهای مسوول، با دقت موضوع را پیگیری کنند.

*متعادل کردن بازار و تنظیم و برنامه‌ریزی تولید محصولات موضوعی بسیار مهم است و باید با بیمه، کشاورزی و تولید محصولات غذایی مورد نیاز خود را تضمین کنیم و کشاورز باید احساس کند، بیمه امنیت او را حفظ می‌کند.

*باید شعار «امنیت ما با کشاورزی و امنیت کشاورزی با ما» را سر لوحه اقدامات و تلاش‌ها در این حوزه قرار داد که برای خوداتکایی کشور در تولید محصولات کشاورزی این شعار محوری ما است.

*با تلاش‌های انجام شده، بحمدالله چند سالی است که در تولید گندم خودکفا هستیم و در حالی که در مقطعی ایران حتی دومین کشور واردکننده گندم بود، امروز روی پای خود ایستاده و گندم مورد نیازمان را خودمان تولید می‌کنیم.

*در گذشته نیز در یکسال به خودکفایی در گندم دست یافتیم اما این خودکفایی ادامه نیافت، ادامه این خودکفایی در سال‌های آینده بسیار مهم است که باید برای آن تلاش و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

*کارهای بسیار بزرگی در زمینه افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور طی سالهای گذشته انجام گفته است، تولید محصولات کشاورزی از 97 میلیون تن در سال 92 به 122 میلیون تن افزایش یافته یعنی ما با25 میلیون تن افزایش تولید در محصولات کشاورزی مواجه بوده ایم که سالانه حدود 5 میلیون تن می باشد و این کار بسیار مهمی است.

*اگر تلاش و سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشتر شود می‌توان این رقم را به 10 میلیون تن در سال افزایش داد، در استان‌های خوزستان و ایلام در این چند سال نزدیک به 300 هزار هکتار و در سیستان و بلوچستان 46 هزار هکتار زمین با کانال کشی و زهکشی برای کشت با آبیاری نوین آماده شده و آیا این کار مهمی نیست؟ مردم باید از این اقدامات مطلع شوند و رسانه‌ها و صدا و سیما باید این اقدامات را به اطلاع مردم برسانند.

*دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی مورد تاکید است، امروز استفاده از اینترنت و فضای مجازی در همه حوزه‌ها و از جمله بخش کشاورزی تحول ایجاد کرده و موجب رونق کارها شده است هرچند که عده‌ای به حق یا ناحق درمورد فضای مجازی ناراحت هستند اما امروزه همه کارها با تلفن همراه و استفاده از فضای مجازی و اینترنت انجام می‌شود.

*باید از همه افکار و ایده‌های خوب و کاربردی استفاده کنیم، در سفر به کشور هندوستان دیدیم که برای جلوگیری از تبخیر آب سطح نهرها را پوشاندند که می‌توان با استفاده از فناوری و دانش‌بنیان شدن کشاورزی از انرژی‌های نوین استفاده کرد و بهره‌گیری از منابع را افزایش داد.

*حذف واسطه‌ها از چرخه تولید، توزیع و مصرف محصولات کشاورزی ضروری است و سالهاست که بحث قطع دست واسطه‌ها از این چرخه مطرح می‌شود و متاسفانه همچنان عده‌ای دلال که موجب نگرانی مردم، کشاورزان و تولید کنندگان هستند، سود اصلی را از تولید محصولات نصیب خود می‌کنند.

*حرکت‌ها و اقدامات دانش بنیان و علمی می‌تواند رابطه بین کشاورز، تولید کننده و مصرف کننده را بهبود بخشیده و نقش واسطه‌ها و دلالان را کاهش دهد.

*حفاظت از آب، خاک ، جنگل ها و مراتع را از وظایف بسیار مهم دولت و مردم عنوان کرد و افزود: با از بین رفتن مراتع ، خاک هم از بین می رود و نباید اجازه دهیم که با کشت نادرست و استفاده از سموم و کودهای غیر استاندارد و اضافه و حتی آب اضافه ، خاک از بین برود.

*اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در زمینه بهره‌وری آب مورد حمایت دولت است و باید برای کاهش مصرف آب تلاش کنیم و در زمینه آب کشاورزی نیز با استفاده از سیستم‌ها آبیاری قطره‌ای و کشت گلخانه‌ای، هم کیفیت تولید محصولات و هم میزان تولید را افزایش دهیم.

*سلامت مردم یک اصل مهم برای ما است، محصولات کشاورزی را باید سالم و با کیفیت تولید و در اختیار مردم قرار دهید و در مسیر تولید محصولات کشاورزی حفاظت از آب و خاک ضرورت دارد.

*بنا بر اعلام وزیر جهاد کشاورزی بعد از برجام این امکان برای کشور فراهم شد که سموم کشاورزی استاندارد و با کیفیت تهیه شود که این موضوع به سلامت محصولات تولیدی بسیار کمک کرده است، هرچند که وقتی اسم برجام را می آوریم، برخی ناراحت می‌شوند.

*اقدامات خوب انجام شده از سوی کشاورزان و تولید کنندگان محصولات کشاورزی در کشور باید اطلاع‌رسانی شود، افزایش 25 میلیون تنی محصولات کشاورزی طی 5 سال گذشته، آماده‌سازی 300 هزار هکتار زمین در استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان، افزایش دوبرابری کشت گلخانه‌ای از 8 به 15 هزار هکتار، افزایش تولید آبزیان و افزایش تولید چغندر که به خودکفایی در تولید شکر در سال‌های آینده منجر خواهد شد، اقدامات مهمی است که انجام شده است.

*امروز هیچ روستای بالای 10 خانوار در کشور نداریم که برق نداشته باشد، هزاران کیلومتر جاده روستایی در طول 5 سال گذشته ترمیم و ایجاد شده است، همه روستاهای کشور به اینترنت دسترسی دارند، عملیات گازکشی در این مدت معادل کل گازکشی در تاریخ کشور بوده است، اجرای طرح تحول سلامت برای تامین بهداشت و سلامت مردم از جمله اقدامات بزرگی است که از سوی دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در مقایسه با سال 92 ، گندم به قیمت 4 برابری از گندم کاران خریداری می شود، گفت: هرچه به کشاورز، باغدار، دامدار، گندم کار و تولید کننده محصولات کشاوری کمک کنیم، وظیفه ماست زیرا آنها معیشت ، غذا و امنیت مردم را تامین می کنند و ما هم باید از آنها حمایت کنیم.

رئیس جمهور در پایان از اقدامات و تلاشهای وزیر، معاونان و مدیران وزارت جهاد کشاورزی و همه خدمتگزاران به مردم در حوزه کشاورزی قدردانی کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند