امیرعبداللهیان:

به مذاکرات وین باز خواهیم گشت

به مذاکرات وین باز خواهیم گشت

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آماده تداوم ارسال سوخت به لبنان هستیم، گفت: ما به مذاکرات وین باز خواهیم گشت، به جمع بندی نهایی در دولت جدید، در حال نزدیک شدن هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) در نشستی مطبوعاتی در پایان سفرش به بیروت در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران حضور یافت و به تشریح رایزنی ها با مقامات لبنانی پرداخت.

وی اظهار کرد: در بیروت گفتگوهای بسیار مهمی را با مقامات عالی لبنان به ویژه رئیس جمهور، نخست وزیر و غیره داشتیم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: بخشی از کفتگوهای ما به مسائل لبنان و وضعیت اقتصادی در لبنان اختصاص داشت.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: با احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان در چارچوب روابط دو‌کشور آمادگی داریم برای عبور لبنان از بحران اقتصادی همه گونه همکاری را با دولت لبنان به عمل بیاوریم.

این دیپلمات ارشد کشورمان عنوان کرد: لبنان جامعه ای فرهیخته و در عین حال ثروتمند است به ویژه لبنانی های خارج از کشور.

وی بیان کرد: ما آمادگی داریم در چارچوب صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری مشترک و یا هر روش دیگری دو نیروگاه برق به حجم ۲ هزار مگاوات در مدت ۱۸ ماه در لبنان ایجاد کنیم.

آماده تداوم ارسال سوخت به لبنان هستیم

امیرعبداللهیان بیان کرد: آماده تداوم ارسال سوخت به لبنان هستیم و آماده‌ایم که در یک توافق با دولت لبنان، این مسیر را تقویت کنیم.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه های زیرساختی از جمله احداث مترو یا مسیر قطار برقی برای رفاه مردم لبنان آمادگی و توان فنی مهندسی برای این پروژه زیرساختی در اختیار دارد.

وی گفت: آمادگی داریم در تعامل تجاری با دولت لبنان در حوزه دارو، مواد غذایی و کالاهای اساسی نسبت به تامین نیازهای مردم لبنان در این بحران اقتصادی فعالانه کمک کنیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ملتها و کشورهای منطقه اجازه نخواهند داد جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت های منطقه به نتیجه برسد و اجازه موفقیت به آنها داده نخواهد شد.

وی افزود: معتقدیم از مسیر همکاری‌ها و گفتگوهای منطقه ای می‌توان به همه مشکلات فائق آمد.

به مذاکرات وین باز خواهیم گشت

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: ما به مذاکرات وین باز خواهیم گشت. به جمع بندی نهایی در دولت جدید، در حال نزدیک شدن هستیم.

وی یادآور شد: برای دولت جدید که دولت عملگرا و نتیجه گراست، بسیار مهم است که در مذاکرات منافع و حقوق ملت ایران به طور کامل تامین شود.

وزیر امور خارجه گفت: ما وقت خودمان را در مذاکرات تلف نخواهیم کرد. برای ما مهم است که نشانه‌هایی از طرف مقابل از جمله آمریکا دریافت کنیم که نشان دهنده نیت جدی آمریکایی‌ها برای بازگشت کامل به تعهداتشان باشد.

وزیر خارجه بیان کرد: ما رفتار آمریکایی‌ها را ملاک قرار می‌دهیم و این رفتار را اندازه‌گیری می‌کنیم و اگر رفتار آمریکایی‌ها مبتنی بر بازگشت کامل به تعهداتشان و سه کشور اروپاییی باشد می‌توان نسبت به مذاکرات وین خوشبین بود.

وی یادآور شد: البته ما در دولت جدید برنامه توسعه اقتصادی پایدار ایران را به عنوان مسیر اصلی توسعه کشور دنبال می کنیم و اجرا و پیاده کردن برنامه توسعه اقتصادی پایدار را به مذاکرات وین گره نخواهیم زد و ربط نخواهیم داد.

تا این مرحله به نتایج و توافقاتی با عربستان رسیده‌ایم

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سؤالی عنوان کرد که گفتگوهای سعودی و ایرانی در مسیر درست خودش قرار دارد و افزود: نیازمند گفتگوهای بیشتر هستیم و تا این مرحله به نتایج و توافقاتی رسیده ایم و دو طرف نسبت به اجرای توافقات در زمان مناسب خودش اقدام و اطلاع رسانی خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما از استمرار گفتگوها و نتایج عملی که به نفع دو‌طرف باشد و به نفع منطقه خواهد بود، استقبال می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین یادآور شد: ما قطع کننده رابطه دیپلماتیک با عربستان نبودیم، این تصمیمی بود که عربستان سعودی چند سال پیش اتخاذ کرد.

وزیر خارجه ادامه داد: مذاکرات موجود را سازنده می دانیم و امیدوار هستیم دو طرف به نتایج مناسب نائل شوند.

امیرعبداللهیان عربستان را کشوری مهم در منطقه خواند و یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران هم کشوری مهم در منطقه است و نقش این دو کشور در کمک به توسعه و امنیت پایدار و رشد منطقه مهم است.

ایران به نقش سازنده خودش در منطقه ادامه می‌دهد

وی همچنین خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به نقش سازنده خودش در منطقه ادامه می‌دهد و گفتگوها و همکاری‌های منطقه‌ای درون منطقه را رمز مهمی برای کمک به پیشرفت منطقه می‌داند.

وزیر امور خارجه در مدت حضورش در لبنان با رئیس جمهور، رئیس پارلمان، نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی به گفتگو پرداخت.

وی همچنین در دیدار «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان ضمن تبریک به مناسبت تشکیل دولت جدید لبنان تحت ریاست نجیب میقاتی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه در هر عرصه‌ای در کنار مردم لبنان ایستاده است و آمادگی دارد به این کشور کمک کند.

امیرعبداللهیان پیش از این نیز سفری به مسکو داشت و با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و گفتگو کرد.

منبع: فارس

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند