تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بانک‌هایی که تا 23 درصد هم سود می‌دهند / نرخ‌های متفاوت اعلام‌شده 11 بانک

بانک‌هایی که تا 23 درصد هم سود می‌دهند / نرخ‌های متفاوت اعلام‌شده 11 بانک

پیگیری‌ها نشان می‌دهد برخی بانک‌ها برای جلوگیری از بیرون رفتن سپرده‌ها نرخ 23 درصد را نیز به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنند که پنج درصد از مصوبه بانک مرکزی بیشتر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی در مرداد ماه سال 1396 اقدام به حذف نرخ سود ویژه کوتاه‌مدت سپرده‌های بانکی و کاهش نرخ سود سپرده‌های بلندمدت به 15 درصد کرد.

در تابستان سال 1396 بر اساس مصوب شورای پول و اعتبار نرخ کوتاه‌مدت (روزشمار) سپرده‌ها 10 درصد و نرخ بلندمدت 15 درصد اعلام شد. از آن زمان تاکنون دیگر شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای مرتبط با نرخ سود نداشته است.

طی چند ماه اخیر یک سری به خبرسازی مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی پرداختند.

با اعلام بانک مرکزی، به بانک‌ها مجوز داده شد که می‌توانند سپرده‌های دوم تا یازدهم سال 1396 را تمدید کرده و مانع از خروج سپرده از سیستم بانکی شوند.

در حالی که در روزهای پایانی شهریور ماه سال 1397 هستیم تاکنون هیچ خبر و اطلاعیه‌ای از سوی بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی اعلام نشده است.

همچنین خبرهایی از سوی برخی رسانه‌ها مطرح شد که احتمال دارد سپرده‌های بیش از یکساله به سیستم بانکی بازگردند.

این‌ روزها که بازار اخبار نرخ سود 23 درصدی بانک‌ها داغ شده، تجارت‌نیوز با ارتباط تلفنی با شعب چند بانک نرخ سود اجراشده در این بانک‌ها را جویا شده است.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد برخی بانک‌ها برای جلوگیری از بیرون رفتن سپرده‌ها نرخ 23 درصد را نیز به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنند که پنج درصد از مصوبه بانک مرکزی بیشتر است.

نرخ سود 23 درصدی هم دارید؟

از تماس تلفنی (به عنوان یک مشتری) با بخش روابط عمومی و قسمت اعتبارات بانک‌ها در خصوص افزایش نرخ سود سپرده‌ها نتایج متفاوتی به دست آمده است.

مسئول بخش اعتبارات بانک پاسارگارد عنوان کرد: نرخ سود بانکی 15 درصد بوده اما برای سپرده‌های بیش از 50 میلیون تومان سود 18 درصد هم داده می‌شود.

مسئول بخش اعتبارات یکی از شعب بانک آینده با صراحت نرخ سود 23 درصد را مطرح کرد و گفت: از روز گذشته نرخ سود 23 درصد در این بانک به اجرا درآمده است.

اما مسئول یکی از شعب بانک صادرات در واکنش به موضوع نرخ سود بانکی 23 درصد آن را شک‌برانگیز دانست و هشدار داد مشتریانی که با 23 درصد نرخ سود، حساب سپرده باز می‌کنند، ریسک بالایی را قبول کرده‌اند و نباید به این بانک‌ها اعتماد کنند. همچنین این مسئول بانک صادرات نرخ سود بانکی را 15 درصد اعلام کرد.

موسسه اعتباری کوثر یکی از چهار بانک نظامی که قرار است با بانک سپه ادغام شود نرخ سود خود را 20 درصد اعلام کرد. مقام مسئول این بانک عنوان کرد تا روز پنجشنبه هفته گذشته (22 شهریور ماه سال 1397) نرخ سود 23 درصد نیز اجرا شده اما از روز گذشته این نوع حساب‌ها بسته شده و فعلا نرخ سود 20 درصد جایگزین آن شده است.

روابط عمومی یکی از شعب بانک سپه افزایش نرخ سود بانکی را تکذیب کرد و گفت: تا این لحظه نرخ سود 15 درصد و نرخی غیر از این نرخ غیرقانونی است.

جزئیات بیشتر نرخ سود بانکی در جدول زیر قابل مشاهده است.

 

نام بانکنرخ سود سپرده بلندمدت اعلام‌شده (درصد)توضیحات بانک به مشتری
بانک انصار17 تا 18بانک انصار توان پرداخت سود بیش از این را ندارد.
بانک پارسیان15
19 (30 تا 50 میلیون تومان)
20 (50 میلیون تومان به بالا)
22 (مبالغ میلیاردی)
بانک ایران زمین15
21 (30 میلیون تومان به بالا)
22 (100 میلیون تومان به بالا)
بانک دی20 تا 21
بانک صادرات15نرخ سود بالاتر شک‌برانگیز و غیرقانونی است.
بانک قوامین15
موسسه اعتباری کوثر20تا 22 شهریور نرخ سود 23% اعمال شده است.
بانک سپه 15نرخ سود بالای 15% غیرقانونی است.
بانک حکمت ایرانیان15
بانک آینده23
بانک پاسارگاد15
18 (50 میلیون تومان به بالا)

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند