فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۶۷۰۱۲۸

استخراج رمزارز متوقف شد؟/ جمع‌آوری ۴۴ مرکز غیرمجاز

استخراج رمزارز متوقف شد؟/ جمع‌آوری ۴۴ مرکز غیرمجاز

طبق تبصره ۲ ماده ۴ مصوبه سال ١٣٩٨ هیات وزیران در اوقات پیک، خرید برق از شبکه سراسری توسط ماینرها برای استخراج رمزارز ممنوع است. در مصوبه سال ۱۴۰۰ نیز وزیر نیرو این مساله را به صراحت اعلام کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به گفته سخنگوی صنعت در قوانینی که در حال طی مراحل تصویب است نیز خرید برق از شبکه برق در ایام محدودیت‌دار (فصل گرم و سرد) توسط ماینرها برای استخراج رمزارز ممنوع است. در این ایام ماینرها باید از روش‌های دیگر مانند دیزل و تجدیدپذیر اقدام به تامین برق کنند.

ایسنا گزارش داد، مصطفی رجبی‌مشهدی اظهار کرد: با تلاش‌های صورت گرفته ۴۴ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز، کشف و جمع‌آوری شده است. نکته قابل توجه در این موضوع، افزایش تاثیر گزارش‌های مردمی در کشف مراکز غیرمجاز بوده که نشان‌دهنده حساسیت مردم در این زمینه می‌باشد.

رجبی‌مشهدی گفت: از این تعداد مراکز غیرمجاز، ۳۶۴ دستگاه ماینر با ظرفیت مصرفی ۹۱۰ کیلووات کشف شده است. ۴۴ درصد از این کشفیات توسط گزارش‌های مردمی، ۱۷ درصد از طریق بازرسی‌های محلی و ۳۹ درصد با سایر روش‌ها انجام شده صورت گرفته است.

در گزارش پیشین، سهم گزارش‌های مردمی از این کشفیات، ۱۹ درصد بوده و بخش عمده‌ای از کشفیات مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی و فارس است.

وی افزود: در مجموع تاکنون ۷۰۹۸ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز کشف و تعداد ۲۳۳ هزار و ۵۷۵ ماینر نیز جمع‌آوری شده است. هر دستگاه استخراج بیت‌کوین (ماینر) به‌صورت متوسط توان مصرفی به اندازه پنج یخچال ۲۰ فوت و چهار کولر آبی دارد. به همین دلیل استخراج‌های غیرمجاز به‌دلیل ایجاد اختلال در شبکه توزیع، می‌تواند باعث بروز آسیب به وسایل برقی شهروندان شود.

سخنگوی صنعت برق گفت: هموطنان می‌توانند در صورت مشاهده تخلف، موارد را از طریق سامانه اینترنتی سمات به آدرس https://www.tavanir.org.ir/samaat و یا اپلیکیشین برق من گزارش کنند. پس از بررسی و صحت‌سنجی گزارش، به افشاکنندگان پاداش نقدی تعلق می‌گیرد و اطلاعات افشاکنندگان (سوت زنان) محرمانه باقی می‌ماند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.