خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۲۱۱۱۴

ادامه سقوط آزاد اتریوم/ بازار کریپتو افت کرد

ادامه سقوط آزاد اتریوم/ بازار کریپتو افت کرد

قیمت اتریوم برای نخستین‌بار در 50 روز اخیر به سطح کمتر از 3 هزار دلار رسیده و ارزش این ارز دیجیتال با کاهش قابل توجهی همراه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  قیمت اتریوم در روز جمعه (15 تیر) برای نخستین‌بار در 50 روز گذشته به سطح کمتر از 3 هزار دلار افت پیدا کرد. این اتفاق بخشی از یک افت قیمت‌ گسترده‌تر در کل بازار کریپتو است که عمدتا تحت تأثیر بیت‌کوین بوده است.

به نوشته کوین تلگراف، معامله‌گران اکنون نگران این موضوع هستند که روند صعودی بازار کریپتو به پایان رسیده است و با وجود آغاز به کار قریب‌الوقوع صندوق قابل معامله اتریوم با قیمت لحظه‌ای در آمریکا، برخی بیم این را دارند که قیمت این ارز دیجیتال به افت خود ادامه دهد.

در روز جمعه، ارزش بازار کلی ارزهای دیجیتال به کمتر از 2 تریلیون دلار کاهش پیدا کرد که از 26 فوریه (7 اسفند) تاکنون بی‌سابقه بوده است. افت 18 درصدی قیمت اتریوم از 3 هزار و 450 دلار به 2 هزار و 815 دلار، به‌سادگی منعکس‌کننده کاهش ارزش 16 درصدی طی بیش از 3 روز است که علت آن، وخیم‌‌تر شدن اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار کریپتو است. 

 کارشناسان اعلام کرده‌اند این روند کاهشی به رشد فزاینده فشار فروش بیت‌کوین مربوط می‌شود. به شکل کلی، فشار بر بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافته است. دولت آلمان از 19 ژوئن (30 خرداد) تاکنون 7 هزار و 583 بیت‌کوین را به صرافی‌ها منتقل کرده است که ارزشی معادل 415 میلیون دلار دارد. نگران‌کننده‌تر اینکه، کل بیت‌کوین‌های نگهداری‌شده توسط مقامات آلمان 42 هزار و 274 بیت‌کوین است که ارزشی بیش از 2 میلیارد دلار دارد. ترس، عدم اطمینان و تردید ناشی از این تراکنش‌های بزرگ منجر به لیکویید شدن ۹۳۶ میلیون دلاری پوزیشن‌های لانگ اهرم‌دار طی سه روز گذشته شده است که شامل 235 میلیون دلار در قراردادهای آتی اتریوم می‌شود.

«لیکویید شدن» (Liquidation) یا «مارجین کال» (Margin Call) به فرآیند از دست دادن تمامی سرمایه درگیر معامله‌گران در یک حساب «مارجین» (Margin)‌ یا «فیوچرز» (Futures) گفته می‌شود. 

 معامله‌گران نگران این موضوع هستند که روند صعودی بازار کریپتو در سال 2024 به پایان رسیده باشد، به‌ویژه اینکه این کاهش قیمت ارزهای دیجیتال با رسیدن شاخص اس‌اند‌پی 500 به یک سقف جدید در روز جمعه همزمان شده است. بازار سهام به شکل مثبت به خبر افزایش نرخ بیکاری در آمریکا پاسخ داده است. نرخ بیکاری ایالات متحده در ماه ژوئن به 4/1 درصد افزایش پیدا کرد.

یک اقتصاد ضعیف‌تر باعث ترغیب بانک مرکزی آمریکا نسبت به کاهش نرخ بهره می‌شود و همین امر، کاهش جذابیت سرمایه‌گذار‌ی‌های با درآمد ثابت را در پی دارد.

تازه‌ترین قیمت بیت‌کوین و اتریوم

بر اساس داده‌های سایت اینوستینگ، قیمت بیت‌کوین در روز شنبه (16 تیر) از 56 هزار و 26 دلار تا 57 هزار و 722 دلار نوسان داشته است. این رمزارز در ساعت 19:57 به وقت ایران، 57 هزار و 744 دلار معامله شده است. تغییر قیمت بیت‌کوین در 24 ساعت گذشته مثبت بوده و قیمت آن بیش از هزار و 100 دلار افزایش یافته است. 

 ارزش معاملات بزرگ‌ترین ارز دیجیتال در 24 ساعت گذشته 23/66 میلیارد دلار بوده و ارزش این رمزارز نسبت به یک هفته قبل، حدود 6 درصد کاهش یافته است.

همچنین قیمت اتریوم در همین روز از 2 هزار و 955 دلار تا 3 هزار و 33 دلار نوسان داشته است. این رمزارز در ساعت 19:57 به وقت ایران، 3 هزار و 41 دلار معامله شده است. تغییر قیمت اتریوم در 24 ساعت گذشته مثبت بوده و قیمت آن حدود 50 دلار بیشتر شده است.

ارزش معاملات دومین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار در 24 ساعت گذشته 12/37 میلیارد دلار بوده و ارزش آن نسبت به یک هفته قبل، حدود 10 درصد کاهش یافته است. 

منبع : اکوایران

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.