کد مطلب: ۳۳۱۱۲۰

آخرین آمار معاملات در سامانه نیما

آخرین آمار معاملات در سامانه نیما

با اعلام بانک مرکزی، مجموع معاملات در سامانه نیما از نیمه مرداد تاکنون از ۱۰.۵ میلیارد یورو عبور کرد و امروز به ۱۰ میلیارد و ۵۷۸ میلیون یورو رسید.

نرخ یورو در بازار ثانویه امروز (یکشنبه، ۱۱ آذر) با افزایش قیمت نسبت به چهارشنبه هفته گذشته (۷ آذر) به ۹۴۴۰ تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام بانک مرکزی، هر یورو امروز در سامانه نیما به ۹۴۴۰ تومان رسید که نسبت به چهارشنبه هفته گذشته با افزایش روبرو بوده است.

بر اساس این گزارش، مجموع معاملات در سامانه نیما از نیمه مرداد تاکنون از ۱۰.۵ میلیارد یورو عبور کرد و امروز به ۱۰ میلیارد و ۵۷۸ میلیون یورو رسید.

با اعلام بانک مرکزی، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در همین مدت یعنی از نیمه مرداد تاکنون به پنج میلیارد و ۶۲۴ میلیون یورو و در مقابل مجموعه تامین ارز برای واردات در مدت مذکور به چهار میلیارد و ۹۵۴ میلیون یورو رسیده است.

در روز جاری نیز مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در بازار ثانویه به ۱۵ میلیون یورو رسید و همچنین مجموعه تامین ارز بابت واردات، امروز حدود ۳۳ میلیون یورو بوده است.

دولت با تغییر سیاست‌های ارزی خود از فروردین‌ سال‌ جاری تصمیم گرفت برنامه‌ای را اجرایی سازد که بر اساس آن صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند ارز موردنیاز و صادرات خود را در بازار ثانویه معامله کنند.

با اجرای این سیاست‌ها، به تدریج میزان ورود ارز به این سامانه افزایش یافت. اما معافیت‌هایی برای برخی صادرکنندگان در نظر گرفته شده بود که باعث شد به اندازه انتظار ارز به این سامانه وارد نشود.

در همین راستا، از نیمه مرداد دولت تصمیم گرفت تا با لغو معافیت‌ها، همه صادرکنندگان ارزی را وارد این سامانه کند تا علاوه‌بر تامین ارز موردنیاز برای واردکنندگان، ورود ارز به این سامانه را نیز افزایش دهد.

با این‌حال هنوز، انتظار می‌رود که با توجه به میزان صادرات قطعی اعلام‌شده توسط گمرک، باز هم حجم ورود ارز به این سامانه افزایش پیدا کند؛ در واقع انتظار از این سامانه بیشتر از این ارقامی است که تاکنون وارد شده است.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.