کد مطلب: ۶۵۷۲۲۲

ملاک حذف یارانه چیست؟

ملاک حذف یارانه چیست؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این‌ که خانواری دارای واحد مسکونی و خودرو است نباید ملاکی برای حذف یارانه باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس واحد مسکونی و خودرو نباید ملاک حذف یارانه باشد. با این حساب ملاک واریز یارانه‌ها چیست؟

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با ایسنا با اشاره به پرداخت یارانه کالاهای اساسی بعد از اجرای اصلاح نظام پرداخت یارانه گفت:‌ یکی از موضوعات مهم در حوزه اجرای ساماندهی پرداخت یارانه کالاهای اساسی کشور موضوع اختصاص یارانه به مردم است.

او گفت: انتقاداتی به این وضعیت ایجاد شده که به دنبال آن از طرف کمیسیون اقتصادی مکاتبه‌ای با رئیس جمهور داشتیم مبنی بر این‌که باید پایگاه جامع رفاه ایرانیان اصلاح شود و از همه مهمتر اطلاعات و نحوه محاسبه دهک‌ها از ظرفیت یارانه کالاهای اساسی به روز شود.

پورابراهیمی توضیح داد: به دلیل عدم به روزرسانی اطلاعات و فرمول عملی در آن‌ها بخش زیادی از جمعیت کشور از دریافت یارانه جدا شده‌اند.

وی ادامه داد: کما این‌که تاکنون هم سامانه مربوط به پرداخت یارانه به گونه‌ای بوده که یک طرفه عمل می‌کرده بدان معنا که اگر فردی از پرداخت یارانه حذف می‌شد در کنارش افرادی که شرایط دریافت یارانه را داشتند، به این سامانه اضافه نمی‌شدند.

پورابراهیمی ادامه داد: با توجه به اهمیت سامانه رفاه ایرانیان به عنوان مرجع پرداخت یارانه از رئیس جمهور خواستیم که ۹۵ درصد جامعه تحت پوشش برای دریافت یارانه قرار گیرند چون بعضا حتی از روستاها به ما مراجعه کردند که یارانه دریافت نمی‌کنند.

یا این‌که ملاک حذف یارانه دریافت حقوق تمامی اعضای خانواده بوده است که این هم دارای اشکالاتی است.

ثبت‌نام برای دریافت یارانه‌ تمدید می‌شود؟

او افزود: برای رفع این اشکالات نشست مشترکی با وزیر کار برگزار خواهد شد و این موضوع را بررسی می‌کنیم. مردم نگران نباشند و بدانند که همه آحاد جامعه مشمول دریافت یارانه کالاهای اساسی خواهند شد به جز درصدی که تمکن مالی دارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که «روش گردآوری اطلاعات باید تغییر کرده و شفاف باشد»، افزود: این‌که خانواری دارای واحد مسکونی و خودرو است نباید ملاکی برای حذف یارانه باشد.

این نماینده مجلس گفت: چون ممکن است همان خانواده فرزند معلولی داشته که آن در محاسبه یارانه لحاظ نشده است یا این‌که افراد از دارایی خودرو و ماشین برخوردار باشند اما حجم قابل توجهی بدهی داشته باشند و این بدهی‌ها برای پرداخت یارانه محاسبه نشده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: به همین دلیل است که تأکید ما این بوده که باید این موارد در تعیین دهک‌ها مبنای عمل باشد بدان شکل که تعهدات و هزینه‌های خانوار و بعد دارایی و منابع درآمدی آن‌ها محاسبه شود.

وی تأکید کرد که باید بازنگری جدی در پایگاه جامع رفاه ایرانیان به عنوان مبنای محاسبه دهک‌ها صورت گیرد و اطلاعات ورودی و درآمد خانواده در کنار هزینه‌های آن‌ها مبنای عمل قرار گیرد.

نماینده کرمان گفت: ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که در شرایط کنونی هر خانواری نیازمند دریافت یارانه کالاهای اساسی باشد می‌تواند از آن بهره‌مند شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که «از دولت می‌خواهیم ظرفیت پرداخت یارانه را به ۹۵ درصد افزایش دهد»، گفت:‌ مجلس و کمیسیون اقتصادی به این موضوع ورود کرده و نشست مشترکی با وزیر کار خواهیم داشت چون موضوع بازنگری و دهک‌بندی‌ها در دستور کار مجلس است.

رئیس جمهور هم اعلام کرده به هر خانواری که درباره یارانه‌ها اعتراض کرده این ماه یارانه تعلق می‌گیرد. پیشنهاد ما این است که برای یک بار دیگر امکان ثبت نام برای خانوارها فراهم شود تا آن‌ها بتوانند از ظرفیت دریافت کالاهای اساسی برخوردار شوند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • بازنشسته ای که دهک ده است

  درخواست راستی آزمایی دارم که آیا مسئولین واقعا به ۷۲ میلیون نفر یارانه پرداخت کردن یا ….!؟

 • ناشناس

  متاسفانه آنچه که مردم را زنج میدهد مبنای دهک بندی غلط است دولت فقط راحت ترین راه را برای دهک بندی انخاب کرده بهمین دلیل کسانیکه دارای ثروت کلان از قبیل املاک اجاری وتجاری هستند وصاحب کسب و تجارت هستند در دهک پایین قرار دارند ویک زن وشوهر شا غل ویا باز نشسته حقوق بگیر با یک واح مسکونی با قطع یارانه در دهک ثروتمندان قرار گرفته

 • ناشناس

  سلام متاسفانه در این کشور ، برخی تصمیمات بر مبنای علم وتخصص نیست

 • ناشناس

  من خانوم هستم و پا به پای همسرم کار میکنم، وبعد از ۲۰ سال خدمت کاری ،با وام‌های متعدد صاحب خانه و ماشین شده‌ایم ، من هم می‌توانستم مانند بقیه خانمهای خانه دار کنار فرزندانم باشم، مستاجر و بدون ماشین، حالا که زحمت کشیدم تا دستم جلوی کسی دراز نباشد چرا باید جزو دهک دهم حساب شوم و یارانمان که حق هر ایرانی هست قطع شود

 • ناشناس

  سلام چرا یارانه و معیشتی مرا که شاغل نیستم و حقوقی ندارم قطع کرده اید من خانم هستم و با سن بالا نمیتوانم کار کنم به علت ناتوانی جسمی

 • ناشناس

  کالا برگ ب چ دردمون میخوره توروخدا نقدی بدین یارانه رو ما نیاز شدید داریم ..انقد ما بدبختارو عذاب ندید..

 • ناشناس

  من یک خانم خانه دار هستم و هیچ درآمدی جز یارانه ندارم اگه یارانه کالا برگ بشه منه مادر چ کنم از کالا برگ میشه همه استفاده کرد …؟؟درد مونو ب کی بگیم ما…شوهرم خرجی نمی‌ده من با یارانه معیشت خودمو بچمو تامین میکنم .تورو خدا یارانه روهمانند قبل بدین..

  • ناشناس

   کالا برگ فرقی نداره که. فقط فرقش اینه که نمیتونی برداشت کنی و فقط باید خرید کنی. مثل کارت هدیه. شما میگین خرجیتونو باهاش میدین. خب اونم باهاش میتونین خرج کنین. غذا بخرین. نون بخرین. لباس بخرین. فقط قسط باهاش نمیشه داد و اجاره خونه.

 • ناشناس

  دولت درباره یارانه جدید دروغ می‌گوید به بیشتر از سی میلیون نفر یارانه ندادند هر جا میری مردم میگن یارانه ام قطع شده درآمد خانم چه ربطی به سرپرست خانواده داره چرا زیر حکم محاسبه شده و کسورات و اقساط وام ها حساب نشده در سامانه اعتراض کردم فرداش دهک هفت نشان داد فرداش عوض شد سه پله صعود کردم و دهم شدم .

 • ایرانی

  باسلام .اگه ازاول به تمام مردم یارانه میدادند چون همه دردارایی های مملکت شریکند .حالا اونایی که فقیرند مقداربیشتری درنظر گرفته میشد ،دیگر نیازبه اینهمه داستان وصرف وقت وهزینه های اضافی نبود ومردم هم سرگردان نبودن

 • ناشناس

  ایا کسی که دوتا ماشبن داره وضع مالیشهم خوب هست یازانه قطع میشه